Köpeğinizden Size Salmonella Geçebilir Mi?

Hayvanlardan insanlara geçebilen birçok hastalık bulunuyor. Salmonella isimli bir bakteri türü, hayvandan insana geçebilen bir hastalığa neden oluyor. Bu hastalıktan kaçınmak için hijyen kurallarına harfiyen uymalısınız.
Köpeğinizden Size Salmonella Geçebilir Mi?

Son Güncelleme: 21 Haziran, 2019

Salmonella, hem insanları hem de hayvanları etkileyebilen bir bakteri türüdür. Bu yazıda, bu bakteri hakkında bilmeniz gerekenlerden, köpeğinizi nasıl koruyacağınızdan ve enfeksiyon riskini nasıl azaltabileceğinizden bahsedeceğiz. Hangi koşullarda bu hastalık köpeğinizden size geçebilir, yine bu yazıda öğreneceksiniz.

Köpeklerde salmonella hakkında bilmeniz gerekenler

Salmonella köpeğinizin vücuduna yıkanmamış yiyecekleri yemesiyle, temiz olmayan bir yerden su içmesiyle veya başka hayvanların enfekte olmuş dışkılarına temas etmesiyle girer. Pişmemiş yiyeceklerle beslenen köpekler bu hastalığa yakalanmaya daha yatkındır.

Buna ek olarak, yetersiz beslenen, kalabalık bir ortamda yaşayan veya bağışıklık sisteminde problem olan köpekler çok daha fazla risk altındadır.

İç parazit sorunu yaşayan veya sağlıksız koşullar altında bakılan köpekler, salmonella bakterisi ile etkileşime daha kolay geçer. Söz konusu bu bakteri türü olduğunda, yavru ve yaşlı köpekler de risk grubu içinde yer alır.

Belirtiler

Bu hastalığın başlıca belirtileri ishal, kusma ve ateştir. Eğer zamanında tedavi edilmezse evcil hayvanınızın vücudu çok fazla su kaybeder; aynı zamanda böbreklerde, karaciğerde ve akciğerde apseler meydana gelir (eğer bakteri kan dolaşımına girmişse).

Eğer köpeğinizde salmonella olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, dışkı testi yaptırmanız gerekiyor. Ancak akut enfeksiyonu durumunda, veterineriniz kan tahlili yaptırmanızı da talep edebilir.

köpeğinin dışkısını toplayan insan

Salmonella bakterisi, genellikle birçok antibiyotik türüne karşı dayanıklı olduğu için, sadece çok ciddi vakalarda ilaçlı tedavi uygulanır. Bu tedavinin içerisinde sülfonamid veya kinolon bulunur. Eğer köpeğinizin durumu bu kadar ciddi değilse, takviye besinler ve sağlıklı bir diyet yeterli olacaktır. 

Salmonella nasıl önlenir?

Bu hastalıktan köpeğinizi koruyabilmek için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekir. Köpeğinize vereceğiniz her türlü yiyeceği öncesinde iyice yıkamalısınız. Söz konusu çiğ besinler olduğunda, hijyen kurallarına uyduğundan emin olduğunuz yerlerden alışveriş yapmalısınız.

Köpeğinizle dışarıda yürüyüş yaparken dikkatli olmalısınız, özellikle diğer köpeklerle etkileşime geçtiğinde köpeğinizi izlemelisiniz. Diğer hayvanların dışkılarını koklamasını veya yemesini önleyin, temiz olmayan bir kabın içinden su içmesine izin vermeyin.

Eğer evinizde başka köpekler de varsa, hijyen konusuna çok daha fazla özen gösterin. Böylece birbirlerine veya başka canlılara hastalık bulaştırmalarının önüne geçebilirsiniz. 

tuvalet kağıdını ağzına alan köpek ve salmonella

Köpeğinizden size Salmonella geçer mi?

Uzmanlar bu hastalığı zoonosis (zoonoz) olarak adlandırıyor. Bu terim, hayvanlardan insanlara geçebilen hastalıklar için kullanılıyor. Yani sorunuzun cevabı evet, köpeğinizden size salmonella bulaşabilir. Bu nedenle evinizdeki hijyen kurallarına iyice dikkat etmeniz gerekiyor.

Köpeğinizin bu enfeksiyona sahip olmadığını düşünüyor olabilirsiniz, ancak siz bilmeseniz de içinde bu bakteri yaşıyor olabilir.

Köpeğinizin dışkısıyla temas eden araç gereçleri, aynı gün yıkayıp temizlemelisiniz ve bu işlemi yaparken eldiven kullanmalısınız. İşiniz bitikten sonra eldivenleri çöpe atıp çöp torbasını sıkıca bağlayın. Köpeğinizin dışkıladığı alanları dezenfekte etmek de seçenekleriniz arasında.

Bu işlemi yaptıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. Köpeğiniz yüzünüzü yalamamalı, bu eylemi yapmasına izin vermemenizi tavsiye ediyoruz. Köpeğinizle oynadıktan sonra antibakteriyel sabunla ellerinizi yıkayabilirsiniz. 

İster inanın ister inanmayın, hem kedilerden hem de köpeklerden salmonella bakterisini kapabilirsiniz. Eğer kaplumbağanız, kuşunuz veya tavuğunuz varsa yine benzer önlemleri almanız gerekiyor.

Bu hastalığın bulaşma ihtimalini arttıracak etkenlerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın ve gereken hijyen koşullarını evinizde sağlayın. Bu şekilde evcil hayvanınızın salmonella bakterisiyle etkileşime geçmesini ve bu bakteriyi vücuduna almasını önleyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.