Köpeğinizle Yüzmek İstiyorsanız Bilmeniz Gereken 5 Şey

6 Nisan 2021
Türüne bağlı olarak, köpeğinizle yüzmek çok güzel ve zorlayıcı bir aktivite olabilir. Bazı köpek türleri suyu diğerlerinden daha çok sever.

Su aktivitelerini seviyorsanız, muhtemelen köpeğinizle de yüzmek istersiniz. Ancak köpeğiniz sizinle bu aktiviteyi yapmak istemeyebilir. Çoğu köpek suyu sever ama bazıları suya atlama fikrinden korkabilir.

Bilinçli bir köpek sahibi olarak, köpeğinizin boğulmasına neden olabilecek davranışları bilmeniz gerekir. Köpeğinizle yüzmek istiyorsanız aklınızda tutmanız gereken beş bilgi vardır.

1.Hem cins hem de fiziksel durum önemlidir

Kuşkusuz bazı köpek ırkları suda hareket edebilmek için özel olarak yaratılmıştır. Avcılar için suya düşen kuşlarını geri almak için yetiştirilen Labrador Retriever veya Nova Scotia Duck Tolling Retriever bu özel köpeklerdendir.

Dahası, bazı cinslerinin adlarında bile su kelimesi vardır. Örneğin, balıkçılara yardım etmek için yetiştirilen Portekiz Su Köpeği (the Portuguese Water Dog) veya Irish Water Spaniel. Doğal olarak, bu köpekler mükemmel yüzücülerdir. Ancak çoğu köpek yüzmeyi pek sevmez.

Genel olarak, çok kaslı köpekler ve solunum fonksiyonları bozulmuş köpekler suda olmaktan nefret ederler. Muhtemelen bunun nedenlerini siz de anlıyorsunuz.

Bu, kısa veya dar burunlu, uzun yumuşak damaklı ve laringeal (gırtlak) çökmeye yatkın olan brakisefalik ırklarda görülen bir durumudur. İngiliz Bulldogları, Fransız Bulldogları ve Puglar bu gruba giren cinslerdir.

Ek olarak, brakisefalik köpeklerin genellikle kısa kuyrukları vardır. Bu nedenle, yüzerken vücutlarını yönlendirmeye yardımcı olacak etkili bir dümenden yoksundurlar. Bu da onları batmaya daha yatkın hale getirir.

Irkı ne olursa olsun hasta, yaşlı veya obez köpekleri suya sokarken her zaman dikkatli olmalısınız.

iyi yüzen köpekler, köpekler
Köpeklerle yüzmek çok zor olabilir.

2.Can yeleği: köpeğinizle yüzmek için koruyucu önlemler

Köpeğinizin cinsi ne olursa olsun can yelekleri her zaman iyi bir fikirdir. Hatta bazen çok önemlidirler. Örneğin köpekler göller, nehirler ve okyanuslar gibi açık veya dalgalı sularda olduğunda çok işe yarar.

Ayrıca köpek çok yaşlıysa, hareketini kısıtlayan bir engeli varsa veya bir tür hastalıktan muzdaripse de bu gereklidir. Ayrıca, uzun gövdeli ve kısa bacaklı aşırı kilolu köpekler ayakta kalmakta daha fazla zorlanabilirler. Bu nedenle yüzecekleri zaman can yeleği giymeleri gerekir.

Yüzmekten zevk alan köpeklerin bile suda sorun yaşayabileceğini akılda tutmak önemlidir. Konu yüzme olduğunda birçok köpek türünün fizyolojik sınırlamaları olduğunu bilmeniz gerekir.

Genelde yüzmeyi öğrenen köpekler, arka ayakları aşağı sarkarken, ön ayaklarıyla kürek çeker. Can yeleği giydiğindeyse sırtı su yüzeyi ile aynı seviyede kalır ve köpek dört bacağı üzerinde de kürek çekmeye başlar.

En iyi can yeleği nasıl seçilir

Bir can yeleği seçerken göz önünde bulundurulması gereken temel faktörler arasında, köpeğinizin bedenine uygun olduğundan, su üstünde kalmada iyi olması ve görünürlük açısından iyi olduğundan emin olmak yer alır. Ayrıca, köpeğinizi suda kolayca görebilmeniz için yansıtıcı rozetlere veya parlak renklere sahip olması en iyisidir.

Ayrıca, köpeğinizi kurtarmanızı gerektirecek bir durum olduğunda kolayca tutabileceğiniz parçaları olması önemlidir.

3.Köpeğinizi asla kontrolünüz dışında bırakmayın

Köpeğinizin, özellikle nehirler ve okyanuslar gibi akıntıları olan su kütlelerinde kontrolünüz dışında yüzmesine asla izin vermeyin. Köpeklerin bir akıntıdan kaçmak için güvenli bir şekilde yüzebilmesi çok olası değildir. Bu nedenle yüzme yeteneklerinden emin değilseniz köpeğinizi tasmalı tutmanızı öneririz.

4.Köpeğinizle yüzmek istiyorsanız, soğuk suya dikkat edin

Yazılı olmayan bir kural olarak evcil hayvan sahipleri, hayvanlarını asla rahatsız olabilecekleri sıcaklıklara maruz bırakmamalıdır. Köpeğinizin çok soğuk olduğunu size söyleyemeyeceğini unutmamak önemlidir.

Soğuk su, köpeğinizin hipotermi gibi riskli bir duruma sokar. Böyle bir durumda kan akışı, deri yüzeyinden ve uzuvlardan kalp, akciğerler ve beyin dahil hayati organlara iletilir. Bu nedenle, yüzen bir köpek hipotermi geçirirse, kasları yorulur ve boğulma riski artar.

5.Veterinerinize olası hastalıkları önleme konusunda danışın

Önleyici ilaçlar, köpeğinizin belirli hastalıkları kapmasını veya belirli rahatsızlıkları yaşamasını önlemeye yardımcı olabilecek tedavilerdir. Köpeğinizle dışarıda çok zaman geçiriyorsanız, veterinerinize de danışmalısınız. Aşırı güneşe maruz kalmayı veya deniz suyu yutmasını önlemek ve tedavi etmek için hazırlıklı olmanız gerekir.

köpekleriyle yüzen kadın

Tüm köpeklerin can yeleği, sabır ve birkaç köpek yüzme dersi ile doğal yüzücü olduğu bir efsane olsa da her cinsin etrafta dolaşıp suyun tadını çıkarabilmesi gerektiğini unutmayın.

  • Fish, F. E., DiNenno, N. K., & Trail, J. (2020). The “dog paddle”: Stereotypic swimming gait pattern in different dog breeds. The Anatomical Record.
  • Corral, C. (2018). Canine hip dysplasia: rehabilitation. The Veterinary Nurse, 9(6), 304-308.
  • Spealman, C. R. (1946). Body cooling of rats, rabbits and dogs following immersion in water, with a few observations on man. American Journal of Physiology-Legacy Content, 146(2), 262-266.