Kedi ve Köpeklerde Yanıkları İyileştirmenin 3 Adımı

Kedi ve Köpeklerde Yanıkları İyileştirmenin 3 Adımı

Son Güncelleme: 28 Nisan, 2019

Evcil hayvanlar, zarar görebilir; bu, evde de gerçekleşebilir. Bu yüzden onlar için de bir ilk yardım çantası bulundurmak önemlidir. Ayrıca evcil hayvanınız bir kaza geçirirse ya da acil tıbbi bir durum yaşarsa, nasıl tepki vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bugün, kedi ya da köpeklerde yanık tedavisinde neler yapmalısınız, onları anlatmak istiyoruz.

Kedi ve köpeklerde yanıkların en yaygın nedenleri

Evcil hayvanlar birkaç çeşit yanık yaşayabilir. En yaygın olanlar aşağıdadır:

  • Mutfakta yanlışlıkla sıcak su ya da kaynar yağ dökülmesi
  • Cerrahi yaraları aşırı güneşe maruz bırakmak
  • Evde, köz üzerinde yürümek
  • Elektrik çarpması
  • Belirli kimyasal ürünlere temas etmek
kedi ve köpeklerde yanık tedavisi

Kaynak: Arizona Humane Society / Facebook

Unutmayın ki insanlar gibi, evcil kedi ve köpeklerdeki yanıklar da birinci, ikinci ya da üçüncü derece olarak sınıflandırılabilir. Bu, yanmanın boyutuna ve derinliğine bağlıdır. Tabii ki, evcil hayvanınıza ne kadar hızlı yardım ederseniz, bir o kadar hızlı ve tam iyileşme şansları olur.

Evcil hayvanların yanıklarını nasıl tedavi edeceğinizi bilmek önemlidir. Veterinere gitmeden önce ilk yardım bakımını yapmak, kesinlikle daha iyi ve hızlı iyileşmelerine yardımcı olacaktır.

Yanık tedavisi için ilk adım: sıcaklık ve temizlik

Bir köpek veya kedi için yanık tedavisinde ilk adım, hemen etkilenen alanları soğutmak ve sonra temizlemektir. Bunu yapmanın en iyi yolu nedir?

Yanmış cilde bol miktarda soğuk su uygulamanız gerekir. Islak ve temiz bir gazlı bez kullanabilirsiniz. Yanığı ovamasanız bile, çok dikkatli bir şekilde yıkamalısınız. Bu ölü cildi ve yanık nedeniyle oluşan kalıntıları ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, hiçbir şekilde buz kullanmamalısınız. Bunu yaparsanız, aşırı soğuktan dolayı durumu sadece daha kötü hale getirirsiniz.

İkinci adım: yanığı dezenfekte edin

Yanığı düzgün bir şekilde temizledikten sonra, bir antibiyotik merhem uygulamanız gerekir.

Bu herhangi bir enfeksiyon ile mücadelede yardımcı olacaktır. Ayrıca ciltlerinin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayacaktır.

Eğer evde bu tür bir tedavi uygulayamıyorsanız, bunun yerine biraz bal kullanabilirsiniz. Bal, harika antiseptik özelliklere sahip doğal bir üründür.

Merhemin yarayı iyice kapladığına emin olmak için, etkilenen bölgenin çevresindeki tüyleri kesmelisiniz.

Üçüncü adım: yarayı bandajlayın ve veterinere gidin

Sivrisinekler ya da diğer böceklerin neden olabileceği enfeksiyonları önlemek için yanığı bandaj ile kapatın. Temiz bir gazlı bez kullandığınızdan ve etkilenen bölgeyi hafifçe kapattığınızdan emin olun. Yarasının üzerine baskı uygulamayın. Bandajı çıkarmasını ya da yarayı yalamasını önlemek için, evcil hayvanınıza bir koni takmanız akıllıca olacaktır.

Bu ilk yardımı tamamladıktan sonra, evcil hayvanınızı veterinere götürme zamanı geldi. Sonraki adımları veteriner belirleyecektir. Yaranın ciddi olduğunu düşünmeseniz bile bunu yapmanız gerekir.

Alanın daha iyi dezenfekte edilmesi ya da daha fazla ölü cilt kaldırılması gerekip gerekmediği için veterinerin durumu değerlendirmesine izin verin. Özel bir tedavi uygulanıp uygulanmaması gerektiğine karar verecektir. Hatta köpeğinize ya da kedinize yaptığınız ilk yardımın yeterli olduğunu da söyleyebilir. Bu durumda, yara tamamen iyileşene kadar evde nasıl tedavi etmeniz gerektiğini de anlatacaktır.

Evcil hayvanınızda bir yanık olup olmadığını nasıl değerlendirebilirsiniz?

kedi ve köpeklerde yanık

Ne olursa olsun, bir yanığı tedavi etmektense önlemek her zaman daha iyidir. Yapılacak en iyi şey, evcil hayvanlarınızın evde gerçekleşebilecek – bu ya da başka tür – kazalardan korumanızdır. Yani, şunları yapmak iyi bir fikirdir:

  • Yemek yaparken evcil hayvanınızı mutfaktan uzak tutun.
  • Kabloları ulaşamayacağı yerlerde tutun.
  • Köpek ya da kedinizin güneşte çok fazla zaman geçirmediğinden emin olun. Bu, özellikle de yara iyileşme sürecinde ise geçerlidir.

Ayrıca, özellikle bir köpek yavrusu ya da kedi yavrusu ise, bu tavsiyeyi dikkate almalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.