Koli Basili: Memelilerin Bakterileri

Koli basili, insanlarda doğal olarak yaşayan bir bakteridir. Bağırsak hastalıkları üreten bazı patojenik suşlar olduğu için, bunun bize veya evcil hayvanlarımıza yayılmasını nasıl önleyeceğimizi bilmek önemlidir.
Koli Basili: Memelilerin Bakterileri
María Muñoz Navarro

Yazan ve doğrulayan biyolog María Muñoz Navarro.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Şüphesiz, Koli basili (E. coli) enfeksiyonunu duymuşsunuzdur. Belki de onun ürettiği rahatsızlıktan kendiniz muzdarip olmuşsunuzdur veya belki de olan birini tanıyorsunuzdur. Ama çiftlik hayvanlarının bu bakterinin taşıyıcıları (rezervuarları) olduğunu biliyor muydunuz?

E. coli en çok araştırılan serbest yaşayan bakteri olarak kabul edilir. Var olan türlerin çoğu memelilerin ve kuşların kolonlarında yaşar. Bu hayvanlarda hastalığa neden olmazlar, aksine sindirim süreçlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olurlar. Bununla birlikte, gastrointestinal sistem dışında, patojenik suşların toksinlerine karşı savunmasız olan doku ve organlarda enfeksiyonlara neden olurlar.

Aşağıda, hem insanları hem de hayvanları etkileyebilecek bu ilginç patojenik ajan hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Koli Basili: Patojenik bir ajan

Bu bağırsak bozukluklarına neden olabilecek çok sayıda serotip vardır. Bugüne kadar en çok çalışılan patojenik suşlardan biri, Shiga toksini veya STEC’in bir ürünü olan Koli basilidir. Bu tür bakteriler, 7 derece ve 50 derece arasındaki sıcaklıklarda optimum büyüme yaşar.

STEC suşu arasında, 1983 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da meydana gelen majör hemorajik kolit (kanlı ishal) ve hemolitik üremik sendrom (HUS) salgınları ile ilişkili olan O157: H7 serotipi bulunmaktadır.

İnsanlarda, bir koli basili enfeksiyonu karın ağrısı ve ishale neden olur ve ardından ateş, kusma ve diğer ağrı ve sızılar izler.

Hayvanlarda rezervuarlar

STECS bağırsak yolunda yaşar ve çok çeşitli hayvan türlerinde atıklar yoluyla vücuttan atılır. Bunlar arasında çiftlik hayvanları (koyun, keçi ve domuz gibi çiftlik hayvanları) ile diğer memeliler (kediler ve köpekler) ve kuşlar (tavuklar ve hindiler) bulunur. İnekler, zoonotik STEC’in en önemli rezervuarıdır.

otlayan inekler

Bulaşma yolları ve enfeksiyon kaynağı

Sindirim sisteminde bulunan bir mikroorganizmadan bahsettiğimiz için, su ve dışkı atıklarıyla kirlenmiş yiyecekler yoluyla yayılır. Bu patojenik suşların çoğu, kolit semptomlarından sorumludur. Toksin kan dolaşımına girdiğinde ortaya çıkan hemolitik üremik sendrom (HUS) gibi daha ciddi bozukluklara da neden olabilirler.

Çiftlik hayvanlarında enfeksiyonun ana kaynağı içme suyu, yiyecek ve ayrıca bir hayvanın çevresidir. Bu nedenle, çiftlik hayvanlarıyla aynı bölgede yaşayan vahşi hayvanlar ve refakatçi hayvanlar da taşıyıcı olabilir.

İnsanlarda koli basilinin yayılması oral-fekal yolla gerçekleşir. Bazı vakalar, bakterileri sahiplerine dışkılarıyla yayan evcil hayvanlarla ilgilidir. Meyve ve sebzeler, başka bir olası bulaşma yoludur. Bunun nedeni, büyüme veya hasat sırasında bir noktada, suşu taşıyan hayvanların dışkılarıyla temas etmiş olabilmeleridir.

Tüm bu gerçekler göz önüne alındığında, çiğ veya az pişmiş et ve süt ürünlerini tüketmek insanlar için sağlık riski oluşturuyor ve bulaşma olasılığını artırıyor. Aynı şey, kontamine olmuş yiyeceklerin ve bunların hazırlanmasında kullanılan mutfak gereçlerinin ve yüzeylerin temizliği söz konusu olduğunda da geçerlidir.

Koli basili enfeksiyonunun tedavisi

Gerçek şu ki, E-coli bakterisinin yok edilmesi için bir antibiyotik tedavisi yoktur. Dehidrasyonu önlemek için en iyi eylem, bir bireyin diyetine yeterince sıvı eklemektir.

Hemolitik üremik sendrom geliştiren bireylerin hastaneye kaldırılması gerekecektir. Elektrolit ve sıvı kaybını kontrol etmek için gözlem altında kalmaları gerekecektir. Bunun nedeni, durumun böbreklerin işlevlerini kaybetmelerine neden olmasıdır.

Kontrol ve önleme

Çiftlik hayvanlarında STEC’in doğru kontrolü, esas olarak kontaminasyon kaynağına odaklanmalıdır. Başka bir deyişle, hayvan rezervuarı. Bu, bu bakterilerin çiftlik hayvanları arasında bağırsakta kolonileşmesini azaltmak için uygun önlemlerin alınması anlamına gelir:

  • Aşılama
  • Hayvanların diyetini değiştirmek
  • Probiyotiklerle tedavi

İnsanlara gelince, önleyici tedbirler iyi hijyene ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen gıda güvenliği tavsiyelerinin uygulanmasına odaklanır.

  • Ellerinizi sık sık yıkayın
  • Yiyecekleri hazırladığınız ve pişirdiğiniz alanı temiz tutun
  • Meyve ve sebzeleri iyice yıkayın
  • Çiğ ve az pişmiş et ve peynir tüketiminden kaçının
  • Bakterileri öldürmek için yiyecekleri doğru sıcaklıkta pişirin (en az 70 derece)
sebze yıkayan kadın

Önleme anahtardır

Koli basili, bahsettiğimiz gibi, hemorajik kolit ve hemolitik üremik sendrom gibi ciddi hastalıklara neden olan bir bakteridir. Bununla birlikte, bu tür mikroorganizmaların çoğunun, hayvanların olduğu kadar bizim de vücudumuzun bir parçası olduğunu unutamayız. Başka bir deyişle, bağırsaklarda besinlerin emilimi gibi çok sayıda işleme yardımcı olurlar.

Patojen suşların yayılmasını önlemek için hijyene dikkat etmeli ve yiyeceklerimizi doğru şekilde kullanmalı ve pişirmeliyiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.