Bir Kedinin Hasta Olduğuna Dair Belirtiler Nelerdir?

Kedinizin hasta olup olmadığını anlamak kolay değildir, çünkü bir kedinin kişiliği gerçekten ne hissettiğini ortaya çıkarmaz. Ancak takip edebileceğiniz bazı değişkenler vardır, böylece hastalığın ilk belirtilerini tanıma fırsatınız olur. O noktadan sonra kedinizi bir uzmana muayene ettirmek için götürebilirsiniz.
Bir Kedinin Hasta Olduğuna Dair Belirtiler Nelerdir?

Son Güncelleme: 24 Mayıs, 2019

Tıpkı insanlar gibi, hayvanlar da hastalanır. Hayvanlarla aramızdaki fark ise onların hasta olduklarını bize her zaman söyleyemeyecek olmalarıdır. Peki bir kedinin hasta olduğuna dair belirtiler nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Kedinizin hasta olup olmadığını anlamak için, hayvanın hareketlerinin ve davranışlarındaki değişikliklerin farkında olmak önemlidir. Kedinizin hasta olup olmadığını bu kurallara ve ipuçlarına uyarak öğrenebilirsiniz.

Bu yazımız ilginizi çekebilir; mutlaka göz atın: Kedilerin Enfeksiyöz Peritonitisi Ölümcül Olabilir!

Bir kedinin hasta olduğuna dair belirtiler: Kediler neden hastalanır?

Evcil hayvanınıza ne kadar önem verirseniz verin, hayvanın virüs ya da hastalık kapması kaçınılmazdır. Çünkü genellikle sokaktaki diğer hayvanlarla ya da çöp gibi zararlı maddelerle çok fazla temas içinde olurlar.

Bu nedenle, çoğu durumda ishal ya da kusma yaşayabilir; hatta yaralanabilirler. Köpeklerin aksine, kediler kendilerini çok fazla ifade eden hayvanlar değildir; bu yüzden hasta olup olmadıklarını ya da acı çekip çekmediklerini anlamak daha zordur.

Bir evcil hayvana sahip olmanın, sadece ona yiyecek ve su vermekten çok daha fazlasını gerektirdiğini unutmayın. İhtiyaçlarının, sağlığının, hastalığının ya da acı çektiğinin farkında olmanız gerekir. Kedinizin hasta olduğunu nasıl öğreneceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

kedilerde hastalık belirtileri

Bir Kedinin Hasta Olduğuna Dair Belirtiler

Hayvanın hareketlerini takip edin

Kediniz hastalandığında, dengesinde, koordinasyonunda ve bir şeylere bakış veya hareket etme biçiminde değişiklikler yaşayabilir. Kedinizin hareketlerine ve davranışlarına yakından dikkat etmek bir şeyin yanlış olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir kedinin hasta olduğuna dair belirtiler: Ne kadar uyuyor?

Ne zaman acı çekerseniz ya da kendinizi hasta hissederseniz, güç kaybedersiniz ve uyuyarak iyileşmeye çalışırsınız. Kedinizin gereğinden fazla uyuduğunu fark ederseniz, bu durum hayvanın hasta olabileceği anlamına geliyor olabilir.

Hasta olduğumuz zaman, hastalıktan daha hızlı kurtulmak isteriz. Bunun için de zamanın daha hızlı geçmesi gerekir. Uyumak ise bunu sağlamak için iyi bir yoldur. Bunu kedilerde de görmemiz mümkündür.

İştah kaybı

Yemek yeme arzusunu yitirmek, bir şeylerin yanlış olduğuna dair en yaygın belirtilerden biridir. Kediniz normalden az yemek yiyorsa ya da hemen yemek istemiyorsa, büyük olasılıkla hasta demektir.

bir kedinin hasta olup olmadığını anlamak

İştah kaybının yalnızca bir mide virüsünden kaynaklanıyor olabileceğini düşünmeyin, çünkü kediniz herhangi bir hastalığa yakalanmış olabilir.

Bir kedinin hasta olduğuna dair belirtiler: Kusma ve ishal

Kusma ve ishal genellikle midenin durumu ile ilgisi olsa da, bu her zaman böyle değildir. Bu iki belirti, başka durumların ya da daha ciddi hastalıkların bir işareti olabilir. Bu yüzden, hiçbir zaman bir veterinere gitmeden önce hayvanınıza tanı koymayın.

Vücut sıcaklığı

Çoğu zaman, kedinizin vücut sıcaklığını ölçerek hasta olup olmadığını öğrenirsiniz, çünkü normalde kedinizin sağlığında herhangi bir problem varsa vücut sıcaklığı artacaktır.

Bir kedinin sıcaklığını ölçmenin en iyi yolu burnuna dokunmak olacaktır. Bunun dışında, hayvanlar için yapılmış bir termometre kullanabilirsiniz; ancak bu termometreyi evcil hayvanınızın üzerinde kullanmak burnuna dokunmaktan zor olabilir.

Genelde işe yarayan bir püf noktası kedinizin kulağına dokunarak ateşini ölçmektir. Eğer hayvan üşüyorsa, büyük olasılıkla ateşi vardır. Bu, kedinizin ateşi olup olmadığını test etmek için en iyi yöntem olmasa da, genellikle işe yarar.

Kedinin kum kabına bakın

Kediniz hasta olduğunda, ilk görünen işaret idrarına ya da dışkısına bakarak bulunabilir. Her şeyin normal olup olmadığını görmek için kum kabını sürekli kontrol edin, kedinizin hasta olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Kedi Kumu Kabının Kokusunu Gideren 7 Yöntem

kum kabında oturan kedi

Aslında, kedilerde görülen en yaygın hastalıklardan bazıları idrar sorunları ile ilgilidir.

Bir kedinin hasta olduğuna dair belirtiler: Ağırlığı

Belki de kediniz kilo vermiştir ve bu sizin gözünüzden kaçmıştır. Belki de yemek yiyor, ama sıvı kaybını önlemek için yeterince su içmiyordur. Bu da hayvanın daha zayıf görünmesine neden olabilir, ancak gerçekte, sadece su kaybetmiştir.

Bu belirtilere dikkat ederseniz, kedinizin hasta olup olmadığını anlayabilirsiniz. Elbette, hiçbir şeyi gözden kaçırmamalı ve ilk hastalık belirtisi üzerine onu derhal veterinere götürmelisiniz. Evcil hayvanınızı gözetmenin sizin sorumluluğunuz olduğunu unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.