İzlanda Çoban Köpeği Ve Özellikleri

21 Kasım, 2019
İzlanda çoban köpeği sosyal ve zeki bir hayvandır. Bu cins aynı zamanda hayvan sürülerini otlatacak kabiliyete de sahiptir. 
 

İzlanda çoban köpeği, bu adaya özgü olan tek köpek türüdür. Bu cinsin kökenleri adaya ilk gelen Vikingler’e kadar dayanır. Geçmişte ve günümüzde, bu cins hayvanları otlatmakla ilişkilendirilmiştir ve sıklıkla bu amaçla kullanılmıştır.

İzlanda çoban köpeğinin kökeni

Uzmanlara göre Norveç’ten ve İsveç’ten gelen yerleşimciler bu cinsi de çoban köpeği olması için yanlarında getirdi. Bu tür her zaman dayanıklı olmasıyla, yeni bölgelere uyum sağlamasıyla ve sürüleri kontrol edebilme becerisiyle bilinirdi.

Sonuç olarak Orta Çağ’dan itibaren bu tür Kuzey Avrupa’ya ve İngiltere’ya yayıldı. Maalesef 18. ve 20. yüzyıllarda İzlanda çoban köpeği bir dizi talihsizlikler yaşadı ve neredeyse yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyordu. O zamandan beri uzmanlar bu türü korumak için çeşitli önlemler alıyor.

kahverengi tüylü çoban köpeği

Bu tür yıllar içinde çok az değişime uğradı ve çok az farklı türle çiftleştirildi. Bu yüzden bazı uzmanlar bu türü diğerlerinden ayırmak istiyor.

İzlanda çoban köpeğinin özellikleri

İzlanda çoban köpeği orta cüsseli bir köpek türüdür; 40-50 cm boya ulaşabilen bu tür, maksimum 14 kilo ağırlığa sahiptir. Havaya kalkan kulakları ve tüylü kuyrukları vardır. Bu hayvanın güçlü vücudu çift kat tüyle kaplıdır ve bu sayede İzlanda’nın şiddetli hava koşullarına karşı kendini koruyabilir. 

 

Kürkünün rengi değişebilir; İzlanda çoban köpekleri kahverengi, gri veya siyah olabilir. Bu renklerin yanında, ya göğsünde ya da boynunda mutlaka beyaz tüyler de bulunur.

renkli çoban köpeği

Davranış özellikleri

Şunu bilmenizi isteriz, İzlanda çoban köpeği sosyaldir, oyuncudur ve insan varlığından hoşlanan bir hayvandır. Dayanıklı, atik ve zeki olmaları onları hayvan sürüleri için ideal bir bekçi yapar. Her zaman alarm halinde olan bu cins, çayırlarda ve dağlarda sürü otlatan kişiler için harika bir yardımcıdır.

İzlanda’da yaşayan insanlar bu cinse son derece değer verir ve bu yüzden birçok insan evcil hayvan olarak evinde bu köpek cinsini besler. Şüphesiz ki bu cins, bu ada ülkesinin en bilinen sembollerinden birisidir.

 
  • Oliehoek, P. A., Bijma, P., & van der Meijden, A. (2009). History and structure of the closed pedigreed population of Icelandic Sheepdogs. Genetics Selection Evolution41(1), 39.

 

  • Ólafsdóttir, G. Á., & Kristjánsson, T. (2008). Correlated pedigree and molecular estimates of inbreeding and their ability to detect inbreeding depression in the Icelandic sheepdog, a recently bottlenecked population of domestic dogs. Conservation Genetics9(6), 1639-1641.