Köpeğinizin İhtiyacı Olan 6 Temel Besin

Köpek beslenmesi hakkında konuşalım! Dengeli beslenme, köpeğinizin hücre sağlığı ve vücudu için kritik öneme sahiptir. Optimal sağlıklı yaşam için köpeklerin ihtiyaç duyduğu 6 temel besin vardır.
Köpeğinizin İhtiyacı Olan 6 Temel Besin

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2020

Köpeğiniz iyi besleniyorsa, daha sağlıklı, daha güçlü ve daha mutlu hissedecektir. Bu kadar basit. Ancak birçok kez köpeğimizin diyetinde hangi besin maddelerinin bulunması gerektiğini ve köpeklerimize nasıl düzgün bakılacağını bilmeyiz. Bu makalede, köpeğiniz için 6 temel besin maddesinin ne olduğunu size anlatacağız.

Köpeğin diyetindeki temel besinler

Köpek maması aldığımızda sıradan köpek mamasının köpeğimizin tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayacağını düşünürüz. Ancak bu doğru değildir! Bu nedenle, köpekleri beslerken neye ihtiyaç duyduklarını dikkate almalıyız:

1. Proteinler

6 temel besin

Bunlar hücreler ve doku oluşturmak ve dokuları yenilemek için gerekli besinlerdir. Aynı zamanda, köpeklerin hastalanmasını önlemek için antikorların yanı sıra enzimler ve hormonlar oluşturmak için çok önemlidirler.

Yavruların diyetlerinde yetişkinlerinkinden daha fazla proteine ihtiyacı vardır (hamile veya emziren dişiler hariç). Bu besin dışkı, idrar ve tüy yoluyla “kaybedilir”. Köpekler için ana protein kaynağı et ve tahıllardır.

Bir protein eksikliği olduğunda, köpekler düzgün büyümez, kilo verirler, daha sık hastalanırlar, iştah kaybederler ve tüyleri dökülür.

2. Yağlar

Doğru miktarda tüketirseniz yağlar kötü değildir. Bunlar büyük bir enerji kaynağıdır ve prostat bezlerini sentezlemeye ve hücre duvarları inşa etmeye yardımcı olan yağ asitlerini sağlarlar.

Örneğin, mamanın içine karıştırılan mısır yağı mükemmel bir Omega 6 yağ asidi kaynağıdır (eksikliği kepek, cilt lezyonları, tüy kuruluğu ve doğurganlığın azalmasına neden olur). Köpeklerin çok egzersiz yaptıklarında daha fazla yağa ihtiyaç duyacaklarını unutmayın. Bu yağlar kalp ve diğer organlar için faydalıdır.

3. Karbonhidratlar

Gıdalarda 3 tip karbonhidrat vardır: nişastalar, şekerler ve polisakkaritler. Yağlarda olduğu gibi, sağlık için de oldukça iyidirler. Her şeyden önce, kabızlığı, obeziteyi ve ishali önlemek ve vücutta su tutmak için kullanabilirsiniz (sünger gibi davranırlar). Ek olarak, özelliklerini artırmak için mineraller gibi diğer besinlerle etkileşime girerler.

Yaşlı, hasta, sedanter veya hamile ve emziren dişilerin diyetlerinde daha fazla karbonhidrat gerekir.

4. Su

Burada sadece içilebilir sıvıdan değil, aynı zamanda yiyeceklerde bulduğumuz sıvıdan da bahsediyoruz. Yavruların vücutlarının %80’i ve yetişkinlerin vücutlarının ise %60’ı sudan oluşur.

Bu, unutulmaması gereken bir başka besindir. Su eksikliği çok ciddi sorunlara ve hatta ölüme neden olabilir. Köpekler yemek yemeden vücut ağırlığının %40’ına kadar, ancak sıvı tüketmeyerek sadece %10’una kadar kaybedebilirler.

Su, vücut sıcaklığını düzenler, idrar yoluyla atıkları ortadan kaldırır, sindirime ve kanın vücutta taşınmasına yardımcı olur, ayrıca diğer avantajları da sağlar.

5. Vitaminler

ödül maması yiyen köpek

Vitaminler köpeğinizin günlük yaşamında hem sağlık hem de hayati fonksiyonlar için gereklidir. Bununla birlikte, köpeklerin sentezleyebileceği tek vitamin C vitaminidir. Diğer vitaminleri yiyecek yoluyla sağlamalısınız. Ayrıca, köpeklerin güneş ışığına maruz kalarak D vitamini alabileceğini unutmayın.
Sonuç olarak, her vitaminin belirli bir amacı vardır. A vitamini dokuları onarır ve görüşü iyileştirir, D vitamini cilde ve bağışıklık sistemine yardımcı olur ve E vitamini üreme ve dolaşım sistemine yardımcı olur.

6. Mineraller

Mineraller, tüm gıdalarda bulunan temel besinlerdir ve bu nedenle bir mineral açığı ile karşılaşmak nadirdir. Köpekler minerallere küçük miktarlarda ihtiyaç duyarlar, ancak mineraller bu nedenle daha az önemli değildir.

Örneğin, kalsiyum kemiklerin, kasların ve sinirlerin oluşumu için faydalıdır. Diğer mineraller demir, fosfor, magnezyum, potasyum (su dengesi için) ve çinkodur (sindirim için).

Benzer şekilde, sindirime yardımcı olan diyet lifini es geçemeyiz ve bunu sebze ve tahıllarda bulabilirsiniz. Diyet lifi eksikliği kabızlığa neden olur.

This might interest you...
Köpeğin Temel Besin Maddelerine İhtiyacı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğin Temel Besin Maddelerine İhtiyacı

Bir köpeğin uzun, dolu ve mutlu bir hayata sahip olması için hangi temel besin maddelerine ihtiyaç duyduğunu bilmemiz gerekir.