Köpeğinizin Gluten İntoleransı Olabilir Mi?

Köpeğinizin gluten intoleransı olup olmadığını öğrenin ve bu konuda neler yapabileceğinizi keşfedin.
Köpeğinizin Gluten İntoleransı Olabilir Mi?

Son Güncelleme: 21 Temmuz, 2020

Bu günlerde gluten içermeyen ürünler her yerde, çünkü çölyak hastalığından muzdarip insanların sayısı günden güne artıyor. Peki köpeğinizin gluten intoleransı olabilir mi diye hiç düşündünüz mü?

Bu yazıda, bu durumdan ve onu nasıl yönetebileceğinizden bahsedeceğiz. Elbette köpeğinizin gluten intoleransı olup olmadığını nasıl anlayacağınız hakkında da size bazı bilgiler vereceğiz.

Gluten intoleransı nedir?

beyaz köpek mama yiyor

Gluten, buğday, çavdar ve arpa gibi birçok farklı gıdada bulunan bir proteindir. Bu tahıllarda veya bunları içeren diğer gıda çeşitlerinde gluten olduğu söylenebilir.

Bazı insanlar bu proteini ‘tolere’ edip sindiremeyebilir. Bu durumun sonucunda daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

İntolerans durumunu alerjiyle karıştırmamak oldukça önemlidir. Alerji, vücudun tolere edemediği bir şeye tepki göstermesidir. Ancak intolerans, bazı gıdaların tüketimi sonucu bağırsak duvarlarının hasar gördüğü bir hastalıktır. Hem sindirim sisteminde hem de diğer organlarda ciddi hasara neden olabilir.

Bu hastalık genelde genetik kaynaklı olmasına rağmen herhangi bir köpek gluten intoleransına sahip olabilir. İrlanda seteri veya Samoyed gibi köpek ırklarının bu hastalığa yakalanma riskleri daha yüksektir. 

Köpeğinizin gluten intoleransı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bu hastalığı tespit etmek zor olabilir, ancak dikkat etmeniz gereken belirtilerin bir listesini hazırladık. Köpeğinizin gösterebileceği belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Kusma ve ishal: Gluten sindirim sistemine zarar verdiği için ilk tepki kusma veya ishal yoluyla gıdayı dışarı atmak olacaktır. Bu kusma durumu, her zaman yemek yedikten dakikalar sonra gerçekleşir. Ancak köpeğinizin yemekten sonra kusmaya başlaması veya ishal olması, mutlaka intoleransı olduğuna işaret etmez. 
  • Kaşıntı: Gluten intoleransı, ayrıca cildin kurumasına ve anal tahrişe neden olabilir. Köpeğiniz kendini normalden daha fazla yalıyorsa, özellikle poposunu veya arka kısmını normalden daha fazla yere sürtüyorsa, bunlar gluten intoleransının işaretleri olabilir.
  • Nefes almada zorluk: Gluten solunum yollarını da etkileyerek iltihaplanmaya, kaşıntıya ve hapşırmaya neden olur; böylece boğaz ve burun deliklerinin tahriş olmasına yol açabilir.
  • Kasılmalar: Şu ana kadar bahsettiğimiz belirtileri bir süre göz ardı ederseniz, köpeğiniz ataklar halinde kasılmalar geçirmeye başlayabilir. Bu durumda acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olacaktır. Kaybedecek zamanınız yok.

Bu işaretlerin veya köpeğinizin davranışlarındaki değişikliklerin gluten intoleransından kaynaklandığından kesinlikle emin olmak için köpeğinizi bir veterinere götürmelisiniz. Veteriner köpeğinizin idrarını, dışkısını ve kanını test etmenin yanı sıra karın röntgenini çekebilir veya pankreas yetmezliği için bir test yapmak isteyebilir. 

Köpeğim çölyak hastalığına sahipse ne yapmalıyım?

kaşınan köpek çimlerin üzerinde oturuyor ve köpeğinizin gluten intoleransı olabilir

Köpeğinizde gluten intoleransı olduğunu keşfederseniz ne yapmanız gerekiyor? Maalesef bu sorunun cevabı çok da kolay değil.

Günümüzde içinde gluten olmayan gıdaları bulmanız zor değil. Neredeyse bütün evcil hayvan mağazalarında veya internette bu tür gıdalar mevcut. Köpeğinizin diyetini çiğ yiyeceklerle destekliyorsanız, un veya başka bir gluten kaynağı içermemesine dikkat edin. Glutensiz konserve köpek mamalarını da birçok yerde bulabilirsiniz.

Böyle bir teşhisin konulması sizin için tam bir sürpriz olsa da endişelenmenize gerek yok. Tıbbi gelişmeler her geçen gün ileriye gitmektedir. Çölyak hastalığı gibi önceden çok iyi bilinmeyen birçok hastalık şimdi çok daha iyi anlaşılmaktadır. İnsan veya köpek fark etmez, hasta olan canlılar için uygun ürünleri üretmek için gittikçe daha fazla çalışma yapılıyor. Köpeğinizin gluten intoleransı olabilir ancak bu sorunun çözümü var!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.