Logo image
Logo image

Köpeklerde Kas Spazmı Neden Görülür?

3 dakika
Köpekler kas spazmı bir hayvanın yaşamı için potansiyel bir tehlike oluşturmasa bile acı verici olabilir. Kas spazmı, tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir durumun göstergesi olabilir.
Köpeklerde Kas Spazmı Neden Görülür?
Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Köpeklerde kas spazmı bölgesel bir sorunun sonucunda oluşabilir. Kasları aşırı zorlama, sinirsel hasar ya da fiziksel bir yaralanmanın sonucunda görülmeleri muhtemeldir.

Her ne kadar kendi içinde kas spazmları tehlikeli olmasa da, uzun süre devam ettikleri zaman acı verici olabilirler. Ayrıca kas sıkışması, disk kayması ya da beyin hasarı gibi daha ciddi bir durumun göstergesi olabilir.

Köpeklerde kas spazmlarına neden olan bazı olaylar, genellikle konvülsiyonlara neden olan nörolojik bozukluklarla doğrudan ilişkilidir.

Köpeklerde kas spazmı nedir?

Epileptik olsun ya da olmasın, köpeklerde görülen konvülsiyonların, tekrar eden kas spazmlarından oluştuğunu unutmayın. Bu spazmların kökeni, beyindeki elektriksel aktivite bağlıdır.

Aynı zamanda köpeklerde oluşan kas spazmları ile konvülsiyonların bir ilişkisi olmayabilir. Tamamen bağımsız bir şekilde gerçekleştikleri zaman genellikle çok da ciddi bir durum söz konusu değildir.

Bu yüzden, kendi isteğinizle tedaviye başlamadan önce kas spazmının nedenini belirlemek önemlidir. Bu yüzden köpeğinizin spazm geçirdiğini görüyorsanız, en kısa sürede veterinere götürmelisiniz. Bu makalemizde, randevunuz için aklınızda bulundurmanız gereken hususlar hakkında konuşacağız.

Köpeklerde kas spazmının nedenleri

Köpeklerde kas spazmının tek bir nedeni yoktur. Her bir nedenin kendine ait bir sistemi ve tedavi şekli vardır.

Some figure

1. Uyurken kas kasılması

Derin uyku aşamasında, köpek beyni uyurken yüksek bir aktivite seviyesi yaşar. Bu, bazı köpeklerin (ve insanların) uyku sırasında neden kaslarında seğirmeler yaşadığını göstermektedir.

Eğer köpeğinizin uyurken kasılmalar gösterdiğini fark ettiyseniz, köpeğinizi nazikçe uyandırmayı deneyin. Eğer sorun yoksa köpek anında uyanacaktır. Ancak eğer köpeğiniz epileptik olmayan bir nöbet geçiriyorsa, evcil hayvanınızı uyandırmak çok daha zor olacaktır.

2. Lezyonlar

Köpeklerde kaslar, kemikler, damarlar ve kıkırdak yapısı bir araya gelerek karmaşık bir sistem oluşturmaktadır. Bu sebeple, kaslardaki sorunlar genelde hayvanın eklemleriyle doğru orantıda gerçekleşir.

Bir köpeğin eklemi ya da kası incindiği zaman, çevredeki kaslar da gerilerek ve sertleşerek kas spazmlarının oluşmasına neden olacaktır. Genel olarak, bu lezyonlar köpeğin topallamasına ya da yürüyüş şeklinin değişmesine neden olacaktır.

Kafa travması sonucunda, beynin eklem hareketini hesaplama kapasitesinin değişmesi de kas spazmına neden olabilir.

3. Hipoglisemi

Bu durum çok yaygın olmayan ikincil bir etki olsa da, hipoglisemik köpeklerde düşük kan şekeri seviyesi de kas spazmına ve kasılmalarına neden olabilir.

4. Aşırı zorlama

Some figure

Köpekler çok fazla ya da çok uzun süre koşturup oyun oynadıkları zaman kasları yoğun aktiviteden dolayı yıpranabilir. Su içmeden dışarıda geçirdikleri zaman ciddi seviyede dehidrasyona ve kalp krizine neden olabilir. Bu da konvülsiyonların olası nedenleri arasında sayılabilir.

5. Besin zehirlenmesi

Köpekler, güvenli olmayan maddeleri tüketmeye meyilli oldukları için sık sık zehirlenebilirler.

