Islak Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?

30 Eylül 2018

Tüm gün çamur içinde oynadıktan sonra eve gelen köpeğinizin dayanılmaz bir kokusu olabilir. Bu meşhur “ıslak köpek kokusunun” oluşması oldukça normal bir durumdur ve bu kokudan kurtulmak mümkündür.

Evcil hayvanlar neden kötü kokar?

Bütün memelilerin vücudunda çeşitli bakteriler bulunur. Köpekler ise tüyleri kururken bir “uyuklama evresinden” geçer.

Köpeğiniz ıslandığı zaman, su molekülleri küçük buharlaşan bileşenlerin hareket etmesine neden olur, bu da ona ıslak köpek kokusunu verir. Bu mikroorganizmalar tamamen zararsızdır ve tüm hayatı boyunca köpeğinizle birlikte olacaktır.

Köpeklerin doğuştan sahip oldukları sebum isimli salgı maddesi de bu kötü kokunun oluşmasında büyük bir rol oynar. Bu madde köpekler için oldukça önemlidir, çünkü onları kuru tutar ve tüylerinin pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar.

ıslak köpek

Kulaklar, patiler ve makat ıslak köpek kokusunun en çok hakim olduğu bölgelerdir. Çünkü bu bölgelerde daha fazla salgı bezi bulunur.

Islak köpek kokusunu en aza indirgemek için ipuçları

Islak köpek kokusuna, köpeklerin ciltlerinde doğuştan bulunan bakteriler neden olduğu için, bu kokuyu tamamen yok etmek çok zordur. Fakat bazı hijyen alışkanlıkları, bu kötü kokunun evinize veya giysilerinize sinmesini engelleyebilir.

  • Köpeğinizin patilerini temizleyin. Köpeğinizin patilerini temiz tutarak evinizin temiz ve kuru kalmasını sağlamanın yanı sıra ıslak köpek kokusunu en aza indirgemiş olursunuz. Ayrıca evinize bakterilerin girmesini engellersiniz. Evinizin girişinin önüne bir paspas veya havlu koyun, böylece köpeğiniz yerleri kirletmez.
  • Köpeğinize derhal banyo yaptırın. Köpeğiniz küçükse, onu kucağınıza alıp direkt küvete götürebilirsiniz. Eğer büyük bir köpeğe sahipseniz onu eve sokmadan önce patilerini temizlemeyi unutmamalısınız. Cilt veya epiderm problemlerini önlemek için özel bir şampuan kullanmak iyi bir fikir olabilir.
  • Sık sık tüylerini tarayın. Köpeğinizin cildini ve tüylerini temiz tutmanın başka bir yolu da sık sık tüylerini taramaktır. Köpekleri fazla yıkamak iyi olmadığından, bu ekstra kir ve mikropları ortadan kaldırmak için iyi bir yöntemdir.
banyo yapan köpek

Seyreltilmiş elma sirkesi tamamen doğal bir mikrop öldürücüdür. Evcil hayvanınızın normal şampuanına bir bardak sirke eklemek, ıslak köpek kokusunu beklediğinizden çok daha fazla azaltacaktır.

Kötü kokuya neden olan hastalıklar

Bazı kokular doğal olurken bazı kokular ise bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Kötü kokuya ek olarak sakıncalı bir davranış tespit ederseniz, en kısa zamanda köpeğinizi bir veterinere götürmelisiniz.

En yaygın görülen enfeksiyonlar:

  • Kulak iltihabı: Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, köpeklerin kulaklarının etrafındaki doğal kokulardan kısmen sorumlu olan bir dizi salgı bezi bulunur. Kulak enfeksiyonu, bu kötü kokuyu yoğunlaştıran yeni salgıların oluşmasına neden olabilir, bu nedenle köpeklerin kulaklarını daima temiz ve kontrol altında tutmak önemlidir.
  • Plak veya çürük yiyeceklerden kaynaklanan ağız enfeksiyonu. Köpeklerin ağzı da kendine özgü yoğun bir kokuya sahiptir. Eğer evcil hayvanınızın ağzı, aseton veya amonyak gibi kokuyorsa, bu, veteriner tedavisi gerektiren bir oral enfeksiyonun belirtisi olabilir.
  • Göz, burun, ağız veya üreme organlarının etrafındaki alışılmadık salgıların da evcil hayvanların kokusu üzerinde doğrudan etkileri vardır. Evcil hayvan sahipleri, herhangi bir hastalık ve enfeksiyonun gelişmesini önlemek için bir veterinerden yardım almalıdır, bu şekilde evcil hayvanların temiz ve sağlıklı olması sağlanabilir.