Evcil Hayvanlar Kan Bağışlayabilir, Bunu Biliyor Muydunuz?

Eğer evcil hayvanların harika birer dost ve varlıklar olduğunu düşünüyorsanız, onların da tıpkı insanlar gibi kan bağışlayabileceğini öğrenmek bakış açınızı daha da değiştirebilir. Evcil hayvanınızın bağışladığı kanla başka hayvanların hayatını kurtarabileceğini bilmek onlara karşı sevginizi daha da arttıracak!
Evcil Hayvanlar Kan Bağışlayabilir, Bunu Biliyor Muydunuz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her gün, farklı kan bankaları kan transferine ihtiyacı olan evcil hayvanların hayatını kurtarıyor. Günümüzde kan bağışı yapan evcil hayvanlar, ihtiyaç sahibi birçok hayvanın ulaşabileceği kan naklini mümkün kılmaktadır. Evcil hayvanlar kan bağışlayabilir ve bu gerçeği bilmek birçok hayvanın hayatını kurtarabilir.

Kan bağışı yapan evcil hayvanlar diğer kedi ve köpeklerin hayatını kurtarıyor

Kedi ve köpeklerin acil kan ihtiyacı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkar: zehirlenme, anemi, çok fazla kan kaybına neden olan kazalar vb. Eğer veterinerin kan transferine erişimi varsa, kana ihtiyacı olan hasta hayvanın yaşama ihtimali önemli ölçüde artar.

Evcil hayvanlar kan bağışlayabilir: Kan bankaları nasıl çalışır?

sedyede yatan hasta kopek

Kan bankası, sağlık profesyonellerinin bağışlanan kanı daha sonra köpeklerde, kedilerde ve diğer evcil hayvanlarda kullanmak üzere sakladıkları, işledikleri ve korudukları bir yerdir.

Her şeyden önce, depolanan kanın kalitesinin yüksek olması çok önemlidir. Çünkü kanın kalitesi, onu alan hayvanın n akil için kullanılacak olan kan, kanı alan hayvanla aynı türden ve kan grubundan olmalıdır. Şu anda ABD’de hem kamu hem de özel sektörde 25 hayvan kanı bankası bulunmaktadır. Kendi özel bağışçıları ve kan rezervleri olan ve kan bankasına gitmesi gerekmeyen bazı veteriner klinikler ve hayvan hastaneleri de bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kan bankaları

Birleşik Devletler’de çok sayıda kan bankası mevcut. Buna ek olarak, birçok kan bankası kar amacı gütmeden çalışıyor; daha çok gönüllülerden kan toplayarak bu işi yapıyor.

Kedi ve köpeklere kan sağlayan özel ve devlete bağlı birçok kuruluş var, bu kuruluşlar şunlardır:

  • Hayvan Kan Bankası DBA
  • Blue Ridge Veterinerlik Kan Bankası
  • Hemopet
  • The Veterinarians’ Blood Bank, Inc
  • St. Louis Animal Blood Bank
  • Animal Blood Bank
  • The Pet Blood Bank
  • Sun States Animal Blood Bank
  • HemoSolutions
  • Rocky Mountain Blood Services

Hangi tür hayvanlar kan bağışında bulunabilir?

Her şeyden önce, kan bağışı yapmaya hak kazanabilen evcil hayvanlar 20 kg’dan daha ağır olan sağlıklı köpekler ve 4 kilo veya daha fazla olan sağlıklı kedilerdir.Veteriner hekimlerin yaşı önemli bir faktör olarak dikkate almaları gerekir. Kan verecek olan köpek veya kedi bir yaşından küçük veya on yaşından büyük olmamalıdır.Doktorların kan hastalığı taşımadıklarından emin olmak için transfüzyonu başlatmadan önce hayvanı test etmeleri gerekir. Bağışçılar, bağış süreci sona erdikten sonra bir veritabanının parçası olacaktır. Ancak, donör evcil hayvanın sahibi bunun için herhangi bir tazminat alamayacaktır.Köpekler veya kediler için kan bağış işlemi yaklaşık yarım saat sürer. İdeal olanı, kan veren hayvanın mümkün olduğu kadar sakin olmasıdır; yoksa hafif derecede sedasyon uygulanması gerekebilir. Kan veren hayvanlar sekiz hafta sonra tekrar kan verebilirler.Bağış yapılırken köpekten yaklaşık 450 ml kan alınır. Peki bu işlem nasıl yapılır? Düşündüğünüzden çok daha kolay. Evcil hayvan bir masanın üzerine yerleştirilir, genellikle bir tarafa doğru yatar. Boynundaki tüylerin bir kısmı tıraş edilir ve bir iğne sokulur. Kanın alınacağı yer burasıdır.

Bazı hayvanlar kan verme işleminden sonra zayıf hissedebilir. Ancak çoğu evcil hayvan hiçbir reaksiyon vermez. Dahası, bir doz kan bağışı iki evcil hayvanın hayatını kurtarabilir. 

Kan veren hayvan kısa sürede verdiği kanı geri üretebilir. Tüm bunlara ek olarak, bu işlemin sağlıklarına herhangi bir zararı yoktur.

Kan grupları ve evcil hayvanlar arasındaki kan bağışı

Köpeklerin 8 farklı kan grubu bulunur. Bunlardan biri evrensel kabul edilir; yani tüm köpekler için uyumludur. Ancak söz konusu kediler olduğunda, sadece 3 farklı kan grubu vardır.

Yaşadığınız bölgede bulunan kan bankaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız veterinerinize, veterinerlik fakültelerine ve acil müdahale merkezlerine ulaşabilirsiniz. Bu kuruluşlar yerel kan bankaları hakkında detaylı bilgiye sahiptir ve sizi doğru bir şekilde yönlendirebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.