Kedilerde Üveitis: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde görülen bu göz hastalığı normalde viral hastalıklarla ve ölümcül olma ihtimali yüksek olan hastalıklarla bağlantılıdır. Katarakt oluşumu, glokom, retina yırtılması ve körlük gibi gözün merceği ile ilgili sorunlara neden olabilir.
Kedilerde Üveitis: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2019

Kedilerin en çok beğenilen yönlerinden biri de o güzel gözleridir. Ancak o gözler bazen bazı hastalıklara maruz kalabilir. Kedilerde üveitis hastalığı en sık görülen görme sorunlarından biridir.

Kedilerin gözlerinin şekilleri ve renkleri neredeyse hipnotiktir. Bu nedenle, sorumlu bir evcil hayvan sahibi olarak kedinize mümkün olduğunca iyi bakmalısınız. Kedilerde üveitis hakkında her şeyi öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

Kedilerde Üveitis Hastalığı Nedir?

Kedilerde üveitis (üveit olarak da adlandırılmaktadır) oftalmolojik bir hastalıktır. Virüslere ve lösemi gibi ölümcül hastalıklara neden olabilir. Aynı zamanda, uvea (göz bebeğinin renkli iç zarı ya da inebe olarak adlandırılır) bölgesindeki bu hastalık yaralar ya da morluklar ile ilişkili de olabilir.

Bu nedenle bir kedinin herhangi bir hastalığı olmasa da, kediye bir kazada bir aracın çarpması ya da kedinin bir başka kedi tarafından dövülmesi, kedinin bu hastalığa yakalanmasına sebep olabilir.

Kedilerde Üveitis Hastalığının Sebepleri

Uvea (ya da uveal sistem) gözün damarlı dokusudur. Bu kısım adeta bir zar gibi, gözün iç kısmındaki sıvıyı koruyan bir bağışıklık bariyeri görevi görür. 

kedilerde göz hastalıkları

Vasküler doku söz konusu olduğunda, viral bozuklukların ve diğer hastalıkların bu dokularda değişikliklere neden olması yaygındır. Bu değişiklikler kedinin gözlerinin yaşarmasına ya da iltihaplanmasına sebep olabilir.

Kedilerde Üveitis Hastalığının Semptomları ve Tanısı

Bir kedi sahibi bu hastalığın belirtilerini aşağı yukarı kolay bir şekilde fark edebilir. Bu davranışlardan birini tespit ederseniz, daha fazla ve daha ciddi sağlık problemlerinden kaçınmak için evcil hayvanınızı derhal en yakın veterinere götürün.

  • Kediniz ışığa karşı hassasiyet göstermeye başlar.
  • Acı çekiyor ve gözlerinden yaş geliyor olabilir.
  • Görme yetisinde kötüleşme yaşar.
  • Göz sıvısında lekeler ya da izler görülebilir.
  • Göz kanallarında ya da göz kapaklarının içinde iltihaplanma meydana gelir.
  • Kedinin göz renginde değişme yaşanır.
    tek gözü kapalı kedi

Kedinizin bu üveitis dediğimiz hastalığa ya da konjonktivit gibi başka bir göz rahatsızlığına sahip olup olmadığını belirleyen kişi daima profesyonel bir hekim olmalıdır. Bu, belki de aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli şeydir.

Üveitisi Nasıl Tedavi Edebiliriz?

Bir veteriner hekim, kedinizi muayene edip hayvanın hastalığına dair bir teşhis koyduğunda, muhtemelen iki bileşene sahip olacak bir tedavi önerecektir: Özel ilaç ve geçici ilaç.

Bu, ilaçlardan birinin (genellikle kortikosteroid tedavidir) sorunun kökenine saldırdığı anlamına gelir. Diğer ilaç ise (normalde antiinflamatuarlar), hastalığın ağrı ya da şişkinlik gibi ikincil etkilerini azaltmak için kullanılır.

Bu tedavi yöntemlerinin gözlerin iç kısmının iltihaplanma ile birlikte gelen başka komplikasyonlardan kaçınmak için olmazsa olmaz olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Bu başka komplikasyonlara katarakt, glokom, retina yırtılması ve körlük gibi gözün merceği ile ilgili sorunlar da dahildir. Aynı şekilde, bu ilaçların etkinliğinin büyük ölçüde üveitisin durumuna ve tedaviye ne kadar çabuk başlandığına bağlı olduğunu belirtmemiz de önemlidir.

Son olarak, fiziksel travmaya bağlı üveitisin, tıpkı başlangıç evresi üveitis gibi daha kolay tedavi edildiğini unutmamalısınız. Bu nedenle, kedinizin mutlu ve sağlıklı olduğundan emin olmak için hayvanın davranışlarının farkında olmanız önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.