Köpeğiniz Öğürmeye Başladığında Ne Yapmalısınız?

Köpeğiniz Öğürmeye Başladığında Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 09 Kasım, 2018

Sessizce kanepede otururken, köpeğinizin aniden öğürmeye başladığını görmek yaygın bir durum. Nefes alamadığını, kusmaya çalıştığını ya da başka kötü bir şey olduğunu düşünerek paniğe kapılabilirsiniz. Bu makalede, öğürmeyi diğer hastalık belirtilerinden nasıl ayırabileceğinizi, köpeklerin neden öğürdüğünü ve böyle bir durumda evcil hayvanınıza nasıl yardım edeceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Öğürme mide kasılmalarından kaynaklanır. Bu durum midenin, hayvanın vücudunun istemediği maddeleri kusma yoluyla dışarı atmaya çalışmasına tepkisidir.

Köpekler neden öğürür?

köpekler neden öğürür
  1. Zaten kusmuş ve midesi boşalmıştır. Ancak, kalan yiyecek artıkları onu rahatsız ediyordur.
  2. Midesi çok doludur.

Öğürmeye kusma da eşlik ettiğinde, durum daha hassastır. Bu durum, tıbbi tedavi gerektiren bir iç hastalığın belirtisi olabilir.

Öksürme ile öğürme arasındaki farkı nasıl anlarsınız

Öğürme ve öksürme birbirlerine çok benzer, bu yüzden köpeğinize yardımcı olabilmek için aradaki farkı ayırt edebilmelisiniz. Bir köpek öksürürken bazen tükürük de saçar, ancak kusarken değil.

Aradaki farkı anlamanın en kolay yollarından biri köpeğin çıkardığı seslerdir. Öksürürken kuru ve boğuk bir ses çıkar. Öğürürken ise tükürükle boğazdan gelen bir ses çıkar.

Öğürme ile kusma arasındaki farkı ayırt etmek de son derece önemli. Her ne kadar her ikisi de mideden bir şeyler atmanın yolu olsa da, kusma eylemi öğürme ve mide aktiviteleri içermez.

Köpeğiniz öğürmeye başladığında ne yapmalısınız

Öğürmeyi diğer belirtilerden ayırdığınızda ve buna neyin sebep olduğunu bulduğunuzda, evcil hayvanınıza yardım etmek için gereken aksiyonu alabilirsiniz. Yukarıda da söylediğimiz gibi, kusmayla birlikte gerçekleşen öğürmeler en tehlikelisidir. Bu yüzden de özellikle bu tür öğürmelere odaklanacağız.

kırmızı halıda yatan köpek

Aşağıdaki tavsiyelere uymanızı öneriyoruz:

  • Köpeğinizin neden öğürdüğünü anlamaya çalışın. Belki ona yemesi için kendi mamasının dışında başka bir şey verdiniz. Eğer bu sık yaptığınız bir şey ise, belki de bu yiyeceğin içerisindeki bir madde köpeğinizin vücudunun böyle bir tepki vermesine sebep olmuştur. Eğer köpeğiniz dışarıdan eve geldiğinde öğürmeye başlarsa, muhtemelen yerde bir şey bulup yediği içindir. O yüzden, köpeğinizi bir kontrol edin.
  • Kusmasına engel olun. Eğer bu durum sık yaşanıyorsa, öğürme nöbetleri arasındaki süreyi uzatmak için bir veterinerin reçetesi ile ona önleyici bir ilaç verebilirsiniz.
  • Sıvı takviyesi yapın. Kusma insanlarda sıvı kaybına neden olduğu gibi köpeklerde de aynı etkiyi yapar. Bu sebeple, kaybettiği sıvıyı yerine koyması için ona bol su ve mineral vermelisiniz.
  • Eğer aynı gün içerisinde birden fazla kez kusarsa, köpeğinizi zaman kaybetmeden bir veterinere götürün.

Eğer öğürmeye köpeğinizin yuttuğu bir şeyin sebep olduğunu düşünüyorsanız, veterinere gitmek için bir sebebiniz daha var. Çoğunlukla veterinerler evde sizin yapamayacağınız şeyleri yapabilirler.

Köpeğinize çok dikkat edin, çünkü eğer mide dönmesi hastalığı varsa, bu ölümcül olabilir. Öğürmenin zararsız olduğunu düşünmeyin. Bizim vücudumuzda da, evcil hayvanlarımızın vücudunda da sıra dışı olan her durum bir şeylerin ters gittiğine işarettir. Siz de sorunun ne olduğunu bulmakla yükümlüsünüz. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Patiño Escobar, P. C., Linares Villalba, S. E., & Cruz Amaya, J. M. (2009). Disfagia orofaríngea en el perro: reporte de dos casos. Revista de Medicina Veterinaria, (18), 63-69.
  • Riodríguez-Vivas, R. I., Cordero, L. G., Trinidad-Martínez, I., & Ojeda-Chi, M. M. (2019). Spirocerca lupi en perros de Yucatán, México: Reporte de caso y estudio retrospectivo. Revista MVZ Córdoba, 24(1), 7145-7150.
  • Fernández Ceballos, O. D., González, M. S., Hernández López, C. A., Giraldo Castaño, A. M., & Hernández Toro, J. (2014). Incidencia de alteraciones de la mucosa gástrica en una población de perros de trabajo con diagnóstico de ehrlichiosis canina sometidos a tratamiento con doxiciclina en la ciudad de Medellín.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.