Tehlike Riski Olan Köpek Ne Anlama Geliyor?

Bu terimin tam olarak ne anlama geldiği hakkında henüz net bir ortak görüş bulunmamaktadır. Bugün, her ülke bu terimi kendince yorumluyor.
Tehlike Riski Olan Köpek Ne Anlama Geliyor?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Potansiyel olarak tehlikeli köpek terimi, belli davranışsal ve morfolojik özelliklere sahip köpek türleri için kullanılmaktadır. Bu köpek türlerinin çoğu, savaşan veya koruma sağlayan köpek türlerinin yetiştirilmesinde kullanılmıştır.

Ancak bu terimin tam olarak ne anlama geldiği konusunda belli bir ortak görüş bulunmuyor. Mesela günümüzde her ülke kendine özgü kriterleriyle bu terimi yorumlayabiliyor ve köpek türlerini buna göre kategorize edebiliyor.

Ana Kriter

Her ülke, potansiyel olarak tehlikeli bulduğu köpeklerin listesini oluşturabilmek için belli özelliklerden yararlanır. Genel olarak çoğu ülkenin üzerinde hemfikir olduğu özellikler şunlardır:

 • Fizyolojik açıdan güçlü
 • Doğal ve iyice gelişmiş vücut kası
 • En düşük vücut ağırlığı 20 kg ve üstü
 • Güçlü çene, genellikle bu özellik geniş ve büyük bir kafa yapısıyla beraber bulunur
 • Fark edilir bir şekilde acıya dayanıklılık 
 • Agresif davranışlara güçlü derecede yatkınlık

22 Mart 2002’de İspanya’da yürürlüğe giren bir kanun, potansiyel olarak tehlikeli görülen köpeklerin sahiplenilmesine bir sınırlandırma ve düzenleme getirmişti. Ancak bu sınıflandırma şekli göründüğü kadar basit değildi ve zaman zaman keyfi bir duruma dönüştüğü de oldu.

koşan siyah köpek

İspanya’daki her özerk toplum, bu kanunda yer alan orijinal kavramı değiştirme veya bu kanuna ekleme yapma hakkına sahiptir. Mesela İspanya 8 farklı köpek cinsini potansiyel olarak tehlikeli olarak listelerken, Endülüs’te bu rakam 9, Kanarya Adaları’nda 10, Galiçya’da 15, Valensiya’da 14 ve Katalonya’da ise 13’tür.

Genel olarak bu kanundaki esneklik, köpek sahipleri için bazı problemlere yol açmaktadır. Mesela Madrid’de bir dobermana sahip olmakta herhangi bir sorun olmazken, eğer Endülüs’e seyahat ederseniz köpeğiniz potansiyel olarak tehlikeli sayılabilir. Böyle bir durumda köpeğinizin bazı kurallara ve sınırlamalara uyması da gerekecektir.

Tehlikeli olduğu düşünülen köpek ırkların genlerini içeren melez cinsler de genelde tehlikeli olarak sınıflandırılır. ”Tehlikeli” olabileceğini pek de düşünmeden melez bir köpeği evlat edinmeniz oldukça muhtemeldir.

İspanya’da Tehlike Olarak Sınıflandırılan Köpek Türleri

Bu bahsettiğimiz kanun, ülke genelinde aşağıdaki köpek cinslerini potansiyel olarak tehlikeli olarak sınıflandırır:

 1. Pitbull Terrier
 2. American Staffordshire Terrier
 3. Rottweiler
 4. Dogo Argentino
 5. Tosa Inu
 6. Akita Inu
 7. Brazilian Mastiff
 8. Staffordshire Bull Terrier

Diğer ”Potansiyel Olarak Tehlikeli” Köpek Özellikleri

Yasalarda belirtilenlerin dışında, bazı özelliklere sahip köpekler İspanya’da tehlikeli olarak kabul görebilir. Örneğin köpeğiniz şu özellikleri taşıyorlarsa, tehlikeli olarak sınıflandırılabilir:

 • Kaslı ve sıkı bir vücut.
 • 20 kilodan daha yüksek vücut ağırlığı.
 • Geniş kafa yapısı, güçlü çene veya büyük ağız gibi morfolojik özellikler.
zincirli köpek

İspanya’da tehlike riski olan köpekleri sahiplenmek için şartlar

İspanya’da tehlike riski olan köpekleri sahiplenmek yasak değildir. Ancak sahiplenecek kişi, bazı gereklilikleri yerine getirmek zorundadır.

İzin belgesi

İzin belgesi sadece hayvanı sahiplenecek olan kişi için gerekmez, herhangi bir köpeği kamusal alanda gezdirmek isteyen herkes için bu belge zorunludur. Her beş yılda bir yenilenmesi gereken bu belgenin şartları ise şunlardır:

 • 18 yaşından büyük olmak ve bir vatandaşlık numarasına sahip olmak
 • Uyuşturucu satışı, cinayet veya silahla ilgili herhangi bir suç geçmişinin bulunmaması
 • En az 120.000 euro tutarında mali sorumluluk sigortası
 • Gerekli görülen fiziksel ve psikiyatrik testlerden geçmek
 • Yetkili bir veterinerden alınan sağlık raporu

Tehlike riski olan köpeğin kaydının yapılması

İzin belgesini aldıktan sonra yapmanız gereken şey, yetkili yerel yönetim merkezine gitmek ve köpeğinizin kaydını yaptırmak olacaktır. Eğer köpeğiniz bir şekilde kaçarsa veya kaybolursa, bu durumu yerel yönetim merkezine bildirmeniz gerekecektir.

Tehlike riski olan köpeğinizi gezdirirken şu tavsiyelere kulak verin:

 • İzin belgesini ve köpeğinizle ilgili resmi belgeleri mutlaka yanınızda taşıyın.
 • Köpeğinizi daima tasma (uzamayanlardan ve maksimum 2 metre uzunluğunda) ve ağızlıkla gezdirin.
 • Her seferinde sadece bir köpeği dolaşmaya çıkarın.
 • Eğer köpeğiniz bahçe gibi özel bir alanda serbest bir şekilde dolaşıyorsa, bölgenin iyice korunmasını sağlamanız oldukça önemlidir. Bu şekilde hem köpeğinizin kaçmasını önleyecek hem de herhangi bir kazaya karşı önlem almış olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.