Bir Köpeği Boğulmaktan Nasıl Kurtarırsınız?

8 Mayıs 2021
Köpeğiniz bir nesne yüzünden boğuluyorsa, paniğe kapılmadan hızlı hareket etmeniz gerekir.

Bir köpeğin bir nesneyi yutması ve bunun sonucunda nefes alamaması yaygın görülen bir durumdur. Bir köpeği boğulmaktan kurtarmak için belirli adımları takip etmeniz gerekir. Öncelikle, bu durumun daha da kötüye gitmesini önlemek için sakin kalmalısınız.Köpekler, sahiplerinin ruh halinden kolayca etkilenirler. Boğulma riskiyle karşı karşıya kalan köpek sahibinin de paniğe kapıldığını anlarsa iyice korkacaktır. Bu da, ona yardım etmek için yapmaya çalıştığınız her şeyi engelleyecektir.Bu nedenle, veterinerin telefon numarasının hazır bulundurulması iyi bir fikirdir. Ayrıca, 24 saat açık bir klinikten bir uzmanın da numarasına sahip olmalısınız. Bazen bir köpeği boğulmaktan kurtarmak için doktor talimatlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Öncelikle köpeğinizi analiz edin

Köpekler, farklı nedenlerden dolayı boğulma belirtileri gösterirler. Pug, Pekingese, Dachshund gibi bazı ırkların ve küçük köpek ırklarının uzun ve yumuşak bir damağı vardır. Bu özellikle düzleşmiş veya çok çıkık burunları olmayan ırklar için geçerlidir.

köpekleri boğulmaktan kurtarmak

Yumuşak damak nefes borusunun girişini kapayarak köpeğin nefes almasını engelleyebilir. Ancak bu durum, daha fazla hasara yol açmadan kendi kendine düzelir.
Köpeklerde kennel cough “barınak hastalığı” veya kalp yetmezliği de solunum problemlerine neden olur. Bu gibi durumlarda, köpeğinizi boğulmaktan kurtarmak için herhangi bir eylemde bulunmak yerine veterinerinizi arayın.

Bir köpeği boğulmaktan kurtarmak için yapılacaklar

Köpeğiniz bir nesne yüzünden boğuluyorsa, paniğe kapılmadan hızlı hareket etmeniz gerekir. Köpeğin ağzını açıp nesnenin çıplak gözle görülüp görülmediğini kontrol etmeniz ve eğer öyleyse, bir cımbızla çok dikkatli bir şekilde çıkarmanız gerekir.
Köpek dehşete düşmüş bir haldeyse, nesneyi kendi başınıza çıkarmaya çalışmamak daha iyidir. Bunun yerine, gerekli talimatları vermesi için veya köpeği doğrudan Acil Servis’e götürün.
Köpeği burnu yere bakacak şekilde tutmayı da deneyebilirsiniz. Sonra yer çekimin yardımıyla yuttuğu nesneyi tükürmesini sağlamak için sallayın. Köpeğiniz büyükse, onu bir el arabası gibi arka ayaklarından tutmalısınız.
Boğulmasına neden olan nesneyi öksürerek çıkarması için sırtına birkaç kuvvetli vuruş yapmayı da deneyebilirsiniz. Kürek kemikleri arasında 4 ila 5 güçlü vuruş yeterli olacaktır. İlk seferde işe yaramazsa prosedürü tekrarlayabilirsiniz.

Heimlich Manevrası

Yukarıda belirtilen prosedürler işe yaramazsa, Heilmich manevrasını deneyin. Bunu uygularken çok dikkatli olmalı ve tercihen birisinden size yardım etmesini istemelisiniz. İzlenecek adımlar şunlardır:

  • Köpeği, başı aşağıya bakacak şekilde belinden kucaklayın. Onu çok fazla sıkıştırmadan iyice kavrayın.
  • Bu esnada birisinin köpeği ensesinden tutması, eğer sinirlenirse köpeğin sabit kalmasına yardımcı olacaktır.
  • Ellinizle bir yumruk oluşturun ve diğer elinizle kapatın.
  • Ellerinizi göğüs kafesinin hemen altındaki yumuşak bölgeye yerleştirilmelidir.
  • İçe ve yukarı doğru 3-5 defa basınç uygulayın. Köpeğinizin kemiklerini incitebileceğiniz veya kırabileceğiniz için aşırı güç kullanmamaya dikkat edin.
  • Her set arasında kısa bir süre duraklayarak bu prosedürü 3 veya 4 kez tekrarlayın.
boğulmuktan kurtulmuş köpek

Bu manevrayı yaparken, kuvvet miktarı son derece önemlidir. Etkisi olmayacak kadar yumuşak veya hayvanı incitecek kadar sert olmamalıdır. Küçük veya yaralı köpeklerde özellikle dikkatli olmanız gerekir.
Durum ne olursa olsun, acil durum prosedürlerini uyguladıktan sonra köpeği herhangi bir ikincil hasar olup olmadığını teyit etmesi için veterinere götürmelisiniz.
Ana görsel kaynağı: myri_bonnie