Köpeğinizin Gözlerini Temizlemek: İpuçları ve Öneriler

Köpeğinizin gözünü temizlemek için kullanılacak temizleme yöntemi, köpeğinizin cinsine bağlıdır, çünkü köpeğinizin cinsine göre gözlerinin üzerindeki tüy miktarı değişkenlik gösterir.
Köpeğinizin Gözlerini Temizlemek: İpuçları ve Öneriler

Son Güncelleme: 02 Şubat, 2019

Köpeğinizin gözlerini temizlemek sağlığının vazgeçilmez bir parçasıdır çünkü köpeklerin sürekli olarak etrafında bulunduğu şeyler gözlerinde sorunlara veya enfeksiyonlara neden olabilecek şeylerdir. Bu basit ipuçlarını takip ederek, köpeğinizin gözlerine daha iyi bakabilecek ve gelecekte sorunlardan kaçınabileceksiniz.

Haberdar olunması gereken doğal salgılar

Tüm hayvanlar ve insanlar, gözlerinden birkaç sıvı salgılarlar. Bu, uyurken gözlerini nemli tutmalarına yardımcı olan ve herkesin aşina olduğu çapaktır. Beyaz, yeşil veya irin dolu olabilir, ki bu da bir göz enfeksiyonu olduğuna işarettir.

Yeşil renkli çapak insanlar için kötü bir şey değildir, fakat bu durum genellikle hayvanlar için bir şeylerin ters gittiğini gösterir. Genellikle köpeklerde çapak beyazdır ve bunu gözlerinden uzaklaştırmada bir sorun yaşamazlar.

köpek göz enfeksiyonu tedavisi

Eğer çapak yeşil ise ve bu çapağı yeterince hızlı bir şekilde temizlemezseniz, köpeğin gözyaşı kanallarına sıkışabilir, gözlerini tahriş edebilir ve enfeksiyonlara yol açabilir.

Köpeğinizin cinsi, köpeğiniz için ne tür bir göz temizleme yönteminin gerekli olduğunu bilmede önemli bir rol oynar. Eğer kısa burunlu bir köpeğiniz varsa, çapak gözlerinden salındığında muhtemelen burnundaki kırışıklıklar içinde birikir ve derisinin tahriş olmasına neden olabilir.

Özellikle gözlerinin ve yüzünün etrafında çok fazla tüyü olan bir köpeğiniz varsa, (bir Yorkshire‘da olduğu gibi), bu tüyleri sık sık kesmek en iyisidir. Bu şekilde hiçbir mikrop veya diğer yabancı cisim gözüne giremez ve epidemik konjunktivite neden olmaz.

köpeğinizin gözlerini temizlemek

Evde köpeğinizin gözlerini temizlemek

Köpeğinizin gözlerinin daima temiz olduğundan emin olmak ve gelecekteki hastalıkları önlemek için, gözlerini evde temizlemek daha kolay ve güvenlidir. Bunu yapmanın en yaygın yollarından bazıları:

  • Gözlerini nemli bir bez veya süngerle temizlemek. Oda sıcaklığında su kullandığınızdan ve süngeri veya bezi tamamen ıslatmadan kullandığınızdan emin olun. Köpeğiniz bunu rahatsız edici bulabilir ve olumsuz bir deneyim olarak algılayabilir.
  • Köpeğinizin gözlerini temizlerken kağıt havlu veya tuvalet kağıdı kullanmamaya çalışın. Islandıktan sonra dağılırlar ve temizlik sonrasında köpeğinizin gözlerine girebilecek kağıt parçaları kalabilir.
  • Gözlerini temizlemek için mağazalardan satın alabileceğiniz ıslak mendiller vardır. Fiyatı ve markasına göre, ürünün kalitesi değişecektir. Dolayısıyla etiketlerini okuyun ve insanlar için değil hayvanlar için olduklarından emin olun.
  • Köpeğinizin yüzünü temizlerken sadece su kullanın. Jeller ve şampuanlar bu bölge için gerekli değildir, çünkü köpeğinizin gözlerini hızla tahriş ederler.
  • Birçok hayvanın gözyaşı kanallarının altında (köpekler ve kediler dahil), bazen beyaz lekeler oluşabilir. Bu lekeler sadece gözyaşları ve onları çevreleyen bakteriler arasında gerçekleşen bir reaksiyondur. Genellikle nemli bir bez kullanarak kurtulabilirsiniz fakat daha inatçı olanlarından kurtulmak için mağazadan ayrıca satın alabileceğiniz ürünler de vardır. Temizleyemeyeceğiniz kadar fazla leke varsa veterineri ziyaret edin. Bir hastalığın işareti olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.