Köpeğinizin Sindirimine Yardımcı Olacak 3 Doğal Çözüm

Evcil hayvanlarımızın sindirim sağlığı, besinlerin vücutlarında bu şekilde emilmesi ve kullanılması nedeniyle, gelişimlerinin anahtarıdır.
Köpeğinizin Sindirimine Yardımcı Olacak 3 Doğal Çözüm
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, sindirim sorunları bazen evcil hayvanlarımızı da etkileyebilir. Neyse ki, köpeğimizin sindirim süreçlerine yardımcı olmak istiyorsak, bizim lehimize olan bir dizi ipucu ve çareye sahibiz.

Köpeklerde Sindirim

İnsanlar ve köpekler memeli olmalarına rağmen yiyecekleri aynı şekilde sindirmezler. Bu farklılığın biyolojik nedenlerinden biri etçil kökenleridir. Bu özellik, daha fazla diş içeren ve görevi yiyecekleri koparmak ve “çiğnemeye” başlamak olan ağızlarında bir bakışta görülebilir.

Köpeklerin sindirim sürecindeki önemli bir özellik, tükürükte sindirim enzimlerinin olmamasıdır. Çiğnediğimizde, bu enzimler ilk sindirimi gerçekleştirir ve gıda mideye ulaştığında, sindirimin geri kalanı ve besin emilim süreci daha doğrudandır.

Bununla birlikte, köpeklerde sindirim işinin büyük kısmı midede ve ilgili organlarda gerçekleştirilir: karaciğer, pankreas vb. Bu nedenle salgılanan asitler çok daha güçlüdür, bu da başta et olmak üzere yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır.

Köpek tutan bir kişi.

Tüm bunlara rağmen, köpeğiniz bazı yeme bozuklukları yaşayabilir, bu nedenle köpeğinizin sindirimine yardımcı olacak bazı çözümler önereceğiz.

Oruç: Köpeğinizin Sindirimine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Kendi başına bir tedavi yöntemi gibi görünmeyebilir, ancak almanız gereken ilk önlemlerden biri, en hızlı ve en etkili olanlarından biridir. Normalde, oruç yöntemine genellikle zayıf sindirimden sonra başvurulur, bu da sıklıkla ishale ve kusmaya neden olur. Bu nedenle, köpeğinizin sindirimine yardımcı olmak için bazen yapılacak en iyi şey midelerini dinlendirmektir.

Evcil hayvanınızın sindirim sorunları varsa, 12 ila 24 saatlik bir oruç ideal olacaktır. Bundan sonra onlara yumuşak bir diyet vermeli ve katı gıdaları kademeli olarak artırmalıyız. Bu yöntem, köpeğin sindiriminin düzeldiğini kontrol edene kadar birkaç gün uzatılabilir.

Probiyotikler: sindirimin müttefikleri

Köpeğinizin sindirimine yardımcı olabilecek başka bir doğal ilaç olan probiyotikler nelerdir? Her şeyden önce, canlı mikroorganizmalar oldukları için doğal gıdalardır. Diyete dahil ederek bağırsak florasının korunmasına katkıda bulunarak büyük faydalar sağlarlar.

Yoğurt yiyen köpek.

Birçok gıda probiyotik kaynağıdır: örneğin yoğurt, kefir ve lahana turşusu. Evcil hayvanlarımızın yiyebileceği besinleri de düşünürsek yoğurt en iyi seçenek.

Tabii ki kontrollü dozlarda verilmeli ve köpeğimizin bunu iyi tolere etmesini sağlamalıyız. Yoğurdun içerdiği faydalı bakteriler açığa çıkacak ve bu da florayı yenileyecek ve sindirime yardımcı olacaktır.

Sindirime yardımcı olacak kaliteli yiyecekler

Basit görünebilir, ancak sindirime yardımcı olacak iyi bir doğal çözüm, iyi ve düzenli öğünler vermektir. Örneğin doğru yiyeceği seçmek önemlidir; Seçtiğimizin, gerekli tüm besinleri sağlarken, köpeğin kolayca sindirebileceği yiyecekler içerdiğinden emin olmalıyız. Veterineriniz bu konuda size rehberlik edebilir.

Mümkün olduğu kadar evcil hayvanımızın beslenmesinde belirli bir düzenliliği korumanız tavsiye edilir. Bu, düzenli miktarların ve az çok belirlenmiş programların bir dereceye kadar sindirime yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Bu tür yiyecekler köpek sindirim sistemine zarar verdiğinden, köpekler için yasaklanmış yiyeceklerden ne pahasına olursa olsun kaçının. Ödül mamaları ile ilgili olarak, olumlu bir pekiştirme olsalar da, onları aşırıya kaçacak şekilde vermemelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Wynn, S. G. (2009). Probiotics in veterinary practice. Journal of the American Veterinary Medical Association234(5), 606-613.
  • Stevens, C. E., & Hume, I. D. (2004). Comparative physiology of the vertebrate digestive system. Cambridge University Press.
  • Biourge, V., Vallet, C., Levesque, A., Sergheraert, R., Chevalier, S., & Roberton, J. L. (1998). The use of probiotics in the diet of dogs. The Journal of nutrition, 128(12), 2730S-2732S.
  • International Association of Animal Behavior Consultants. (2019). Manual de Entrenamiento  Canino. Chile:IAABC.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.