Köpeklerde zehirlenmenin belirleyici semptomlarından bir tanesi de titremedir. Köpek sahipleri bu belirtiyi kas spazmı ile karıştırabilirler. Eğer zehirlenme tedavi edilmezse, böbrek yetmezliğine ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

6. Köpeklerde gençlik hastalığı

Bu hastalık yavruları ve aşı olmayan köpekleri etkileyen viral bir hastalıktır. Gençlik hastalığı da kas spazmlarına neden olabilir.

7. Köpeklerde stres sendromu

Bu, Labrador Retriever gibi hastalığa meyilli belli ırklarda görülen nörolojik bir hastalıktır. Çalışmalar köpeklerde aşırı egzersizin de bu duruma yol açabileceğini göstermiştir.

Köpeklerde kas spazmı için veteriner tedavisi

Köpeklerde kas spazmının tek başına görüldüğünden eminseniz veterinerle görüşmelisiniz. Özellikle spazmlar devam ederken köpeğiniz kusuyorsa ya da uyuşuk durumdaysa acele etmelisiniz.

 • Eğer veteriner zehirlenmeden şüpheleniyorsa, evcil hayvanınızı kusturmak ve intravenöz hidrasyonu sağlamak için iğne yapacaktır.
 • Bir köpeğin spazmı olduğunda, veteriner iç organların enzim seviyelerinin normal olduğundan emin olmak için kan testi yapacaktır.
 • Eğer köpeğiniz topallıyorsa ya da son zamanlarda bir yaralanma geçirmişse, veteriner bilgisayarlı tomografi ya da röntgen çekecektir.
 • Veteriner epilepsiden ya da benzer başka bir nörolojik bozukluktan şüphelendiği zaman, EEG gibi testler uygulayacaktır. Bu testlerle, hayvanın beynindeki elektriksel aktiviteyi gözlemleyecektir.
 • Eğer veteriner epilepsi tanısı koyarsa, hayvanı stabilize etmek için antiepileptik ilaç tedavisi uygulayacaktır. Bu ilaçlar, köpeğinizin nöbet eşiğini olabildiğince düşürmeyi amaçlar.
 • İsteyebileceği diğer testler arasında idrar testi, dışkı testi ve omurilik sıvısının analiz testi yer alabilir.

Evde köpeğinizle nasıl ilgilenebilirsiniz?

Some figure

Veterinerin teşhisi ve rehberliği doğrultusunda, köpeğinizi rahatlatmak için uygun önlemler alabilirsiniz. Bu önlemler köpeğinizin gelecekteki spazmlarını rahatlatma amacını taşır.

Kas spazmlarının kaynağına bağlı olarak, kök nedeni tedavi etmek için ek bir tedavi gerekebilir. Bunlar arasında etkilenen siniri ya da kası rahatlatmak için fizyoterapi, masaj ya da ameliyat gerekebilir.

Köpeklerdeki kas spazmını tedavi etmenin en iyi yolu onları önlemektir. Hem egzersiz sırasında hem de sonrasında, özellikle sıcak günlerde, köpeğinizin bolca su içtiğinden emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Molina, V. M. (2014). Manejo terapéutico de la intoxicación con fluoracetato de sodio (guayaquil®) en caninos: reporte de cinco casos–2012-2013–. Revista de la Facultad de Medicina Veterinaria y de Zootecnia, 61(I), 83-96.
 • Waldorf Gewirtz, E., Herod Nuccio, J., (2009) The Everything Natural Health for Dogs Book: The healthy, affordable way to ensure a long, happy life for your pet. Simon and Schuster Editores ISBN1605507148,
 • Luengo, M., & Gutiérrez-Aragón, J. (2013). Tratamiento de urgencia de las intoxicaciones más frecuentes en perros y gatos parte I. VET-UY Agro y Veterinaria.
 • Thomas, WB (2017). “Chapter 31: Movement disorders”. In Ettinger, SJ; Feldman, EC; Cote, E (eds.). Textbook of Veterinary Internal Medicine (8th ed.). Elsevier Health Sciences. ISBN 9780323312394.
 • Thrift, E., Wimpole, J. A., Child, G., Brown, N., Gandolfi, B., & Malik, R. (2017). Exercise-induced hyperthermia syndrome (canine stress syndrome) in four related male English springer spaniels. Veterinary Medicine: Research and Reports, 8, 59.
 • Lindig, A. M., McGreevy, P. D., & Crean, A. J. (2020). Musical dogs: A review of the influence of auditory enrichment on canine health and behavior. Animals, 10(1), 127.
 • Lowrie, M., & Garosi, L. (2017). Classification of involuntary movements in dogs: myoclonus and myotonia. Journal of veterinary internal medicine, 31(4), 979-987.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.