Evcil Hayvanın Kafasını Duvara Yaslaması

7 Temmuz 2018

Evcil hayvanların duvara veya mobilya gibi sert cisimlere kafasını yaslaması ,veterinerlerin oldukça sık karşılaştığı bir sorundur. Profesyoneller, evcil hayvanınızın sağlığı için duvara kafa yaslama sorunu hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması gerektiğini söylüyor.

Çoğu insan, bunun ufak bir rahatsızlık olduğunu düşünüyor. Fakat, aslında bu evcil hayvanınızın bir probleminin olduğunu işaret ediyor. Kafa yaslama, evcil hayvanların dinlenmek veya kafasını yaslamak için duvar, kapı, çit gibi sert cisimleri tercih etmesi durumudur.

Hayvanların, yaşadıkları sorunları anlatmak için kullandığı bir çok yöntem vardır. Örneğin; havlaması, ruh halinin değişmesi, veya tuhaf davranışlar sergilemesi gibi. Evcil hayvanların duvara kafa yaslaması da bir sorunu olduğunu gösteren açık bir örnektir.

Bu nedenle, evcil hayvanınızı azarlamadan önce bu davranışı bir hastalık sebebiyle istem dışı olarak yapıp yapmadığını anlamalısınız.

Duvara Kafa Yaslama Sorunu Nasıl Tespit Edilir?

Kafa yaslama, evcil hayvanların kafasını sert bir yüzeye sık sık yaslaması durumdur. Bu bir duvar, çit ya da benzeri sert bir yüzey olabilir.

duvara kafa yaslama

En çok kabul gören açıklamaya göre,  evcil hayvanlar yoğun baş ağrısını azaltmak için kafasını sert bir cisme yaslıyor. Ancak, bir köpeğin baş ağrısının olması çok sıra dışı bir durumdur. Bu nedenle, evcil hayvanınızın böyle bir davranış sergilemesi durumda derhal bir veterinere gitmeniz gerekir.

Köpeğinizin duvara kafa yaslama sorununu keşfetmek çok kolaydır. Kafalarını duvara dayayarak çok fazla zaman geçirirler. Baş ağrısını hafifletmek için duvara çok fazla baskı uyguladıklarından bacakları ve kafatası zarar görebilir.

Duvara kafa yaslama birçok semptomun ilki olabilir. Köpeğiniz itaatsiz olmaya başlayabilir. Verdiğiniz emirleri görmezden gelebilir veya onu çağırdığınızda size cevap vermeyebilir.

Nörolojik olarak, bu davranış ilerledikçe diğer tuhaf davranışları da beraberinde getirebilir. Örnek olarak, takıntılı bir şekilde kafasını döndürme, ruh halinde değişimler, görmede giderek artan bozukluk, refleks kaybı ve hatta ani kasılmalar.

Duvara Kafa Yaslamanın Sebebi Nedir?

Aynı insanlarda olduğu gibi, evcil hayvanların da başının ağrımasına yol açan birçok neden vardır. Nörolojik bir problem ya da gıda zehirlenmesi hayvanlarda baş ağrısına neden olabilir. Uzmanlara göre evcil hayvanların duvara kafa yaslamasının olası sebepleri şunlardır:

  • Fiziksel travma.
  • Beyinde su toplanması. Sıvı birikmesi beyindeki baskının artmasına neden olur.
  • Sinir sistemini tehlikeye sokan bulaşıcı hastalıklar: kuduz, toksoplazmoz ve köpek gençlik hastalığı.
  • Tümör veya beyinde ödem.
  • Darbe.
  • Kimyasal, ilaç, veya toksik maddeler tarafından zehirlenme.
  • Genelikle karaciğer yetmezliği nedeniyle vücutta toksin birikmesi.
  • Çok fazla sodyum (ya da tuz) tüketimi.

Hangi Irklar Bu Rahatsızlığa Daha Yatkın?

Her ırk kafa yaslama sorununa sahip olabilir, ciddi nörolojik rahatsızlıklar yaşayabilir ve zehirlenebilir.

Belirli ırklarda bu rahatsızlık daha çok görülür. Bu ırklar genellikle Pub, Fransız buldoğu, Yorkshire ve Boston teriyeridir.

Kedilerde de duvara kafa yaslama sorunu ve nörolojik problemler görülebilir. Fakat, kedilerde bu gibi vakalar köpeklere göre daha az yaygındır.

Köpeğiniz Duvara Kafasını Yaslamaya Başlarsa Ne Yapmalısınız?

Köpeğinizin kafasını sık sık duvara yasladığını görürseniz, onu derhal bir veterinere götürmeniz gerekir. Nörolojik problemler ve zehirlenmeler oldukça ciddi sorunlardır ve hızla ilerlemektedirler. 

Erken teşhis, evcil hayvanınızın iyileşmesi için çok önemlidir. Hastalık merkezi sinir sistemine ve beyine ulaşırsa, beyinde kalıcı hasar oluşabilir ve hatta ölüme yol açabilir.

Veteriner, evcil hayvanınızın başını duvara yaslamasının sebebini bulacaktır ve size doğru tedaviyi tavsiye edecektir.

Duvara Kafa Yaslama Sorununun Tedavisi Var mı?

Bu davranış, çeşitli hastalıkların belirtisi olduğu için, tedavi evcil hayvanınızı etkileyen hastalığa bağlıdır. 

köpeğin kafasını tutan veteriner

Bağırsak solucanlarını teşhis edilirse, bunun için anti-parazitik tedavi yöntemi uygulanabilir. Diğer taraftan, eğer bakteriyel bir enfeksiyonu varsa, antibiyotikler en iyi seçim olacaktır. Beyninde su toplanması varsa, beynin belirli bir kısmına drenaj (vücutta oluşan zararlı sıvıyı akaçla boşaltma işlemi) yapılması gerekir.

Bu soruya tek bir cevap vermek mümkün değildir. En iyi tedaviyi yöntemini yalnızca veterinerden öğrenebilirsiniz.

Evcil Hayvanların Duvara Başını Yaslaması Nasıl Engellenebilir?

Bu davranışı önlemek için özel bir yöntem yoktur. Yapabileceğiniz tek şey, hayvanınızın sağlığıyla iyi ilgilenmektir. Bu nedenle, onun için sağlıklı bir beslenme düzeni hazırlayın ve sıvı ihtiyacını karşıladığınızdan emin olun.

Evcil hayvanınızın duvara kafasını yaslamasını erkenden fark etmek, onun hayatını kurtarabilir. Bu nedenle, hayvanınızla yakından ilgilenin ve davranışlarına dikkat edin.

Ana resim kaynağı: John Garghan