Böbrek Hastası Köpekler İçin Diyetler

Aslında tüm diyetler dengeli olmalıdır; eğer köpeğiniz böbrek hastasıysa, ne yediğine özellikle dikkat etmeniz gerekir.
Böbrek Hastası Köpekler İçin Diyetler
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar gibi, böbrek hastalığı olan evcil hayvanlar da ihtiyaçlarına ve sağlık durumlarına göre beslenmelidir. Sadece böbrek hastalıkları değil, diğer tüm hastalıklar için de bu durum geçerlidir. Bu yazıda, hasta köpeklerin nasıl beslenmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Böbrek hastası köpekler özel bir diyetle beslenmelidir.

Köpeklerde böbrek hastalığının işaretleri

Böbrek tüm canlılar için önemli bir organdır ve hayati bir görevi vardır. Bu organ toksinleri ve metabolik süreçler sonucunda ortaya çıkan diğer işe yaramayan maddeleri vücuttan atmaktan sorumludur. Yaşlanma, enfeksiyon gibi çeşitli faktörler sonucu köpeklerin böbrekleri düzgün bir şekilde çalışmayabilir.

Çeşitli böbrek hastalıkları vardır; belirtilerine ve etkilenen bölgelere göre bu hastalıkları birbirinden ayırabilirsiniz. Böbrek yetmezliği belki de köpeklerde en yaygın görülen böbrek hastalığıdır ve genelde bu sorunu yaşayan köpeklerin böbrekleri çalışamaz haldedir.

Bu hastalık yaşlı köpekleri daha çok etkiler ve böbreklerdeki değişikliklerden dolayı vücudun besin-atık dengesi bozulur. Bu yüzden bazı maddeler idrarla atılamaz.

hasta köpek yerde uzanıyor

İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek yetmezliği, köpeklerde görülen böbrek hastalıklarından sadece birkaçıdır. Bu hastalıklar zamanında tespit edilmediğinde iyice ciddileşir. Bu nedenle bu tür rahatsızlıklara sahip olan köpeklerin uygun bir şekilde beslenmesi ile vücuttaki toksin ve besin dengesi kontrol altında tutulabilir.

Böbrek hastalıkları için diyetler – yağ asitleri

Eğer köpeğinizin böbreklerinde herhangi bir problem varsa veterineriniz köpeğinizin durumuna göre özel bir diyet önerecektir. Bu tür hasta köpekler için önerilen diyetin ana bileşenlerinden biri yağlardır. Omega 3 açısından zengin gıdalar, kanın filtrelenmesine yardımcı olur ve böylece böbrekler daha rahat çalışabilir.

İçinde lüfer olan öğünler, hasta köpeğiniz için ideal olacaktır; çünkü lüferin omega-3 içeriği son derece zengindir. Diğer zengin omega-3 kaynakları ise sırasıyla somon, ton balığı ve uskumrudur. Günümüzde bu tür hastalıklar için özel olarak üretilmiş mamalar var; bu tür mamaların içinde balık yağları ve omega-3 takviyeleri yer alıyor.

Vücuda fosfor ve sodyum alımının kontrollü olması

Fosfor, kemik ve dişlerin oluşmasında rol oynayan hayati bir mineral olsa da, konu böbrek yetmezliği olduğunda bu madde köpeğiniz için zararlı olabilir. Çünkü fosforu işlemden geçirmek kolay değildir ve bu madde vücutta birikebilir. Bu durumun sonucunda kalp, damar ve böbrekte sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden evcil hayvanınız için içinde fosfor miktarı az olan bir diyet oluşturmalısınız. Bu şekilde böbrekleri çok fazla çalışmak zorunda kalmaz.

sahilde gezen hasta köpek ve böbrek hastası köpekler

Köpeğinizin vücuduna aldığı sodyumu düzgün bir şekilde ayarlamanız gerekir. Çünkü fazla sodyum, kan basıncı sorunlarına yol açabilir. Ancak bu maddenin tamamen kısıtlanması da oldukça zararlı olabilir.

Böbrek hastalığı için besin önerileri – protein alımı

Proteinler, köpeklerin vücudunun normal işleyişini sağlayan besin maddeleridir ve öğünlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bununla birlikte, böbreklerinde sorun olan hayvanlar söz konusu olduğunda proteinlere dikkat etmelisiniz. Çünkü proteinlerin parçalanması sonucu azot bileşikleri ve fosfor serbest kalır. Böbreklerin bu ortaya çıkan maddeleri işleme sokması gerekir.

Tüm bunlara ek olarak, vücuda alınan protein yüksek kaliteli ve hayvansal olmalıdır. Bu tür proteinleri içeren evcil hayvan mamalarına ulaşmak artık parmağınızın ucunda. Eğer ev yapımı seçenekleri denemek istiyorsanız, ana malzemelerden biri tavuk olabilir. Böbrek hastası köpekler farklı diyetlerle beslenmelidir, bunu unutmayın.

Son olarak, profesyonel destek alarak köpeğiniz için en iyi beslenme şeklini öğrenin ve veterinerinize danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Elliott, D., & Lefebvre, H. (2006). Insuficiencia renal crónica: importancia de la nutrición. Enciclopedia de la Nutrición Clínica canins. Ed. Pibot P, Biourge V, Elliot D, editores. Aniwa SAS Royal Canin, Aimarges, Francia, 268-298.
  • Pibot, P., Biourge, V., & Elliott, D. (2006). Enciclopedia de la nutrición clínica canina (No. 619: 636.045). Royal Canin,.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.