Bir Köpeğin Doğum Yapmasına Nasıl Yardım Edilir?

Bir insan mı yoksa hayvan mı olduğuna bakılmaksızın, yaşam mucizesine tanık olmak güzeldir. Çiçeği burnunda anne ile duygusal bir bağınız varsa bu daha da zevklidir. Bu nedenle, köpeğinizin doğum yaptığına tanık olmak, görebileceğiniz en güzel şeylerden biridir.
Bir Köpeğin Doğum Yapmasına Nasıl Yardım Edilir?

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2019

İşte köpeğinize doğum sırasında yardımcı olmanız ve bu anın tadını çıkarmanız için bazı ipuçları.

Bir köpeğin doğum yapmak üzere olup olmadığını anlamak

Dişi köpekler, doğum sırasında insanlardan çok farklı davranırlar, bu nedenle sizi yavrularının yolda olduğu konusunda uyarmaları için yüksek sesler kullanmasını beklemeyin.

Köpeğinizin ne zaman doğum yapacağına dair kafanızda bazı sorular varsa sizi anlıyoruz.  İşte doğumun ne zaman gerçekleşeceğini gösteren bazı işaretler:

doğum yapan husky anne
 • Yeri kazımak. Her köpek aynı şekilde davranmasa da, bu davranış neredeyse evrenseldir. Bir yuva kazmak, yavrularına kaçmalarını önlemek için sıcak ve rahat bir yer sağlar.
 • Memelerinden süt sızmaya başlaması. Sütün doğumdan hemen önce sızmaya başlaması çok yaygındır.
 • İştahsızlık. Doğumdan hemen önce, rahim içindeki yavruların sürekli hareketi mide bulantısına neden olur. Bu, köpeğinizin iştahını kaybetmesine neden olur.
 • Kusma. Bu da rahim içinde hareket eden yavrulardan kaynaklanabilir. Endişelenecek bir şey yok. Sakinleşmesine izin verin ve kendini yalnız hissetmemesi için onu okşayın.
 • Rahatlayacaktır. Köpeğiniz doğum yapmak üzereyken, uzanabilir, sessiz kalabilir ve biraz nefes nefese olabilir. Bu aşamada, su ihtiyacını karşılamak için yakınlarda su bulundurmak çok önemlidir.

Köpeğinizin doğum yapmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Doğum belirtilerini fark ettiğinizde köpeğinizle ilgilenme zamanı gelmiş demektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

 • Onun için sakin bir yer hazırlayın. Evdeki diğer evcil hayvanların doğumdan birkaç hafta önceden itibaren gelemeyeceği rahat bir yer hazırlayın. Ona yeri gösterin ve yukarıda belirtilen işaretlerden herhangi birini fark edince köpeğinizi oraya götürün.
 • Gerekmedikçe doğuma müdahale etmeyin. Anne yavruları doğuracaktır. Yavrular önce başından veya kuyruğundan çıkarsa endişelenmenize gerek yoktur; her iki pozisyon da normaldir. Anne plasentayı temizleyecek ve göbek bağını çiğneyecektir.

Yardımınız ne zaman gereklidir?

uyuyan beagle yavruları
 • Her ne sebeple olursa olsun anne plasentayı parçalayamazsa, siz onun yerine yapmalısınız. Plasentayı yavaşca parçalayın ve yavruyu annenin yanına yerleştirin.
 • Anneye yardım edebileceğiniz bir diğer zaman, amniyotik sıvıyı yalayarak yavrularını temizlemeye başladığı zamandır. Çok fazla köpek yavrusu varsa, bunları yumuşak, nemli bir bezle hafifçe temizleyerek yardımcı olabilirsiniz.
 • Yavrular her 30 dakikada bir doğarlar. Bu saatten sonra hiçbirinin çıkmadığını fark ederseniz mutlaka veterineri arayın. Aynı şekilde, köpeğinizin tüm yavruları doğurduktan sonra kasılmalar yaşamaya devam etmesi durumunda da bir veterinere ihtiyacınız olacaktır.
 • Yavruları gözlemleyin. Yavruların doğumdan birkaç dakika veya birkaç saat sonra ölmesi yaygındır. Anne yardım etmek için fazla bir şey yapamaz, ama siz yapabilirsiniz. Bebeklerden birinin nefes almadığını fark ederseniz, ağzını temizleyin ve onu canlandırmaya çalışmak için vücudunu yavaşça ovalayın. Eğer canlandırmayı başaramazsanız, onu gruptan ayırın, böylece anne onu yemez ve diğer yavrular ona yaklaşarak onu koklamaz.

Her şey bittiğinde, yavrulardan birini reddetmesini önlemek ve hepsini beslediğinden emin olmak için anneyi gözlemleyin. Çiçeği burnunda anneye besleyici mamalar vermeye devam edin, böylece güçlü kalır ve yavrularına bakar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sánchez Riquelme, A., & Arias Ruiz, F. (2017). Biología gestacional y predicción del parto en la perra. Revista de Investigaciones Veterinarias del Perú, 28(4), 771-783.
 • de Tejerina, J. C. D. F., Vega, F. J. P., & Llamazares, B. C. (1994). Parto y distocias en la perra y en la gata. Clínica veterinaria de pequeños animales: revista oficial de AVEPA, Asociación Veterinaria Española de Especialistas en Pequeños Animales, 14(4), 223-241.
 • Martí, S. (2006). El parto de la perra. COVELMA Pequeños Animales, 34-38.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.