Kedilerde Tüy Dökme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kedilerde tüy dökme söz konusu olduğunda, eğer kediniz sürekli çok fazla tüy kaybediyorsa, sağlık problemi olabileceğini de göz önünde bulundurun.
Kedilerde Tüy Dökme Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her kedi benzersiz olsa da, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için her kedigilin ihtiyaç duyduğu bazı temel bakım koşulları vardır. Bunlardan biri de kürklerinin uygun şekilde bakımıdır. Bugünün makalesinde, kedilerde tüy dökme ve bu dönemde ihtiyaç duydukları özen hakkında konuşacağız.

Kedilere tüy dökme hakkında bilmeniz gereken her şey

Kediler genellikle sonbaharda ve ilkbaharda, yılda iki kez tüy döker. Tüy dökülmesinin tamamen doğal bir süreç olduğunu ve kedinizin kürkünü sağlıklı tutmak için esas olduğunu unutmayın.

Tüy döktüklerinde, kediler oldukça fazla miktarda tüylerini kaybederler ve bu nedenle bu süre boyunca onlara biraz daha dikkat etmeniz gerekir. Bu, sadece tüylerin evinizin her tarafına yayılmasını engellemekten ibaret değildir. Ek olarak, kedinizin bağırsağında ölü tüy birikmesi veya tüy yumaklarının oluşumu ile ilgili herhangi bir komplikasyondan kaçındığınızdan da emin olmalısınız.

Bu yüzden her sahibin kedisinin tüy dökmesi hakkında bilmesi gereken beş şeyi özetlemeye karar verdik. Bu bilgi kesinlikle kedinize daha iyi bir yaşam kalitesi kazandırmanıza yardımcı olacak. Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız?

1. Tüy dökme yoğunluğu her zaman kedinin kürkünün uzunluğuyla orantılı değildir

Genellikle, uzun, kalın tüylü kedilerin kısa tüylü kedilerden daha fazla tüy döktüğünü düşünme eğilimindeyiz. Bu bazen böyle olsa da, aslında bu bir kural değildir. Bunun nedeni, tüy dökme yoğunluğunun sadece hayvanın kürk uzunluğuyla ilişkili olmamasıdır.

Birçok faktör kedilerin tüy dökmesini etkiler. Örneğin, diğer şeylerin yanı sıra tüy tipi, sahibinin kediye sağladığı bakım, hayvanın yaşadığı iklim ve sağlık durumu. Ancak, genel olarak, kediler tüy dökme mevsimi boyunca önemli miktarda tüy kaybederler.

sarman kedi

2. Tüy yumakları ana tehdittir

Kediler çok temiz hayvanlardır ve her gün saatlerini hijyenlerine ayırma eğilimindedirler. Genel temizlik rutinlerinde, dillerini kir ve ölü tüyleri kürklerinden almak için kullanırlar.

Tabii ki, bu iyi bir alışkanlıktır ve bunu yapmak tamamen doğaldır. Vahşi doğada bulunan kedigiller de bunu kendilerini sağlıklarını etkileyebilecek parazitlerden, kirlerden ve mikroorganizmalardan uzak tutmak için yaparlar.

Kedi tüy dökme mevsimi boyunca, bakım rutinini yoğunlaştırabilir ve çok fazla ölü tüy yutma riski taşıyabilir. Sonuç olarak, gastrointestinal kanalında tüy yumakları oluşabilir ve birikebilir. Bu, gastrit ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

Bu nedenle tüy dökme mevsimi boyunca tüy yumakları en büyük tehlikedir. Bununla birlikte, burada göreceğiniz üzere, kedinizi sağlıklı tutmak için onlarla savaşmanın basit ve etkili yöntemleri vardır.

3. Sağlık ve güzellik için ekstra tarama

Bahsettiğimiz gibi, kedinizin kürkünü sağlıklı tutmak yıl boyunca esastır. Kedi tüy dökerken, tarama sıklığını artırmak daha da önemlidir; bu onu ölü tüyleri yutmaya karşı koruyacaktır.

kedilerde tüy dökme mevsimi

İdeal olarak, kedinizi günlük olarak fırçalamayı denemeli ve tüy tipine uygun bir tarak kullandığınızdan emin olmalısınız. Bu, kürkünü parlak tutmaya ve genel görünümünü iyileştirmeye ek olarak, yabancı maddeleri ve ölü tüyleri de ortadan kaldıracaktır.

4. Kedi kusmasına yardımcı olmak için doğal otlar

Kediniz çok fazla ölü tüy yutmuşsa, bu yabancı unsurları gidermek için vücudunu temizlemesi gerekir. Ancak, kedi bunu her zaman kendi başına yapamayabilir. Bu gibi durumlarda, kusmasına yardımcı olmak için doğal ilaçlar kullanabilirsiniz.

Örneğin, malt, kedinizin kusmasına yardımcı olacak en iyi doğal bitkilerden biridir, bu nedenle bağırsakta tüy yumağı tedavisinde tavsiye edilir.

5. Mama kedi kürkünün en iyi dostudur

Aşırı tüy dökme, beslenme yetersizlikleri ile de ilişkilendirilebilir. Kedilerde tüy dökme doğal olmasına rağmen, bu işlemden önce, sırasında ve sonrasında bağışıklık sistemini güçlendirirken tüy dökme yoğunluğunu azaltmayı deneyebilirsiniz.

Kedinizin beslenme şeklinin, yaşı ve sağlık durumu için gerekli tüm besin gereksinimlerini içermesi gerektiğini unutmayın. Kedinize en uygun beslenmeyi sağlamanın en iyi yolu veterinerinizle konuşmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.