Köpeğim Kaç Yavru Doğurabilir?

Köpeğim Kaç Yavru Doğurabilir?

Son Güncelleme: 20 Nisan, 2019

Köpeğinizin hamile kaldığında kaç yavru doğuracağını kendinize sorabilirsiniz. Cevap birçok faktöre bağlı. Bu yazıda, köpek yavruları hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Ayrıca, köpeğinizin hamileliği ile ilgili aklınıza gelebilecek diğer tüm soruları cevaplayacağız.

Köpeğim kaç yavru doğuracak?

Bir köpeğin kaç yavru doğurabileceğinin cevabı, köpeğin cinsine, yaşına ve boyutuna bağlıdır.

  • Köpeğiniz küçükse, birden fazla yavru doğurması olası değildir. Bununla birlikte, süs köpeklerinin dört yavruya kadar doğurduğu vakalar olmuştur.
  • Orta boy bir köpek 6 ila 8 yavru doğurabilir, hatta bazen daha fazlasını da doğurabilir.
  • Büyük boy bir köpek tek seferde 14 köpek yavrusu doğurabilir.
  • Köpeğiniz yaşlıysa, büyük olasılıkla birden fazla yavru doğuramayacaktır. Ayrıca, yaşlı köpeklerin doğumdan sonra ölme riski çok daha fazladır.
siyah-beyaz yavru doğuran anne köpek

İnsanlar bir köpeğin sahip olabileceği yavru sayısını belirleme yolunun doğumdan hemen önce köpeğin göğsünü gözlemlemek olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, bu her zaman geçerli değildir, çünkü bazen yavru sayısı rahim içindeki bazı yavruların ölümüne bağlı olarak değişir. Her iki durumda da, bir dişi köpeğin 8’den fazla yavruyu rahatça emzirmesi mümkün olmayacaktır.

Köpekler ikiz doğurabilir mi?

Cevabın evet olduğunu duymak isteyen bazı insanlar olmasına rağmen, maalesef, bir köpeğin ikiz doğurduğuna dair hiçbir kayıtlı vaka yoktur.

Uzmanlar, dişi köpeklerin insanlardan çok farklı bir fiziksel yapıya sahip olduğunu açıklar. Dişi köpeklerin dölyatağı ikiye ayrılır. Bu, bir köpek embriyolar yarattığında, bu embriyoların her zaman farklı alanlara yerleştirilmiş oldukları anlamına gelir.

Doğum sürecinin başlangıcını ve sonunu nasıl ayırt edebilirsiniz?

Bazen sahipleri bir köpeğin doğum yapmayı bitirdiğini düşünür ve tüm yavruları doğurmayı tamamlamadan önce hayvanı yalnız bırakır. Bu nedenle, doğumun ne zaman başlamak üzere olduğunu ve ne zaman bittiğini bilmek önemlidir.

Doğum başlangıcını anlamak için, davranışlarındaki değişiklikleri fark etmek adına köpeğinizi dikkatle izlemeniz önemlidir. Bir köpek doğuma başlamadan hemen önce, gergin ve yorgun olacaktır. Gebe kaldıktan 60 ila 65 gün sonra yavaş hareketler yaparak sığınacak güvenli, sıcak ve gizli bir yer arayacaktır.

Öte yandan, bir köpeğin doğumu bitirip bitirmediğini anlamak söz konusu olduğunda, köpeğin davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. Çiçeği burnunda anne rahatlamış görünecektir. Yavruları toplamaya ve emzirmeye başlayacaktır.

Bir köpek en geç kaç yaşında doğum yapabilir?

meme emen yavru köpekler

Genel bir kural olarak, uzmanlar bir köpeğin 9 yaşından sonra yavrulamasını önermemektedir. Bunun nedeni, bir köpeğin bu yaşta doğum yapmak için çok yaşlı olmasıdır. Bu, tüm vücudunun yaşlandığı ve bağışıklık sisteminin zayıflamaya başladığı anlamına gelir.

Bu nedenle, hem anne hem de potansiyel yavruları ciddi sağlık riskleriyle karşılaşabilir. Doğumdan sonra sağlığının kötüleşmesi nedeniyle, hastalığa yakalanma ve fiziksel ve zihinsel gerilemeye daha yatkındır.

Daha önce de belirtildiği gibi, köpeğinizin hamileliği, doğumu ve kaç yavru sahibi olacağı ile ilgili her şey sağlık, cins, büyüklük ve yaş gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte, risklerin farkında olmak için her zaman veterinerinizle konuşun. Köpeğinizin hamileliğin hangi aşamasında olduğu konusunda size tavsiyelerde bulunabilecek ve doğum hakkında daha fazla bilgi aktaracaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Angulo, S. M. (2006). El parto de la perra. Profesión veterinaria, 16(63), 34-38.
  • de Tejerina, J. C. D. F., Vega, F. J. P., & Llamazares, B. C. (1994). Parto y distocias en la perra y en la gata. Clínica veterinaria de pequeños animales: revista oficial de AVEPA, Asociación Veterinaria Española de Especialistas en Pequeños Animales, 14(4), 223-241.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.