Kedinize Nasıl Masaj Yapabilirsiniz?

7 Mayıs 2019
Bu pratik, kedilerin rahatlamış ve mutlu hissetmesini sağlamak adına, kedi sahiplerinin bir dizi talimatı takip etmesini gerektirir.

Veteriner ilaçları masajı, sadece bir rahatlama tekniği olarak görmüyor artık. Aksine, kedinize nasıl masaj yapacağınızı bilmek ve sayısız fiziksel ve duygusal rahatsızlığı önlemek için size yardımcı olacaktır. Bu nedenle, kedinizin yaşam kalitesini artırmak adına, aşağıda size birkaç kedi masajı tavsiyesi vereceğiz.

Kedinize Masaj Yapmayı Bilmenin Faydaları

Masaj yapmak, insanlar, evcil hayvanlar için etkili ve müdahalesiz bir iyileştirici yöntem olarak görülmektedir. Genellikle farklı patolojik durumlar nedeni ile ağrıyı, anksiyeteyi ve stresi azaltmak için tavsiye edilir. Evcil hayvan sahipleri, genellikle bu yöntemi hayvanlarını rahatlatmak için kullanır. Masaj yapmanın şu gibi artıları vardır:

  • Günlük yaşamın getirdiği anksiyeteyi ve stresi azaltır.
  • Kemik iltihabı, eklem iltihabı ve displazi gibi kas iskelet hastalıklarını önler ve tedavi eder.
  • Sindirim, hepatik yol ve böbrek ile ilgili olumsuz durumları engeller.
  • Yaşlı hayvanlarda ve tedavisi olmayan hastalığı bulunan kedilerde  ağrıyı alır.
  • Bozulmuş lenfatik süzülme sağlar ve bağışıklık sistemini uyarır.
  • Davranış ve duygusal problemleri ortadan kaldırır.
  • Kilo ve obezite bazlı sorunlar ile mücadele eder.

Kedinize Masaj Yapmanın 5 Risksiz Adımı

Belirli Bir Zaman Belirleyin

Bugünlerde insanların programları o kadar yoğunki, evcil hayvanlarına vakit ayıramamaları gayet normal bir durum.

kedi şaşkın bakıyor

Alternatif terapi uygulamak ya da kedinizle hoş bir vakit geçirmek için zamana ihtiyacınız var. Kedinize masaj yapmak için atacağınız ilk adım, kaliteli zaman geçirmek ve eğlenmek için buna zaman ayırmanızdır. Ayrıca, kaliteli bir masaj sağlamasının yanı sıra, sahibi ile kedi arasında sıkı bir güven bağı da oluşur.

İyi bir masaj ne kadar sürer? Kediye ve masajda ne kadar deneyimli olduğunuza bağlı. Eğer ilk kez masaj yapıyorsanız , 20 ile 30 dakika sürmesi gerekir. Daha tecrübeli biri 10 ile 15 dakikada masajı bitirebilir.

Kedinizi Masaja Hazırlayın

Kedinize masaj yapmak sabır, beceri ve planlama gerektirir. Bu iyileştirici ve rahatlatıcı teknik, sadece ellerin hareket etmesi değildir. Masajın fonksiyonu içeriğine, uygun bir ortama ve hayvanın ruh haline göre değişir. Rahat bir ortam oluşturmak ve kedinizi masaja öncesinden hazırlamak, iyi bir masajın etkilerini arttırır. İlk yapmanız gereken rahat bir ortam hazırlayıp, kedinizin rahatça uzanmasını sağlamaktır. Rahat bir yastık, battaniye ya da halı en iyi seçeneklerdir.

kedi oyun oynuyor

İkinci olarak, kedinizin rahatlamasını sağlayın ki masaja başlayabilesiniz. Bunu yapmak için, konuşun, şarkı söyleyin ve kediniz kendisini rahat hissedene ve masaj yapılmasına izin verene kadar onun yanında olun.

Masaja Başlamak için Bir Yer Seçin

Tüm kedilerin, en çok sevilmek istedikleri bir yer vardır ve sizin de başlangıç yeriniz burası olmalıdır. Hayvanlar, en sevdikleri yerde kendilerine masaj yapılmasını tercih eder. Birçok kedi çene altı ve kulak arkasını severken, kedi sahipleri kedilerini herkesten daha iyi tanır. Kedinizin en sevdiği yeri belirleyince, yumuşak ve yavaş hareketler ile kedinize stres yaşatmadan masaja başlayabilirsiniz.

Ellerinizi Doğru Yere Koymak

Birçok insan, yumuşak ve bölgesel bir masaj için parmak uçlarını kullanmaları gerektiğini düşünür. Bu doğru değildir ve kedilerde ve köpeklerde strese neden olur.

Parmak uçlarınız, baş ve yüz gibi daha duyarlı bölgeler için uyarıcı olarak kullanılır. Bir kediye masaj yaparken, kontrollü basınç uygulamak adına tüm elinizi kullanmanız tavsiye edilir. Bu durum özellikle sırta ya da göbeğe masaj yapıyorsanız özellikle geçerlidir.

Kedinin Tepkisini Ölçmek

Eğer bir hayvana masaj yapıyorsanız, tepkilerine dikkat etmeniz lazım. Hayvanlar sözel olarak beğenip beğenmediklerini ifade edemedikleri için, davranışları ne olduğunu anlatır.

Eğer kediniz kalkıp gitmeye kalkar ya da rahatsız olursa, masaj için uygun bir durumda değillerdir. Yine de, göz kırpıyor, salya artışı ya da sesler çıkarıyorsa, hoşuna gidiyor demektir.

Bir kedi masaj sırasında saldırdığı, çizik attığı ya da ısırdığı zaman, aşırı uyardığınız anlamına gelir. Eğer bu durum meydana gelirse, masaja son vermeli ve kediyi sakinleştirmelisiniz.