Köpeğiniz Nöbet Geçirirse Ne Yapmalı?

Köpeğinizin nöbet geçirmesi durumunda, hazırlıklı olmanız ve sakin kalmanız, böylece kendisine zarar vermesini önleyebilmeniz gerçekten önemlidir.
Köpeğiniz Nöbet Geçirirse Ne Yapmalı?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizin nöbet geçirdiği bir durum yaşarsanız, yapmanız gereken ilk şey sakin kalmaktır. İlk olarak, köpeğinizi yere yatırın ve dilinin içeriye düşmesini önlemeye çalışın. Kendine gelmesi için bekleyin ve sonra veterineriniz tarafından verilen tedaviyi verin.

Bazı ırkların yüksek nöbet riski vardır

nöbet riski yüksek ırklar

Epileptik nöbetler aslında bazı ırklarda diğerlerinden daha yaygındır. Alman Çoban köpeği, Saint Bernard, Setter, Beagle, Kaniş, bazı sosis köpekler ve Basset Hound’un hepsi epilepsi riski yüksek ırklardır.

İlk nöbet genellikle 6 ay ile 5 yaş arasında görülür ve nasıl tepki verileceğini bilmek gerçekten önemlidir. Epilepsi ölümcül değildir, ancak köpeğiniz için çok ciddi olabilir.

Köpeğinizin nöbet geçirmesi durumunda önemli adımlar

Köpeklerde idiyopatik epilepsi, insanların maruz kaldığı aynı hastalığa benzer semptomlara sahip nörolojik bir hastalıktır. Bir nöbet rastgele ve beklenmedik bir şekilde meydana geldiğinde, beyindeki enerji boşaltılır.

Bu bacak hareketlerine, aşırı tükürük salgılanmasına, kontrolsüz idrara çıkmaya ve dışkılamaya ve ayrıca bilinç kaybına neden olur. Hazırlıklı olmak gerçekten önemlidir.

Yapmanız gereken ilk şey sakin kalmaktır. Köpeğinizin yakındaki nesnelere çarpmayacağı veya aşağıya düşmeyeceği bir yerde olduğundan emin olun.

Çok dikkatli olun – bu çok hassas bir durumdur. İdeal olarak, kendisine zarar vermesini önlemek için bir mat veya minder gibi yumuşak bir yüzeyde olduğundan emin olun.

Bazı insanlar daha fazla oksijen alabilmesi için köpeğinizin dilini dışarı çıkarmanızı önerir. Bununla birlikte, sağduyu, dili dışarıya sarkıyorsa, onu ısırmasının daha olası olduğunu söylemektedir.

Nöbet sona erdiğinde, köpeğinizin sessiz bir yerde dinlenmesine izin vermelisiniz. Son derece yorgun olacaktır.

Bir veteriner, uygun olduğunda, rektal olarak uygulanması gereken Valium gibi bir kas gevşetici gibi bir tedaviyi reçete edecektir. Daha sonra köpeğiniz epileptik nöbet geçirdiğinde bunu uygulayabilirsiniz.

Epileptik köpekler ve nöbetler

Epileptik nöbetler değişen yoğunlukta olabilir ve yakın bir nöbetin işareti olarak görebileceğiniz bazı şeyler vardır. Örneğin, köpeğiniz normalden çok daha gergin veya huzursuz görünebilir.

Bir atak geleceğini öngörürseniz, ilk adımlarla başlayabilirsiniz. Bunlar köpeğinizin güvenli bir alanda olduğundan emin olmak ve onu yerde yumuşak bir yüzeye yatırmaktır.

Nöbetler ne kadar sürer?

Sizin için sonsuza kadar sürüyor gibi görünse de, gerçekte, birkaç dakikadan fazla sürmezler. Ancak, daha sonra, köpeğiniz çok şaşırmış ve yorgun olacaktır.

Köpeklerde idiyopatik epilepsi tedavi edilemez ve köpeğiniz muhtemelen hayatının geri kalanında tedavi gerektirecektir.

Analiz veya taramalarla da algılanamaz. Ataklar çok sık olmadıkça normalde acil tedavi gerektirmez. Bu durumda, köpeğiniz için tehlikeli olabilirler ve barbitürat bazlı bir tedavi uygulamanız gerekir.

İnanması zor olsa da, köpeğiniz nöbet sırasında acı çekmeyecektir.

Köpeğiniz nöbet geçirdiğinde işinize yarayacak faydalı ipuçları

sharpei yavrusu

Herhangi bir semptom fark ederseniz, derhal veterinerinize gitmelisiniz. Köpeğinizin semptomlarını en aza indirmek için talimatlarını ve reçetesini harfi harfine izleyin.

Epileptik nöbetler aslında ishalin sindirim sistemi ile ilgili bir problemin belirtisi olduğu gibi nörolojik bir bozukluğun belirtisidir. Nöbetlere neden olan kesin bir durumu belirlemek genellikle mümkündür.

Bu bir tümör, konjenital bir kusur veya beyin kanaması nedeniyle olabilir. Diğer zamanlarda nedeni belirlemek mümkün değildir ve bu idiyopatik epilepsi olarak bilinir.

Bir veteriner ‘idyopatik’ durumu teşhis ederse, normal olarak bu, durumun kökeninin bilinmediğini gösterir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.