Biberiye Köpekler İçin İyi midir?

Sindirim sağlığını iyileştirmek, zararlı haşereleri kontrol etmek ve artritin neden olduğu ağrıyı azaltmak için köpeklerinizde biberiye kullanabilirsiniz.
Biberiye Köpekler İçin İyi midir?
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar, tıbbi özelliklerinden yararlanmak için birçok aromatik bitki tüketirler. Biberiye bunlardan biridir ve bu nedenle onu köpeklerde kullanma olasılığını düşünmek normaldir. Ancak, köpeklerin vücutlarının bizimkinden oldukça farklı olduğunu ve insanlar için yenilebilir bazı şeylerin onlar için kötü olabileceğini unutmamalıyız.

Biberiye, çok hoş bir kokuya sahip olmasıyla öne çıkan bir bitkidir ve bu nedenle mutfak hazırlıklarında sıklıkla kullanılır. Ayrıca insanlar saç dökülmesinin kontrolünde de faydalanmaktadır. Köpeklerin bu bitkinin faydalarını  alıp alamayacağını öğrenmek için aşağıda size vereceğimiz bilgileri kaçırmayın.

Biberiye nedir?

Biberiye (Rosmarinus officinalis ), geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılan Akdeniz’e özgü bir bitki türüdür. Araştırma makaleleri , antioksidan etkisi de dahil olmak üzere biberiyeye çeşitli özelliklerin atfedildiğini açıklamaktadır.

Tıbbi kullanımına ek olarak, biberiye çok çeşitli müstahzarlarda baharat olarak kullanılır. Mısırlılar onu ahirete yolculuklarını güzelleştirmek için firavunların mezarlarına yerleştirirken, Yunanlılar ve Romalılar onu yenilenmenin sembolü olarak kabul ederken , Araplar onu bahçelerdeki haşerelere karşı kovucu olarak kullandılar.

Biberiye yaprakları, diğerleri arasında sineol, kafur, kamphen, borneol, limonen, linalool ve mineçiçeği gibi bileşenlerin bulunduğu esansiyel yağın %1 ila %2,5’ini içerir. Hepsi tıbbi özelliklerinden sorumludur. Bu yağ ayrıca antioksidan etkiden sorumlu bileşikler olan flavonoidler ve polifenoller içerir.

Biraz biberiye.

Köpekler için biberiyenin özellikleri ve faydaları

Anlayabileceğiniz gibi, biberiye sağlık açısından birçok yararlı özelliğe sahiptir ve iyi haber şu ki, köpekler onlardan memnun olabilir. Bu bitki bileşiği köpekler için toksik değildir ve beslenmedeki diğer unsurlarla birlikte alınabilir.

Bu, işlenen doğal kaynaklı bileşenleri minimumda harmanlayan BARF diyetinde yaygın bir bileşendir. Bu bitki bir C vitamini kaynağı görevi görür, sindirim sisteminin geçişini iyileştirir, karaciğerin yenilenmesine yardımcı olabilir ve atıkların gaz ve idrar yoluyla atılmasını destekler.

Aslında biberiye antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğundan, bu hastalıklardan muzdarip köpeklerde spazmları ve nöbetleri sakinleştirmeye yardımcı olur. Bir veteriner tarafından reçete edilen ilaçların yerini alamasa da, uygun izleme ile adjuvan olarak kullanılması uygundur.

Köpekler için biberiye alkolü

Köpek sahipleri bu bitki ile ev yapımı alkol hazırlayabildiğinden, biberiyenin faydalarını elde etmek sadece yutma yoluyla değildir. Bunu yapmak için bir şişe antiseptik alkol alın ve çok sayıda biberiye dalı ekleyin.

Birkaç gün karanlık bir yerde bırakın, sıvının nasıl siyaha döndüğünü göreceksiniz. Ne kadar konsantre olursa o kadar iyidir. Bitmeye başladığında, aynı kaba daha fazla alkol ve daha fazla dal ekleyin.

Köpeklerde biberiye alkolü nasıl kullanılır?

