Köpeğinizin Mide Sorunlarına Nasıl Çözüm Bulabilirsiniz

Köpeğinizin mide sorunları mı var? Farkında olmadan bazı kötü alışkanlıklara katkı sağlıyor olabilirsiniz. Köpeğinizin sorun yaşamaması için üzerinize düşen görevi yaptığınızdan emin olun.
Köpeğinizin Mide Sorunlarına Nasıl Çözüm Bulabilirsiniz

Tarafından yazılmıştır Editör Ekibi

Son Güncelleme: 30 Mayıs, 2023

Bazı cinsler mide sorunlarına diğerlerine göre yatkın olabilirler. Peki ama bu sorunların tek nedeni köpeğin cinsi mi? Köpeğinizin mide sorunları olmasının nedeni yalnızca cinsi değildir, bunun arkasında başka nedenler de olabilir.

Köpeğinizin acı çektiğini görmekten daha fena bir şey yoktur. Elinizden ne geliyorsa yapıp dostunuza yardımcı olmak istersiniz. Peki köpeğinizin mide sorunlarına nasıl yardımcı olabilirsiniz? Bugünkü yazımızda size yardımcı olabilecek bazı önerilerden söz edeceğiz.

Köpeğinizin Mide Sorunlarını Çözmeniz İçin İpuçları

Köpeğinizin mide sorunlarını çözmek için öneriler

Köpeğinizin mide sorunu varsa bunun nedeni dostunuzun alışkanlıkları ya da fiziksel yapısı olabilir. Bazı zamanlar bunun nedeni fark etmeden yaptığınız bir şey olabilir.

Bundan ötürü köpeğinizin bakımını son derece ciddiye almalısınız. Buna dair bazı kötü alışkanlıklarınızı törpülemeniz gerekebilir. Olası durumlara aşağıda yer vereceğiz.

Taze Su

Bunu kabul edelim. O kadar yoğun hayatlarımız var ki bazen isteklerimize ya da ihtiyaçlarımıza göre hareket edemiyoruz. Daha az önemli olduğunu düşündüğümüz şeyleri yapmıyor ya da erteleyebiliyoruz. Hatta daha önemli şeyleri hatırlamak ve onlara odaklanmak için hafızamız daha az önemli olanları silebiliyor.

Evcil hayvanınızın suyunu değiştirmek önceliklerinizden biri olmalıdır fakat bazen odanın öte ucuna bakıp su olduğunu görmekle yetiniriz. Fakat bu su kirli olabilir ve bu durum gün içinde bakteri üremesine neden olabilir.

Kirli ya da bakteri üreyen sular köpeklerde mide sorunlarının başlıca nedenlerindendir.

Veterinere Gitmek

Köpeğinizin yediği bir şeyin alerji ya da intoleransa neden olmadığından emin olmak için onu veterinere kontrole götürebilirsiniz.

Eğer sonuç pozitif çıkarsa veteriner hekiminiz uygun tedaviyi önerecektir.

Köpeğinizin Mide Sorunları Yaşamaması İçin Ona Yeterince Lifli Gıda Verin

Bağırsakların düzgün çalışması için lif çok önemlidir. Mide de dahil olmak üzere tüm sindirim sistemi için son derece faydalıdır. Bunun için köpeğinizin yeteri kadar lif tükettiğinden emin olmanız gerekir. Köpeğinizin günlük ne kadar lif tüketmesi gerektiğini öğrenmek için küçük bir araştırma yapın.

Yeterli lifle köpeğinizin bağırsakları ve sindirim sistemi düzgün bir şekilde çalışacaktır.

Doğru Miktarda Mama

Belirli bir yaşa erişen köpeklerin günde yalnızca bir öğün yemek yemeye ihtiyaç duyduklarını biliyor muydunuz? Bunu dikkate almayıp köpeğinize daha çok mama verirseniz ne olur? Hazımsızlığa yol açıp köpeğinizin mide sorunları yaşamasına neden olabilirsiniz.

Veterinerinize köpeğinizin günlük ne kadar mama tüketmesi gerektiğini danışmayı ihmal etmeyin.

Köpeğinizin Mide Sorunları Yaşamaması İçin Aşırı Yeme Bozukluğunun Önüne Geçin

Bazı hayvanlar sanki birileri yemeklerini önünden alacakmış gibi yerler. Sizin köpeğiniz de bunu yapıyor mu? Koca bir parça et ya da onlar için fazla gelecek diğer gıdaları yiyebilirler. Sonra da sindirim sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler.

Köpeğinizin ne yediğini gözlemleyin. Kuru mama dışında bir şey verirseniz, sindirebilecekleri miktarda verdiğinizden emin olun. Ayrıca mamasını azar azar da verebilirsiniz. Böylece bütün mamayı bir anda bitirmezler.

Mide sorunları daha ciddi sorunlara yol açabilir. Obezite ve hatta kalp sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden köpeğinizin doğru şeyleri yeterince yediğinden öyle hemen emin olmayın ve herhangi bir mide sorununu hemen cinsiyle bağdaştırmayın.

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi köpeğinizin cinsi farklı durumlara neden olabilir ama mide sorunlarının arkasındaki neden yalnızca cinsiyle ilişkili olmayabilir. Köpeğinizin uygun gıdalar tükettiğinden, temiz su içtiğinden ve midesi için yeteri kadar sağlıklı lif tükettiğinden emin olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.