Kedilerde Leptospira: Belirtileri Ve Tedavisi

Leptospira, kedilerde ve 150 farklı canlı türünde görülebilen bir bakteri enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon hem evcil hayvanları hem de vahşi hayvanları etkiliyor.
Kedilerde Leptospira: Belirtileri Ve Tedavisi
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Leptospira, bakterilerin neden olduğu zoonotik bir hastalıktır. Günümüzde hem insanlarda hem de köpeklerde ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Ancak bazı vahşi ve evcil hayvanlar (kediler gibi) enfekte olsalar dahi bu hastalığın belirtilerini göstermezler. Bu duruma subklinik enfeksiyon (belirti göstermeyen enfeksiyon) adı verilir. 

Bazı türler belirti göstermeden bu hastalığı taşır, bakterilere ev sahipliği yapar. Ancak işin kötü tarafı şudur; bu canlılar diğer insanlar ve hayvanlar için potansiyel enfeksiyon tehlikesi taşır.

Leptospira hakkında bilmeniz gerekenler

Zoonotik hastalıklar, farklı memeli türleri arasında bulaşabilen hastalıklardır. Yani bu tür hastalıklar insanlar ve diğer hayvan türleri arasında yayılabilir.

Bugüne kadar toplam 22 farklı tanımlanmış Leptospira türü tespit edildi. Bunlardan 13 tanesi insanlarda hastalığa neden olabiliyor.

Leptospira türleri, bakterileri tanıyan antikorlara sahip olan bir serum ile reaksiyona sokulur ve buna göre sınıflandırılır. Sınıflandırılan bakteriler serotipleri oluşturur. Şimdiye kadar bu çalışmalarla leptospira bakterisinin yaklaşık 300 patojenik serotipi tanımlandı.

Leptospira bakterisi ince spiraller halinde, çok özel bir görünüme sahiptir. Bu organizmanın bir veya her iki ucu da kanca şeklindedir.

Spiral şeklinde bakteriler ve leptospira
Kaynak: wikimedia.org/

Bu bakteri vücuda fiziksel temas yoluyla girer; bağ dokusunun geçirgenliğini değiştiren bir enzim üreterek cilde ve mukoza zarlarına nüfuz eder. Daha net olursak, dokulara geçebilmek için hiyalüronik asidi sindirir.

Kedilerde leptospira: Peki bu bakteri nasıl yayılıyor?

Bakteriler enfekte olmuş hayvanların idrarında bulunur. Bu enfekte olmuş idrar daha sonra sulak alanları, dereler ve nehirler gibi yüzey sularını kirletebilir. Sulara karışan bakteriler, birkaç aya kadar hayatta kalabilir. Sonuç olarak, bu hastalığın bulaşması genellikle su yoluyla olur.

Kediler doğrudan veya dolaylı olarak enfekte olabilir. Örneğin kediler, içinde bakteri bulunan sudan içmiş bir hayvanı yediği zaman dolaylı olarak enfekte olabilir.

Doğrudan enfeksiyonlar ise, aynı ortamda yaşayan hayvanlar arasında genelde idrar yoluyla gerçekleşir. Buna ek olarak, hayvanlar içinde leptospira bakterisi bulunan sulardan içtiklerinde de enfekte olurlar.

Mukoza zarlarına veya cilde nüfuz ettikten sonra, leptospira bakterisi kanda hızla çoğalır. Leptospira, vücutta bulunan birçok organa geçebilir. Enfekte olmuş hayvanların idrarında aylarca hatta yıllarca barınabildiği için özellikle böbrekleri kolayca istila eder.

Kedilerde leptospira: Belirtileri

Bu hastalığa sahip olan kediler incelendiğinde, bu soruna yol açan bakterilerin idrarda ve kanda bulunduğu gözlemlendi. Yapılan araştırmalara göre, bu bakteri türü kedilere bulaştığında hafif ve göze batmayan belirtiler gösteriyor.

mikroskobik ortamdaki bakteriler
Kaynak: wikimedia.org/

Bu hastalığın klinik belirtileri kedilerde nadiren ortaya çıksa da, bu bakteri böbreklerde ve karaciğerde iltihaba neden oluyor. Aslında yapılan son çalışmalar, kedilerde görülen kronik böbrek hastalığı ve leptospira arasında potansiyel bir bağ olduğunu gösterdi.

Hastalığı yönetmek

Tıpkı köpeklerde olduğu gibi, hasta kedileri tedavi ederken de öncelikle semptomların ne kadar şiddetli olduğuna bakılır. Bununla birlikte, kedilerde leptospira tedavi edilirken antibiyotikler ve destekleyici ilaçlar kullanılır.

Sağlıklı kedilerin idrarlarında leptospira tespit edildiğinde, taşıyıcı olsalar bile bu bakteriden kurtulmaları için doksisiklin tedavisi (üç hafta boyunca her 12 saatte bir 11 mg/lb) önerilmelidir.

Korunma yolları

  • Maalesef günümüzde bu hastalığı önleyebilen herhangi bir aşı yoktur. 
  • Kedinizin enfekte olmaması için enfekte olmuş kemirgenleri yememesi ve dışarıdaki durgun, birikmiş suları içmemesi gerekir.
  • Evde yaşayan kedilerin enfekte olma riski çok düşüktür. 

Eğer kedinizde leptospira varsa, ilk olarak yapmanız gereken şey veterinere gitmektir. Unutmayın, kediniz herhangi bir belirti göstermese bile başka canlılar için potansiyel olarak tehlike barındırır.

Kediler olmadan hayat nasıl olurdu tahmin bile edemiyoruz. Ancak ne kadar sevimli olurlarsa olsunlar, kediler bu bakteriler için birer taşıyıcı olabilir. Herhangi bir belirti gözlemlemeseniz bile kedinize gereken testleri yaptırmanızı tavsiye diyoruz. 

Kanda, idrarda ve diğer dokularda bulunabilen leptospira bakterisini teşhis etmeye yarayan birçok farklı test yöntemi vardır. Buna ek olarak, kedinizin kanındaki antikor varlığını tespit etmek için de çeşitli testler yaptırabilirsiniz. Elde ettiğiniz bilgiler bu hastalıkla savaşmanıza yardımcı olacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Picardeau M (May 2017). “Virulence of the zoonotic agent of leptospirosis: still terra incognita?”. Nature Reviews. Microbiology. 15 (5): 297–307.
  • Hartmann, K., Egberink, H., Pennisi, M. G., Lloret, A., Addie, D., Belák, S., … & Lutz, H. (2013). Leptospira species infection in cats: ABCD guidelines on prevention and management. Journal of feline medicine and surgery, 15(7), 576-581.
  • Millán, J., Cevidanes, A., Chirife, A. D., Candela, M. G., & León‐Vizcaíno, L. (2018). Risk factors of Leptospira infection in Mediterranean periurban micromammals. Zoonoses and public health, 65(1), e79-e85.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.