Emniyet Kemeri Güvenliği: Neden Köpeğinizin Emniyet Kemeri Takması Gerekir?

29 Haziran 2018
Konu güvenli bir sürüş olduğunda köpekler için de aynı kurallar geçerlidir. Hem sizin hem de köpeğiniz için emniyet kemeri takmanın birden fazla sebebi vardır.

Evcil hayvanlarımız tamamen bizlere bağımlıdır. Bu nedenle onların güvenliğini sağlamamız gerekir. Arabayla seyahat ederken de bu kural geçerlidir. Eğer tüylü arkadaşımızla birlikte araç kullanıyorsak onun için de güvenlik önlemleri almalıyız. Yani ona da emniyet kemeri takmalıyız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi en önemli güvenlik önlemi emniyet kemeri takmaktır. Artık köpekler için de emniyet kemerlerinin satıldığını duymuşsunuzdur. Son birkaç yıldır marketlerde satılıyorlar. Buna rağmen, hala çoğu ülkede köpekler için emniyet kemeri takmak zorunlu değil. Hatta çoğu insan köpekler için emniyet kemeri olduğunu bile bilmiyor ve bir çoğu da nasıl kullanıldığını bilmiyor.

Köpekler için emniyet kemeri kullanmanın faydaları

arabada giden köpek

Böyle bir kuralın olup olmadığına bakmaksızın, köpeklerimizi doğal olarak her zaman korumak isteriz. Bu yüzden köpekler için olan emniyet kemerlerini ve onların nasıl kullanıldığını bilmemiz önemlidir. Evcil hayvan bakımı söz konusu olduğunda bu gerekli bir bilgidir.

Ve, bazı araştırmalar, trafik kazasının ortasında kalan 25 kilo ağırlığındaki bir köpeğin adeta bir roket gibi arabadan fırlayabileceğini göstermiştir. Kısaca, bir köpeğin emniyet kemeri takmaması oldukça tehlikelidir. Ve bu, civardaki diğer insanlara daha fazla zarar gelmesine de neden olabilir.

Yolculuk sırasında arabada bir köpeğin bulunması dikkat dağınıklığına sebep olabilir. Tüm yolculuk boyunca hiç hareket etmeden duran bir köpeğe rastlamak çok nadirdir. Ve bazen bu tez canlılıkları kazalara sebebiyet verebilir. Kısacası, sürücüyü zor durumda bırakabilirler. Bilimsel araştırmalara göre, evcil hayvan kaynaklı dikkat bozukluklarının %60’ı trafik kazalarına sebep oluyor. Ayrıca da, bu tür dikkat bozuklukları trafikte yaşanabilecek tartışmalara sebep olabilir.

Örneğin, evcil hayvanımız ile seyahat ederken, sürekli arka koltuğa bakmaya gereksinim duyarız. O sırada nasıl olduğunu merak ederiz. Veya, onu araba tutmuş mu ya da uyuya mı kalmış diye kontrol etmek isteriz. Konu daha küçük köpeklere geldiğinde durum daha da zordur, sürekli olarak sürücüye yaklaşmak isterler ya da kucağına oturmak isterler.

Tüm bu olaylar gereksiz bir dikkat dağınıklığına sebep olur. Neyse ki, köpeğinize emniyet kemeri takmak bunu önlemek için mükemmel bir yoldur.

Köpekler için en iyi emniyet kemeri hangisidir?

Çoğu ülkede, arabalara bindirilen köpekler için kullanılması gereken belirli bir türde emniyet kemeri takılması için açık bir düzenleme veya yasa bulunmadığından, hayvanın tüm vücudunu koruyan ve kemerin kendisi ile birlikte hareket kabiliyetini azaltmaya yardımcı olacak bir emniyet kemeri seçmek en iyisidir.

Marketlerden satın alabileceğiniz yüzlerce farklı model bulunmaktadır. Seçtiğiniz ürünün bilimsel olarak test edilmiş olduğuna ve etkisinin kanıtlanmış olduğuna emin olun. Aldığınız emniyet kemeri köpeğinizin hayatını kurtarabilir. Karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorun için, emniyet kemeri ile birlikte bir güvenlik sertifikası aldığınızdan emin olun.

Köpekler için olan emniyet kemeri nasıl kullanılır?

arabada köpek ve kız

Arabada emniyet kemeri kullanımı oldukça kolaydır. Önceden onaylanmış ve test edilmiş emniyet kemerinin takılacağı bir kancası olacaktır. Köpeğinizi bağlayıp, koltuğunda güvenli ve emniyetli olduğundan emin olmak için kullanacağınız şey budur.

İlk başlarda, köpeğiniz emniyet kemerini yadırgayacaktır, bu yüzden onu emniyet kemerine alıştırmak çok önemlidir. Bunu nasıl yapacağınızı mı merak ediyorsunuz? Bu çok da karmaşık bir şey değil. Arabanızı kullanmadan  köpeğinizi koltuğa yerleştirin ve emniyet kemerini takın. Köpeğiniz onu çıkarmaya çalışabilir ya da sızlanıp huzursuz çıkarabilir. Bu çok normal; ona tüm sevgi ve ilginizi gösterin, böylece onun yanında olduğunuzu görecek ve kötü bir şey olmadığını anlayacaktır.

Bunu birkaç kere tekrarlayıp, köpeğinizi gerçek bir yolculuk için hazırlayın. Onun daha fazla huzursuz çıkarmadığını gördüğünüzde artık arabanızla küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz. Belki de mahallede kısa bir tura ya da evinize yakın bir yere gidebilirsiniz. Önce ufak alıştırmalar yapmadan kesinlikle uzun bir seyahate gitmemelisiniz, bu riskli olabilir. Köpeğiniz bu yeni deneyime alışmasının zaman alacağını unutmayın.

Gördüğünüz gibi, köpeğinizi emniyet kemeriyle güvence altına almak, köpeğinizin hayatının yanı sıra, kendinizin ve ailenizin korunmasını sağlamak için atabileceğiniz basit bir adımdır. Özel evcil hayvan dükkanlarında ve ayrıca veteriner kliniği bulunan genel mağazalarda kaliteli bir köpek emniyet kemeri bulabilirsiniz. Ve elbette ki, İnternet üzerinden de kaliteli ürünler bulabilirsiniz. Sadece, aldığınız ürünün onaylı ve test edilmiş olduğuna emin olun. İyi yolculuklar!