Zeytinyağının Köpekler için Faydaları

Altın sıvı diye bilinen ve çoğu insan tarafından sevilen bir madde.
Zeytinyağının Köpekler için Faydaları

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2018

Zeytinyağının faydaları nelerdir?

Zeytinyağı “sağlıklı” namını mono doymamış yağ olmasına ve içeriğindeki fazla antioksidanlara borçludur. Köpeğinizin iyi huylu kolesterolünü yükselten sağlıklı yağların yanı sıra Omega3 ve E vitaminlerini de tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Kötü kolesterolü kontrol altına alıp, eklemlerin ve kasların gelişmesine yardımcı olur. Bilim insanları, kanser riskini azalttığını da söylüyor.

zeytinyağının faydaları

Birçok faydasına rağmen, tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır çünkü laksatif etki yaratabilir.

Köpeğinize zeytinyağını nasıl vermelisiniz?

Tahmin edebileceğiniz üzerine, köpeğiniz zeytinyağını su içermiş gibi içmeyecektir, bu yüzden öyle bir yol izlemelisiniz ki köpeğiniz zeytinyağını tükettiğinin farkına bile varmamalı.

Zeytinyağını köpeğinize vermeden önce yapacağınız ilk şey veterinerinize danışmak olmalı. Hayvanınız için tavsiye edilen ve uygun olan miktarı size söyleyecektir.

Normal dozaj aşağıdaki şekilde olmalıdır:

  • 10 kilodan az köpekler: Günde yarım çay kaşığı.
  • 11 ve 30 kilo arası köpekler: Günde 1 çay kaşığı.
  • Büyük köpek ırkları: Günde 1 buçuk yemek kaşığı.

Bunları göz önünde bulundurarak, hayvanınıza gerekli miktarı verebilirsiniz.

Köpeğinize yedirmek için en iyi yöntem, yemeğini bu ölçülerde ıslatmaktır. Yemek, zeytinyağının tadını hafifleteceği için köpeğiniz reddetmeyecektir. Ayrıca zeytinyağı, yemeği yumuşatarak yemeğin damakta dağılmasını ve kolayca yenmesini de sağlar.

Zeytinyağını aynı zamanda pirinç kekinin, kuru ya da sulu köpek mamasının içine de koyabilirsiniz. Köpeğinizin sindirim sistemini hemen harekete geçirecektir. Bu yüzden, dozajını iyi ayarlamalısınız yoksa köpeğiniz ishal olabilir.

Zeytinyağının köpeğinize sağladığı faydalar

Zeytinyağının köpeğinizin içi gibi dışına da çeşitli faydaları vardır. Örneğin, mükemmel bir cilt yenileyicidir. Eğer köpeğinizin cildinin kuru olduğunu düşünüyorsanız, o bölgeye biraz zeytinyağı uygulayın, etkisini anında göreceksiniz. Antioksidan etkisi ile hücreler yenilenecek ve üst deriye canlılık katacaktır.

Bu işlemin tek zor yönü, köpeğin mobilyalara, yerlere ve duvarlara yağ bulaştırma ihtimalidir. Tabii köpeğiniz kulübede yaşıyorsa sorun olmayacaktır.

Fakat, köpeğinizin yağlanmamasını ama aynı zamanda cildinin yenilenmesini istiyorsanız, hızla emilen ve leke bırakmayan kuşburnu çekirdeği yağını kullanabilirsiniz. Ancak, bu yağ her ne koşulda olursa olsun tüketilmemelidir.

köpeklere yağların faydaları

Köpeğinizin tüyleri de zeytinyağı kullanımından olumlu yönde etkilenecektir. Daha parlak, daha ipeksi ve yumuşak bir hâl alacaktır.

Gördüğünüz üzere, doğa ananın bir ürünü olan bu doğal maddenin birçok faydası bulunmakta. Köpeğinize zeytinyağı verirken tereddüt etmeyin ancak unutmayın: Dozajını aşmamalısınız.

Sadece birkaç gün içerisinde sağlığındaki, sindirim sistemindeki, cildindeki ve tüylerindeki gelişmeleri fark edeceksiniz. Tabii ki, size verdiğimiz miktarlar genel durumlarda geçerli olduğu için, veterinerinizin önerdiği miktarı uygulayın. Her köpek farklıdır, dolayısıyla her birinin farklı ihtiyaçları vardır.

Sonuçta köpeklerin zeytinyağı tüketemeyeceğini kim söylemiş?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.