Köpeklerde Kıskanma Duygusu Var Mıdır?

Köpekler, sahiplerinden hak ettikleri ilgiyi almadıklarını hissetmekten hoşlanmadıkları zaman bunu davranışlarıyla açık bir şekilde ortaya koyarlar. Bu kıskançlık, ailedeki yeni bir evcil hayvan ya da sahibinin daha fazla ilgilendiği bir nesne yüzünden olabilir.
Köpeklerde Kıskanma Duygusu Var Mıdır?

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2019

Köpeklerin insanlar gibi duyguları olup olmadığı ve bu duyguları ifade edip etmedikleri ile ilgili tartışmalar uzun yıllardır devam ediyor. İnsanların bu konu hakkında çelişkili görüşleri vardır. Bugünkü makalemizde köpeklerde kıskanma duygusu olup olmadığını inceleyeceğiz.

Her ne kadar insanlar köpeklerin duyguları olup olmadığına dair tartışsa da, onların gerçekten de tıpkı insanlar gibi “hissettiklerini” gösteren çalışmalar vardır. Bu çalışmaların en sonuncularından biri, özellikle köpeklerde kıskanma duygusu olup olmadığı ile ilgili idi.

Köpeklerde Kıskanma Duygusu ile İlgili Çalışma

Köpekler ile ilgili bu çalışmaları nasıl yaptıklarını görmek oldukça büyüleyicidir ve bu gibi çalışmaların sonuçları daha da şaşırtıcı olabilir. İşte bu çalışmada tam olarak bu gerçekleşmiştir.

Avusturya’da, araştırmacılar aynı kişinin sahip olduğu bir çift köpeği inceledi. Araştırmada her iki köpekten de patisini uzatmaları istendi; fakat bu köpeklerin birine diğerinden çok daha farklı davranıldı.

Araştırma sırasında köpeklerden birini övdüler ve iyi bir iş çıkardığı için ona bir ödül maması verdiler; ama diğerine hiçbir şey söylemediler ve ödül maması da vermediler.

Köpek, yaptığı şeyler için hiç ödül maması almadığını fark ettiği zaman, acı ve öfke hissine dair belirtiler gösterdi. Daha sonra, köpekten patisini uzatması istendiğinde, köpek sahibine patisini uzatmayı reddetti.

PNAS (Açılımı “Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” ve Türkçesi “Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri) dergisinde önde gelen araştırmacılardan biri olan Dr. Range şöyle diyor:

“İş birliğindeki bu değişme için çok önemli bir unsur da kendi çaba ve kazanımlarını diğerlerinin çabalarıyla kıyaslamaya yönelik hassasiyetten kaynaklanıyor olabilir. Eşitsizlikten kaçınma, insanların iş birliği yapması için güçlü bir araç yaratan, bencil olmayan motive edilmiş cezanın arkasındaki itici güç olarak düşünülmektedir. ”

Şimdiye dek bu reaksiyonları gösteren tek hayvan primatlardı. Ancak artık köpeklerin de duygulara sahip olduğu açıkça ortaya konmuştur. İnsanın en iyi arkadaşı olan köpekler, insanların yaptığı çok az şeyin karşılığı olarak onlara her şeylerini verir ve karşılığında sadece biraz adalet isterler. Çok ironik, öyle değil mi?

köpeklerde kıskanma duygusu

Köpeklerde Kıskanma Duygusu Olduğunu Gösteren Başka Bir Çalışma

Gördüğünüz gibi, bu makale sadece bir çalışmaya dayanmıyor, bu görüşü destekleyen pek çok kişi vardır. Kaliforniya’daki araştırmacılar köpek sahipleri evde diğer nesnelere daha fazla ilgi gösterdiği sırada 36 farklı köpeğin ne yaptığına dair videolar kaydetti.

Bu diğer nesneler havlayan, doldurulmuş bir hayvan, bir küp ve bir kitaptı. İnsanlar bu ilk iki nesneye evcil hayvan gibi davranmak zorunda kaldı. Yani bu nesneleri sevdiler ve onlarla konuştular. Kitabı ise yüksek sesle okudular. Köpeklerin tepkileri ise her seferinde aynı oldu.

Köpekler, sahiplerinin tuttuğu bu nesneleri ısırdılar, nesneler ile sahiplerinin arasına girmeye çalıştılar ve hatta hayvanlar kendilerine ait olduğunu düşündükleri bölgeden çıkarmak için bu nesneleri aldılar ve bir yerlere sakladılar. Araştırmacılardan birine göre, bu çalışmanın sonucu şuydu:

“Çalışmamız köpeklerin sadece kıskançlık duygusu içeren davranışlar gibi görünen şeylerle uğraşmadıklarını; aynı zamanda sahibi ile rakip gibi görünen şey arasındaki bağlantıyı koparmaya çalıştıklarını da ileri sürüyor.

Elbette ki, köpeklerin öznel deneyimleri ile ilgili gerçek anlamda bir yorum getiremiyoruz; ancak sahip oldukları belirli bir sosyal ilişkiyi korumak için motive olmuş göründüklerini söylememiz mümkündür. ”

Köpekler Neye Karşı Kıskançlık Duygusu Besler?

İkinci çalışmada ise köpekler, diğer nesnelerle kıyaslayacak olursak sahiplerini doldurulmuş hayvanlardan ayırmak için daha çok uğraşmışlardır.

köpekler kıskançlık yapar mı

O halde köpekler, sahipleriyle aralarındaki o derin bağı tehdit ettiğini düşündükleri her şeye karşı bir kıskançlık duygusu besleyebilir. Peki ama bunu bilmemiz neden önemlidir? Çünkü bizim fikrimize göre, ister insan olsun ister hayvan olsun, ailenizin her üyesini anlamak önemlidir.

Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu ilgi ve dikkati ona gösterdiğinizden her zaman emin olun ve sahip oldukları rutin ve temel bakım için yapmanız gerekenlere uymayı asla unutmayın.

Tabii ki, köpeğinizin kendine ait olan bölgeyi korumasına da yardım etmelisiniz. Eğer ailenizin en yeni üyesi bir evcil hayvan ise, ona kendi alanını ve kendi kasesi ile kendi yatağını verin. Bu makaleyi okuduktan sonra, köpeklerin duygularının olduğu gerçeğini inkar etmeye devam edebilecek biri var mıdır?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Prato-Previde, E., Nicotra, V., Pelosi, A., & Valsecchi, P. (2018). Pet dogs’ behavior when the owner and an unfamiliar person attend to a faux rival. PLoS ONE13(4). https://doi.org/10.1371/journal.pone.0194577
  • Harris, C. R., & Prouvost, C. (2014). Jealousy in dogs. PLoS ONE9(7). https://doi.org/10.1371/journal.pone.0094597
  • Cook, P., Prichard, A., Spivak, M., & Berns, G. S. (2018). Jealousy in dogs ? Evidence from brain imaging. Animal Sentience22(1), 1–14.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.