Köpeğinizin Yarasını Evde Dezenfekte Etmek

Köpeğinizin yaralarını evde iyileştirilebilirsiniz, ancak bunun gerçekleşmesi için, hayvanın yarasını yalamadığından ya da çizmediğinden emin olmanız gerekir. İlk olarak, yaranın ciddiyetini kontrol etmelisiniz; eğer durum ciddi ise veya kemik görünüyorsa, derhal veterinere gitmelisiniz.
Köpeğinizin Yarasını Evde Dezenfekte Etmek

Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2019

Kesikler tüm hayvanlarda yaygın olarak görülen ufak yaralardır. İnsanların, kedilerin ve elbette köpeklerin de başına gelir. Kesik yaralarının birçoğu küçüktür ve hiçbir bakım gerektirmez, ancak çok büyük kesikler olduğunda köpeğinizin yarasını evde dezenfekte etmek ve ardından da tedavi etmek gerekir.

Böylece bu yaralar daha büyük bir soruna dönüşmez. Bugün paylaştığımız bu makalede köpeğinizin yarasının ciddiyetini nasıl anlayabileceğinizden ve yarayı evde nasıl dezenfekte edebileceğinizden bahsedeceğiz. Okumaya devam edin!

Köpeğinizin Yarasını Evde Dezenfekte Etmek için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Enfeksiyonlar hayvanlarda en sık görülen hastalıklardan biridir ve bu da onları komplikasyonların ana nedeni yapar. Kötü bakım görmüş bir yara evcil hayvanınızın yaşamını zorlaştırabilir.

Bununla birlikte, fazla endişe duymamanız gerekir, yaraları iyileştirmenin ve dezenfekte etmenin temel yolu sakin kalmak, durumu değerlendirmek ve köpeğinizin yarasını tedavi etmeyi başarıp başaramayacağınızı anlayabilmektir diyebiliriz.

Yaranın ciddiyetini doğruladıktan sonra, tedavi etmeye devam edebilirsiniz. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan ürünleri herhangi bir eczanede bulabilirsiniz. Sadece evcil hayvanlar için kullanılan özel bir ilaca da ihtiyacınız yoktur.

Yaranın ciddiyeti nasıl değerlendirilir

Evcil hayvanlar oynadıklarında ya da çalıştıklarında, gün boyunca belli şeylerden şikayet ettiklerini düşünebilirsiniz. Eğer köpeğiniz çok sık ağlıyor ya da sızlanıyorsa, onu neyin rahatsız ettiğini görmek için evcil hayvanınızı kontrol etmelisiniz.

köpekleri evde tedavi etmek

Bir yarayı kontrol ederken hiçbir zaman çıplak elle dokunmamalı ya da sadece suyla yıkamamalısınız. Bu bir enfeksiyona neden olabilir ve hayvanın durumu daha da kötüleştirebilir.

Uzmanların çoğu, tedavi sürecinde hayvanın yarasını ısırmasını önlemek için köpeğe ağızlık takılmasını önerir. Bu şekilde, köpeğinizi tedavi etmek daha az karmaşık olabilir ve işinize daha iyi odaklanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, veteriner hekiminiz yaranın etrafındaki tüyleri küçük bir makasla kesmeyi de önerebilir.

Eğer herhangi bir tendon, kemik ya da devam eden bir kanama görüyorsanız, bu yarayı evde dezenfekte etmek, sizin kabiliyetinizin ötesinde demektir. Bu nedenle, evcil hayvanınızı en kısa sürede veterinerinize götürmeniz en iyisi olacaktır.

Köpeğinizi veterinere götürürken yaraya baskı uygulamak iyi bir fikirdir, bu şekilde aşırı kanamayı önleyebilirsiniz. Bununla birlikte, yaranın kanaması durduysa ve sadece derinin altındaki et kısmını görüyorsanız, bu yarayı evde etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Ama önce yaranın nasıl dezenfekte edileceğini bilmelisin.

Ayrıca bu yazıya da bir göz atın: Evde Evcil Hayvanların Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğinizin yarasını evde dezenfekte etme işlemi

İlk önce, etkilenen bölgeyi ve çevresinde olabilecek herhangi bir şeyi temizlemelisiniz. Bunu yapmak için iyot içeren bir bir antiseptik ya da sabunlu su kullanın. Bu işlem, sıvının doğrudan yaranın üzerine veya bir antiseptik gazlı bezle dökülmesiyle yapılabilir.

Ilık su, köpeğin sakin kalmasına da yardımcı olacaktır, köpeğin sakinliği ise yarayı dezenfekte etme işleminin geri kalanında size çok yardımcı olacaktır. Bu yıkamaya en az iki dakika devam edilmelidir.

veterinerde muayene olan köpek

Gazlı bez kullanmak iyi bir fikirdir, çünkü pamuğun aksine (pamuk parçaları yarada kalabilir) yarada hiçbir kalıntı bırakmaz. Bunu yaptıktan sonra, yarayı temizlemenize yardımcı olacak solüsyonu uygulamalısınız. Bu solüsyon yaranın kapanmasına ve iyileşme sürecinin devam etmesine yardımcı olacaktır.

Etkilenen bölge iltihaplı hale gelebilir, bu nedenle bölgeye birkaç torba buz koymak yararlı olabilir. Diğer ürünleri yaraya uygulamak istiyorsanız, önce hayvanlara uygun olduklarını kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.

Köpeğinizin Yarasını Evde Dezenfekte Etmek: Sonuç

Yarayı dezenfekte ettikten sonra, artık onu kendi haline bırakma ve evcil hayvanınızın yarayı tekrar açmasını ya da durmadan tırmalamasını önleme zamanı gelmiştir. Genellikle, yaranın daha hızlı iyileşmesi için hava alacak şekilde bırakmak isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte, evcil hayvanınız bu süre içinde huzursuzsa, istenmeyen temaslardan kaçınmak için yarayı bandajlamak en iyisidir. Ayrıca, hayvanın yarasını yalamasını ya da bandajı dişleriyle çıkarmasını önlemek için bir Elizabeth yakası ya da özel bir yaka kullanmanız gerekebilir.

Bandajlı yarayı, iyileştiğinden emin olmak için ara sıra kontrol etmelisiniz. Eğer hayvanın yarasındaki şişliğin geçmediğini fark ederseniz ve yaranın etrafında irin ya da normal görünmeyen başka bir şey varsa, evcil hayvanınızı derhal veterinere götürmelisiniz.

Ancak, yaranın daha iyi durumda olması ve herhangi bir anormallik göstermemesi durumunda, tasmayı çıkarabilirsiniz. Yara iyileştikten sonra köpeğiniz size minettar kalacaktır. Geçmiş olsun!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.