Köpeğiniz Aşırı Miktarda Su Mu İçiyor?

Bazı ırkların diğerlerinden daha fazla miktarda su içmeye eğilimi vardır. Dahası, sıcaklık, güneşe maruz kalma, fiziksel aktivite veya yiyecek türü gibi dış faktörler bir köpeğin aşırı miktarda su içmesinin nedeni olabilir. Bazı köpeklerin neden diğerlerinden daha fazla susadığını bilmek ister misiniz?
Köpeğiniz Aşırı Miktarda Su Mu İçiyor?

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2020

Evcil hayvanınızın ne kadar su içtiğini belirlemek zor olabilir. Bunun nedeni genellikle, her su içtiklerinde suyun büyük bir bölümünü dökmeleridir. Köpeğiniz aşırı miktarda su mu içiyor? Bu konuyu bu makalede ayrıntılı olarak ele alacağız.

Bir köpek ne kadar su içmelidir?

Çoğu durumda, köpekler günde vücut ağırlığının yarım kilogramı başına 300 ila 500 ml suya ihtiyaç duyar. Bu çok fazla gibi görünebilir, ancak tüm sıvı ihtiyaçlarını su şeklinde almaları gerekmez. Ayrıca belirli yiyecekleri yiyerek sıvı elde edebilirler.

aşırı miktarda su içen köpek

Emzirme döneminde köpekler esas olarak süt içerler. Ancak aktif köpeklerse, sütün yanı sıra onlara su da vermelisiniz.

İnsanların vücudumuzun ihtiyaç duyduğu suyu her gün içmesi yeterince zorken, evcil hayvanımızın içme ihtiyaçlarını kolayca ihmal edebilmemiz şaşırtıcı değil. Ancak, sıvıların hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğunu ve genel olarak refahı teşvik ettiğini aklımızda tutarsak, belki de hidrasyon gereksinimlerimize daha fazla dikkat edebiliriz.

Bir köpeğin ağırlığı ne kadar su içmesi gerektiğini ve ne zaman susadığını belirlemekle kalmaz. Gıda da susuzlukla doğrudan bağlıdır. Bir köpek kuru yiyecekler yerse, muhtemelen konserve mamalardan yediği zamana oranla daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır. Çok tuzlu yiyecekler yerse de daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar.

Yaşın susuzlukla da çok ilgisi vardır. Köpek yavruları her iki saatte bir yarım bardak suya ihtiyaç duyar ve özellikle aktif olmaları durumunda su içmelerini hatırlatmanız gerekir.

Günde birkaç kez dışarı çıkan ve diğer hayvanlarla oynayan son derece enerjik bir köpeğiniz varsa, daha fazla su içmesi gerekir. Ayrıca, bazı ilaçlar ve tedaviler köpeğinizin aşırı derecede su içmesine neden olabilir.

Köpeğim neden aşırı miktarda su içiyor?

Etrafta su olduğunda, köpekler çölün ortasındaymış gibi içer. Kabını su ile doldurduğunuzda, hemen içerler ve saniyeler içinde bitirip daha fazlasını beklerler. Köpeklerin aşırı miktarda su içmesinin birkaç nedeni olabilir. Bunlardan bazıları aşağıdadır:

Vücutta su kaybı

Sıcak yaz günlerinde, insanlar gibi hayvanların da daha fazla su içmesi gerekir. Dahası, eğer hayvan birkaç saat içinde bir sıvı kaynağının etrafında bulunmadıysa, belki de susuz kalmış olabilir. Semptomlar kuru dil ve diş etleri, uyuşukluk, nefes nefese kalmak ve salyalanmaktır.

Yukarıdaki durumlardan herhangi birini görürseniz dikkatli olun, çünkü ona su dolu büyük bir kap verirseniz, hızlı bir şekilde içecektir ve sonuç olarak hastalanabilir veya kusabilir. Yapılacak en iyi şey tek seferde az miktarda su vermektir.

Hastalıklar

Köpeğinizin aşırı derecede su içmesine neden olan başka bir şey, vücudunda bir şeyin düzgün çalışmaması olabilir. Birçok durumda, aşırı içme, böbreklerdeki veya karaciğerdeki dengesizliklerden kaynaklanır.

Kandaki kalsiyum seviyelerindeki bir eksiklikten de kaynaklanabilir. Aşırı içmeye yol açan diğer hastalıklar Cushing sendromu, kanser, enfeksiyon, ateş ve ishaldir.

Diyabet durumunda, daha fazla su içmeye ek olarak, köpeğiniz daha sık çiş yapacak ve daha aç olacaktır. Sonuç olarak, daha fazla yiyecektir ve kilo alacaktır ve belki de obez olacaktır. Dahası, hastalık ilerledikçe, köpek gittikçe daha da susuz olacaktır.

İlaçlar

parkta ödül alan köpek

Köpeklerin tıbbı tedavilerinde en sık görülen yan etkilerden biri dehidratasyondur. Veterineriniz tarafından reçete edilen ilaçlar, bir köpeğin içmesi gereken su miktarını ve hissettikleri susuzluğu etkiliyor olabilir.

Anti-inflamatuarlar ilaçlar köpekleri en çok dehidre eden ilaçlar arasındadır. Genellikle astım, alerji, bağırsak iltihabı, kalp yetmezliği ve nöbetleri tedavi etmek için reçete edilirler.

Beslenme

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir köpeğin diyeti sıvı alımında bir faktör olabilir. Köpeğinize verdiğiniz mamalardaki malzemelere dikkat edin, çünkü birçok marka çok düşük standartlara ve kötü kaliteye sahiptir ve hatta yiyeceklere tuz ve renklendiriciler (sodyum içeren) ekleyebilirler.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğim Taranmaktan Hoşlanmıyor
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğim Taranmaktan Hoşlanmıyor

Köpeğiniz taranmaktan hoşlanmıyor ise, işte bunu değiştirmek için bazı ipuçları. Makalemizi okuyun ve köpeğinizi nasıl tarayabileceğinizi öğrenin!