Köpeğiniz Neden Duvar Yalıyor?

Köpeklerin sık sık yaptıkları, tamamen tuhaf görünen birçok şey vardır. Bugün, köpeğinizin duvarları neden yalayabileceği hakkında konuşacağız.
Köpeğiniz Neden Duvar Yalıyor?
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizin davranışını anlamaya çalışmak, özellikle tamamen açıklanamaz görünen şeyler yaptıkları zaman gerçek bir baş ağrısı olabilir. Banyodan hemen sonra çamur içinde yuvarlanırlar, terli bir çorabı çiğnerler, çöpleri karıştırırlar … Belki köpeğinizin duvar yaladığını bile görürsünüz. Tüm bu garip davranışların ardında her zaman bir açıklama vardır. Kendinizi onların yerine koymalı ve anlamaya çalışmalısınız.

Bugün, köpeğinizin duvarı neden yalayabileceğine bir göz atacağız. Bunu yapmak için, bir köpek gibi düşünmeniz, bir köpek gibi koşmanız, bir köpek gibi yemeniz gerekir … ya da belki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

yalanan köpek

Duvar, sindirimi kolay değil

Her şeyden önce, yenmeyen maddeler yeme durumunun bilim insanlarının kapsamlı bir şekilde çalıştığı bir şey olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle, veteriner etologlar ve beslenme uzmanları tarafından incelenmiştir ve bu iki alan hakkında bir şey biliyorsanız, köpeğinizin duvar yalama nedeninin muhtemelen beslenme veya davranışla ilişkili olduğunu bilirsiniz.

Bu duruma pika denir ve hayvanın olağan diyetinin bir parçası olmayan malzemeleri ve maddeleri yutması olarak tanımlanır. Bir duvar, köpeklerin normalde yemeye çalıştığı bir şey değildir.

Bunun karşısında, bunu yapmaları için hiçbir neden yoktur. Bir köpek çöp kutusunu karıştırdığında, muhtemelen attığınız yemek artıklarını arıyordur. Ama duvar yalayan bir köpeği açıklamak daha zordur.

duvar yalayan frenchie

Psikolojik nedenler

Daha önce de ima ettiğimiz gibi, ana sebep muhtemelen bir davranış bozukluğudur. Köpekler çok zeki hayvanlardır ve karmaşık duygular geliştirme kapasiteleri de büyüktür. Bu, popüler evcil hayvanlar olma nedenlerinden biri olmasına rağmen, aynı zamanda bir dezavantajı vardır, çünkü zihinsel sağlıklarının refahları üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Köpeğiniz stresli, sıkılmış veya endişeli olduğunda, aynı bizim tırnaklarımızı yediğimiz şekilde onlar da duvar yalayabilir. Bu, hissettikleri duyguların tezahüründen başka bir şey değildir.

Buna karşılık, bu duygular her türlü şey tarafından tetiklenebilir, bu yüzden bir profesyonelden tavsiye almak iyi bir fikirdir. Ancak, bu arada, köpeğinizin bu şekilde hissetmesine neden olabilecek birkaç şey vardır.

  • Çok fazla enerji: Çok az fiziksel veya zihinsel egzersiz yapan ancak çok aktif olan köpekler, biriken tüm bu enerjiyi tüketemeyerek kaygı geliştirebilirler.
  • Korkular veya fobiler: Kötü muamele gören veya travmatik durumlara maruz kalan herhangi bir hayvan, sonuç olarak düzenli olarak stresli veya kaygılı hissedebilir.
  • Ayrılık kaygısı: Sahiplerine çok bağlı hayvanlar genellikle evde yalnız kalamazlar. Bu sebep belki de en yaygın olanıdır.
  • Çevrelerindeki herhangi bir değişiklik: Bu, eve başka bir hayvanın gelmesi, bir çocuğun doğumu veya adres değişikliği olabilir.

Beslenme ile ilgili nedenler

Besin eksikliklerinin köpeklerin pika geliştirmesine neden olabileceğini gösteren oldukça fazla kanıt var. Bir köpek belirli bir eksiklikten muzdaripse, bu eksikliği hemen her şeyi yemeye çalışarak telafi etmeye çalışabilir.

Birçok duvar alçıdan (kalsiyum sülfat) yapılmıştır ve kalsiyum temel bir mineraldir. Köpeğinizin bir kalsiyum eksikliği varsa… yalayabileceği bir kalsiyum duvarı var. Ancak, bu genellikle pika nedeni değildir. Çoğu ticari mama, herhangi bir eksikliği önlemek için doğru besin dengesini içerir. Beslenme eksikliklerinden muzdarip olan hayvanlar genellikle yemek artıklarına dayalı ev yapımı beslenme programlarına sahiptir.

mama kabını çalan köpek

Köpeğiniz duvar mı yalıyor? Veterinerinizle konuşun

Gördüğünüz gibi, başlangıçta biraz garip ve komik görünse de, köpeğinizin duvarı yalamasının arkasında ciddi bir neden olabilir. Herhangi bir şüpheniz varsa, tavsiye istemek için veterinerinizi ziyaret edin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.