Köpekler Evlerine Dönmenin Yolunu Nasıl Bulur?

Köpeklerin kayboluşu ve birkaç gün sonra evlerini bulmaları ile ilgili bi sürü hikaye vardır. Bu oldukça şaşırtıcı ama oldukça yaygındır ve insanlar bunun normal olduğunu düşünmeye başlamıştır.
Köpekler Evlerine Dönmenin Yolunu Nasıl Bulur?

Son Güncelleme: 01 Mayıs, 2019

British Colombia Üniversitesi, bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, birkaç çalışma gerçekleştirdi ve aşağıda bu çalışmanın sonuçlarına bakabilirsiniz.

Köpekler evlerine dönmenin yolunu nasıl bulur?

evde köpek

British Columbia Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre, köpekler evlerinin yolunu bulabiliyor çünkü sahiplerini takip edebiliyorlar. Bu iki farklı şekilde olur: Biri iyi bilinen koku alma kabiliyetleri aracılığıyla. Ama diğeri sizi çok daha fazla şaşırtacak!

Köpekler sahibinin sürü lideri olduğuna inanır. Yani, onların kokusunu çok uzaktan alabilirler. Bir köpeğin nerede olduğunu ya da nereye gittiğini bilmediğini hatırlamalısınız. Yön duygusu tamamen geçersizdir. Sonuç olarak, onlara kılavuzluk eden ilk duyuları koku alma duyularıdır.

Köpeklerin koku alma duyusu olağanüstüdür. Yani, farklı kokularla dolu bir bölgede aradıkları kokuyu bulabilirler. Ve, bir kokuyu bulana kadar takip etme kabiliyetine sahiptirler.

Köpeklerin koku alma duyusu

Koku alma duyularının onlara evlerini nasıl buldurduğunu biraz daha iyi anlamak için, bunun nasıl işlediğini anlamanız gerekir.

Bir köpeğin burnunda iki ayrı ve farklı kanal vardır. Biri nefes almak için, diğeri de koku için. Bu özelliklere bağlı olarak, çevrelerinde kaç koku olduğuna bakmadan ihtiyaç duymadıkları kokuları tanımlayabiliyorlar. Sonra istedikleri kokuyu izole edebiliyorlar.

Bir insan ortalama beş milyon koku reseptörüne sahiptir. Ancak, köpeklerde yüzlerce, milyonlarca reseptör vardır. Bir köpeğin beyninde bu kokuları yakalayan parça da çok daha gelişmiştir. Onlar sadece insanlardan daha gelişmiş değildir. Köpekler ayrıca onları izole edebilir ve ezberleyebilir. Bu onlara herhangi bir alanda bir kokuyu bulma kabiliyetini verir.

Buna ek olarak, koku duyuları sadece insanlar ve diğer hayvanları tanımaktan daha fazlasını yapabilir. Onlar duyguların ve hislerin kokusunu algılayabilir. “Eğer korkuyorsan, köpek kokunu alır,” cümlesi buradan gelir.

Kulağa şok edici gelse bile, başka bir sebep daha var. Bu, köpeklerin evlerinin yolunu bulabilmelerinin daha büyük bir nedeni var. Sizi etkileyeceğinden eminiz.

Diğer nedeni…

evde bulldog köpeği

Köpeklerin evlerinin yolunu bulabilmesinin bir diğer nedeni de, sadık olmalarıdır. Sahiplerine çok sadık olurlar. Efendisi, evi ve arazisi bir köpeğin hayatıdır. Bu şeylerle motive olarak,  onlara rehberlik edecek karakteristik koku olmasa bile, eve geri dönmenin yolunu bulabilirler.

Onlar için bu, eve dönmekten daha fazlasıdır. Eve dönerek, köpek tüm dünyada en çok sevdiği kişiyi bulur. Uğruna öleceği insan için bunu yapar.

Hachiko‘nun hikayesini kim hatırlıyor? Bu sadık köpek, yedi yıl boyunca her gün sahibini beklediği tren istasyonuna geri dönüyordu. Bir gün, sahibi geri gelmedi. Kalp krizinden ölmüştü. Hachiko, evde sadece birkaç saat için üzülüp, sonra ailenin geri kalanıyla hayatına devam edebilirdi.

Ama sadakati bunun ötesine geçti. Sıcağı, soğuğu ve orada geçirdiği zamanı umursamadı. Hachiko sahibinin neden geri gelmediğini bilmiyordu ve birkaç yıl boyunca sahibini beklediği tren istasyonunda öldü. Hachiko bunu dünyada en çok sevdiği kişi için yaptı.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Berns, G. S., Brooks, A. M., & Spivak, M. (2015). Scent of the familiar: An fMRI study of canine brain responses to familiar and unfamiliar human and dog odors. Behavioural processes, 110, 37-46.
  • Hart, V., Nováková, P., Malkemper, E. P., Begall, S., Hanzal, V., Ježek, M., … & Burda, H. (2013). Dogs are sensitive to small variations of the Earth’s magnetic field. Frontiers in Zoology, 10(1), 1-12.
  • Quignon, P., Kirkness, E., Cadieu, E., Touleimat, N., Guyon, R., Renier, C., … & Galibert, F. (2003). Comparison of the canine and human olfactory receptor gene repertoires. Genome biology, 4(12), 1-9.
  • Galibert, F., Azzouzi, N., Quignon, P., & Chaudieu, G. (2016). The genetics of canine olfaction. Journal of Veterinary Behavior, 16, 86-93.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.