Köpeğinizin Kulağını Nasıl Temizlersiniz

Bu ipuçları ve teknikler, köpeğinizin sağlıklı kulaklara sahip olmasına ve dolayısıyla, sağlıklı bir yaşam sürdürmesine yardımcı olacaktır.
Köpeğinizin Kulağını Nasıl Temizlersiniz

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2018

Sonuçta, köpeklerin kulakları enfeksiyonlara neden olan mantar ve bakteriler için ideal ortamı yaratırlar ve bu da, evcil hayvanların kötü kokmalarının başlıca ana nedenini oluşturur. Bu yüzden, aşağıdaki yazımızda, köpeğinizin olası hastalık ve rahatsızlıklarını önlemek için  kulaklarını nasıl temizleyeceğinize dair size bazı ipuçları vereceğiz .

Köpeğinizin kulaklarını temizlemek için ipuçları

Bazı insanlar köpeklerinin kulaklarını temizlemeye cesaret edemezler ve bunun için bir veteriner ya da evcil hayvan bakım salonuna giderler. Ancak, evde (yaralı veya enfekte olmadığı sürece)  kendiniz de yapabilir, böylelikle zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Hayvanınızın kulak temizlilğini her hafta kontrol etmeniz çok önemlidir, özellikle de eğer cinsi gereği kulakları sarkık veya kafatasına “yapışık” ise (örneğin, Cocker Spaniel’larda olduğu gibi).

Köpeğinizin kulaklarını temizlemek için izlenecek adımlar ve ipuçları şunlardır:

1. Köpeğinizin kulaklarının durumunu inceleyin

Bir miktar kulak kiri üretmeleri ve bu bölgede birikmesi normaldir. Şayet, s arı, gri veya açık kahverengi malzeme görüyorsanız, aynı zamanda kan da (kuru olsun olmasın) varsa, köpeğinizi veterinere götürün. Eğer daha önce kulak kanalı temizliği hiç yapılmadıysa, bir uzman tarafından kulak kanalı temizliği yapılması için iyi bir fırsat olacaktır.

kulak temizliği
Fotoğraf: Gabriel Garcia Marengo

2. Parazitleri tespit edin

Kene gibi parazitler, yerleşmek için köpeklerin kulaklarını tercih ederler. Bu şekilde evcil hayvanlar onlara dişleri ile ulaşamaz. Eğer köpeğiniz dışarı çıktığında, çimlerde debelenir veya tuvaletini yapmak için ağaç diplerine giderse, kulaklarında aynı zamanda çim, çiçek ve hatta tohum dahi bulabilirsiniz. Her durumda, onları nazik bir şekilde çıkarmalısınız.

3. Bakteri veya mantar enfeksiyonlarını tespit edin

Enfeksiyon veya mantar olması durumunda, hayvanın kulaklarından kötü bir koku gelir ve bununla birlikte, kahverengi veya yeşil bir salgı da görebilirsiniz. Özel bir topikal ilacın verilmesi gerekebilir. Tek başına temizlik enfeksiyonu iyileştirmez ve durumu daha da kötüleştirebilir.

4. Özel ürünler kullanın

Pet Shop’larda köpeğinizin kulaklarını temizlemek için çok fazla çeşitte ürün bulabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise, evinizde mevcut olan ürünler ile, alkol ve elma sirkesi gibi ev yapımı bir karışım hazırlamaktır (bunları oda sıcaklığında eşit miktarlarda karıştırın). Şayet kulak enfeksiyon kapmış ya da tahriş olmuşsa, evdeki temizleme malzemelerini kullanmayın çünkü bu, durumu daha da kötüleştirebilir.

5. Pamuk ve su kullanın

Çoğu zaman, köpeğinizin kulaklarını temizlemek için bir miktar ılık su ve pamuk parçası yeterlidir. Kulaklarına çok fazla bastırmadan pamukla yavaşça silin, ancak kulağından kirleri çıkartmaya yetecek kadar yeterli bir kuvvet uyguladığınızdan emin olun.

6. Kulak dışını unutmayın

Kulak kanalını temizleme işlemi bittikten sonra, dış kulak bölgesine geçin. Yeni bir pamuk alın ve ılık suya batırın.  Cildinin yıpranmaması için dikkatli olun ve kulağında yara varsa alkol veya sirke kullanmayın, çünkü bu canını acıtacaktır ve dolayısıyla, bir sonraki temizlik işlemine izin vermesi çok zor olacaktır.

kulağı temizlenen köpek

7. Gerekirse kulaklarını yıkatın

Bazen köpekler her zamankinden daha fazla kulak kiri üretirler. Böyle bir durumda veterinere danışın çünkü özel bir sıvı veya ılık su ile kulaklarının yıkanması gerekebilir. Kulak kanalı iyice ıslandığında, kulağın tabanını 1 dakika boyunca nazikçe ovalayın. Oluşan çapakları bir gazlı bez veya pamuk ile silin.

8. Köpeğin kafasını sallamasına izin verin

Kulak temizliği sonunda köpeğiniz, kulaklarında kalmış olan sıvı veya çapaklardan kurtulmak için silkelenmek isteyecektir. Bunu yapmasına izin verin, çünkü sizin başlattığınız temizliği o bitirecektir. Sadece biraz kenara çekilin, aksi halde üzerinizi kirletebilir. Ve sonrasında bulunduğunuz alanı temizlemeyi unutmayın. Bu iş için mutfak, banyo veya bahçeninizi (teras veya balkon) kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

9. Kulak temizliğini düzenli aralıklarla tekrarlayın

Her ay en az bir kere kulak temizliği için planlama yapmanız oldukça önemlidir. Unutmamak için takviminize bir işaret koyabilir ya da cep telefonunuzda bir alarm oluşturabilirsiniz. Ve eğer gerekiyorsa; köpeğiniz her zamankinden daha sık parka gittiyse, daha çok su ile temas ettiyse ve yağmur sonrası biriken sulara girdiyse vb, bu tarihi öne çekin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.