Bu ev yapımı müstahzar , doğrudan köpeklerinizin derisi ve uzuvları üzerinde kullanılabilir. Osteoartrit, romatizma ve kontraktürlerin neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle, yaşlı köpeklerde veya bu durumlarla teşhis edilen köpeklerde kullanım için idealdir.

Yağı etkilenen bölgeye uygulayın ve ürünü elinizin ısısıyla harekete geçirmek için hafifçe masaj yapın. Aslında bu tıbbi alkol de insanlar için aynı şekilde çalışır. Evcil hayvanınız için zararlı olmasa da, kullanmaya başlamadan önce veteriner onayınız olduğundan emin olun.

Biberiye suyu: köpekler için kullanılır

Biberiye suyu, bitkinin özelliklerini köpeklerinizi yatıştırmak için elde etmenin başka bir yoludur. Bu hazırlık köpeklerde pire, bit ve akarların yok edilmesinde çok faydalıdır. Antimikrobiyal, böcek öldürücü ve iltihap önleyici özellikleri nedeniyle bu zararlılara karşı alternatif olarak biberiye bazlı ürünler oluşturmak için çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

Biberiye suyu ayrıca Microsporum canis gibi zoonotik patojenleri yok etmek için kullanılır. Araştırmalar, bu mantarla enfeksiyonun yaygın (ancak asemptomatik) olduğunu ve köpek ve kedilerin derisini, saçını ve tırnaklarını etkilediğini bulmuştur. Uzmanlar biberiye esansiyel yağının buna karşı etkili olduğunu göstermiştir.

Bu tür parazitleri yok etmek için biberiye suyu kullanıldığında, her durumda bir veterinere danışmak gerekir. Evde tedavi, geniş spektrumlu anti-paraziter ilaçlarla güçlendirilmelidir.

Biberiye suyu nasıl hazırlanır?

Bu ilacı hazırlamak için 1 ila 2 litre su kaynatmanız gerekir. Sıvı kaynama noktasına geldiğinde bolca biberiye dalını ilave edin ve ocaktan alın. Tencerenin üzerini kapatarak buharın bitkinin faydalarını “serbest bırakmasına” yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Suyun dallarla kaynamasına izin vermek bitkinin özelliklerini değiştirebileceğinden, bu prosedürü izlemeniz önemlidir. Son bir öneri olarak, lekelenmesinden çekinmeyeceğiniz bir tencere kullanın.

Köpekler için biberiye kullanmak güvenilirdir

Köpeklerde biberiye kullanmak güvenlidir. Zaman zaman yemeklerine katabilir, yaralarında alkol olarak kullanabilir, ihtiyaç duyduğunuzda şifalı su yapabilirsiniz. Ancak ve tüm avantajlarına rağmen bu bitkinin sahip sağladıkları asla bir veteriner tedavisi yerine geçmez.

Etli ve biberiyeli mamasıyla poz veren bir köpek.

İyi bir köpek sahibi olarak tüylü arkadaşınızı rutin genel kontrollere götürmelisiniz. Bu bitkiyi tedavilerine dahil etme konusundaki ilginizi veterinere söyleme fırsatını yakalayabilir ve bu konuda size tavsiyelerini vermelerine izin verebilirsiniz. Ancak, evde yapılacak hiçbir tedavinin farmakolojik tedavinin yerini alamayacağını unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Geomara, G. Evaluación de un shampoo a base de romero en concentraciones al 10 % y 20 % como antipulgas en caninos doméstico en la Clínica Veterinaria “Mundo Animal”. Universidad Técnica de Cotopaxi. 2019.
  • Dentone, S., Morales, S. Determianción in vitro de la actividad antimicótica del aceite de romero sobre Microsporum canis. Rev Inv Vet Perú 2017; 28(1): 56-61. http://dx.doi.org/10.15381/rivep.v28i1.12932
  • López, M. El romero, planta aromática co efectos antioxidantes. Ámbito farmacéutico Fitoterapia. Vol 27. Núm. 7, 2008.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.