Kedilerde Giardia: Belirtileri ve Yayılması

Bu parazit ev kedilerinin ince bağırsaklarına girmesine rağmen kalın bağırsaklara kadar genişlemekte ve bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.
Kedilerde Giardia: Belirtileri ve Yayılması

Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2019

Kedinizin hayatı boyunca geçirebileceği çok farklı türde hastalıklar vardır. Özellikle, yaygın olan bağırsak problemleri hakkında bilginizin olması önemlidir. Daha fazla bilgi edinmek için, kedilerdeki giardia belirtileri ve yayılması hakkındaki bu makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Giardia nedir?

İlk olarak bu hastalık hakkında biraz bilgi edinmemiz gerekiyor. Bu hastalık giardia isimli bir parazit olarak başlar. Parazit, bu durumun bilimsel adı olan “giardiasis” hastalığa neden olur. Zaman geçtikçe, parazit ince bağırsağı deforme ederek düzgün şekilde çalışmasına engel olur, bu da yağ ve vitaminlerin düzgün şekilde emilimini engeller.

Bu durumu çabuk bir şekilde tedavi etmezseniz, giardia kalın bağırsaklara kadar gidebilir. Eğer bu olursa, kedinizin tüm sindirim sistemi daha da zayıflar. Her zaman olduğu gibi, ne kadar erken teşhis edilirse o kadar iyidir.

Bu parazit, ev kedilerinin ince bağırsaklarında çıkar ve zamanında müdahale edilmezse, kalın bağırsaklara yayılabilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

Giardia yayılması

Eğer kedinizde bağışıklık yetmezliği virüsü veya lösemi varsa, giardiasis hastalığına yakalanma ihtimali, düşük savunma sistemi yüzünden yüksektir. Tüm aşılarını yaptırmamış yavru kedilerde sıklıkla görülür. Aynı şekilde, olgun kedilerde yaşlanma nedeniyle görülebilir.

sokak kedileri

Ayrıca giardianın birlikte yaşayan kediler arasında veya diğer kedilerle sık sık temasta bulunuyorsa daha yaygın olduğunu unutmamak gerekir. İşte bu parazitin yayılma biçimleri:

1. Dışkı

Eğer kediniz diğer kedilerin dışkılarını (enfeksiyon olan) koklarsa, giardia ile temas kurabilirler. Bu, başka bir kedinin dışkısına basıp sonra patilerini yaladıklarında da olabilir.

2. Doğrudan temas

Giardia bulaşması için diğer büyük yol, bu parazitle enfekte olmuş kedilerle, beraber yaşasalar da yaşamasalar da çok yakın olmasıdır. Diğer kedileri yalamaya çalışan kedinize dikkat edin veya yapmaya devam etmesini durdurun.

3. Kirli su

Eğer kediniz bir su birikintisinden veya aşırı derecede eski su barındıran bir kaptan su içerse, giardia dışında da birçok hastalık kapabilir.

4. Kötü hijyen

Kediler genellikle çok temiz ve hijyenik hayvanlardır, fakat bazen dış dünyadaki kirlilik onların üstesinden gelemeyeceği kadar çoktur. Bu yüzden, kedinizi arada sırada yıkamak iyi bir fikir olacaktır.

Kedilerde giardia belirtileri nelerdir?

Kediler, doğal olarak, kelimeleri kullanamazlar, ancak hayvanlar kendilerini ifade etmek için hareketleri, sesleri ve tavırları kullanabilirler. Kediniz hasta olduğunda daha az enerjiye sahip olacak, yemek yemekten kaçınacak ve çoğu zamanını uyuyarak geçirecektir.

hasta kedi

İşte kedilerde bazı giardia semptomları. Eğer kedinizde bunlardan birden fazlasını fark ederseniz, onları hemen veterinere götürmelisiniz.

1. Gaz

Kediniz normalde olduğundan daha gazlı olacak ve bu çok daha kötü kokacaktır.

2. İshal

Ayrıca kedinizin çok ani, çok sıvılaşmış bağırsak hareketleri olabilir. Kedinizin ishali varsa ona ekstra özen gösterin, çünkü ishal dehidrasyona neden olur. Bol su içtiğine emin olun.

3. İştah kaybı

Bu kediniz hakkında bir sorun olduğuna dair en açık işarettir. Yemek istemediğinde ona ıslak mama vermeye çalışın çünkü tadı çok daha iştah açıcıdır. Eğer hala yemek istemiyorsa, veterinere gitmek için daha fazla zaman kaybetmeyin.

4. Kusma

Bu hastalık nedeniyle kedinizin sindirim sistemi yavaşça yıpranır, mide ve bağırsaklarda sorunlara neden olmaya başlar.

5. Yorgunluk

Ayrıca kediniz cansız hissedecektir. Oynamak ve hatta yataktan kalkmak istemeyecektir. Kedi dostunuzun dermansızlığı, etrafta biraz hareket etse bile oldukça açık şekilde belli olur.

Kedinizin giardia’dan kurtulması için bir kaç hafta boyunca belirli ilaçları alması gerekebilir. Doğru dozu alır ve temiz kalırsa, çok kısa sürede iyileşecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.