Kedi Tüyü Nasıl Uzatılır

Kedi tüyü, bu hayvanları ısırıklardan ve sokmalardan korumanın yanı sıra çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olur. Sağlıklı uzaması için, hayvanın bütünsel sağlığına dikkat etmek esastır.
Kedi Tüyü Nasıl Uzatılır
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2023

Kürk, hayvanı çevrenin mekanik ve termal streslerinden koruduğu için hemen hemen tüm memelilerde gereklidir. Ek olarak, kalın tüy, bazı sahiplerin çok değer verdiği estetik bir bileşendir, bu yüzden çoğu sahip kedisinin tüylerinin kalın ve sağlıklı olduğundan emin olmak ister.

Kedinizin tüylerinin sağlıklı uzamasını istiyorsanız doğru yere geldiniz. Aynı şekilde, aşağıda bahsedeceğimiz bakım protokolünü uygularsanız ve sonuç alamazsanız, hayvanda altta yatan hastalıkları ekarte etmek için bir veterinere danışmanız gerektiğini unutmayın.

Kedi tüylerine bakım yapmak neden önemlidir?

Kedi tüyü bakımının sadece estetik bir şey olduğunu düşünseniz de, bakım yapmanın temel nedenleri vardır. Kediler, çok yoğun bir kürke sahip olmaları ile karakterize edilir ve bunun birkaç işlevi vardır:

  • Koruma: Kediler doğal ortamlarında diğer hayvanlardan yaralanma, tırmalama, sokma ve ısırma gibi birçok riskle karşı karşıyadır. Tüyleri onları korumaya yardımcı olur.
  • Isı yalıtımı: Kedi tüyü onları yüksek ve düşük sıcaklıklardan korur, bunlar ciltle doğrudan temas ederse yanıklara neden olabilir.
  • Dokunma duyuları: Kedilerin tüyleri, özellikle bıyıkları ve onlara yakın olan kürkleri, çevrelerini algılama biçimlerine çok özel bir şekilde katılır. Bu yapılar sayesinde, güvende olmalarını sağlayan birçok bilgi edinirler.
  • İletişim: Konuşamayan kediler, her bir tüyün çok önemli olduğu beden dili aracılığıyla iletişim kurarlar.

Kedinizin tüylerine özen gösterdiğinizde, onun temiz, zarif ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmanın yanı sıra, onlar için inşa ettiğiniz yaşam alanında onun güvende ve korunmasına yardımcı oluyorsunuz.

Uzun saçlı gri bir kedi.

Büyüme döngüleri

Kedi kürküne en iyi şekilde bakmak için büyüme döngülerini belirlemek önemlidir. Evet, kedi tüyü de kendi saçımız gibi farklı aşamalardan geçer. Bunlar aşağıdakilerdir:

  • Anagen evresi: Bu, hızlı saç büyümesinin evresidir.
  • Katagen evresi: Bu, saçın büyümesinin durduğu andır.
  • Telojen evresi: Saçların döküldüğü yani yeni saçlara yer açmak için döküldüğü evre olarak da bilinir. Temel olarak, yeni saç eskiyi dışarı iter ve döngünün tekrarlanmasına neden olur.

Yine de, kedi tüyleri birçok nedenden dolayı dökülebilir ve birçoğunun mutlaka büyüme döngüleri ile ilgisi yoktur. Bunlardan biri stresle ilgili. Uzmanlar, bu hastalığın ana klinik belirtisinin aşırı saç dökülmesini ve aynı bölgede yalama sıklığının artmasını içeren alopesi olduğuna dikkat çekiyor.

Bu durumdaki kedilere dikkat etmezseniz uzun vadede tamamen kelleşebilirler.

Aynı zamanda, döngüde telogen effluvium olarak bilinen bir bozukluk vardır. Bu terim, anagen fazın başlamadığı bir bozukluğu ifade eder. Bununla birlikte, onu üreten stresin nedeni ortadan kalktığında, yeni saçlar bir kez daha büyür ve bu da saçı telojen fazdan dışarı iter.

O zaman, yukarıda açıklananın aksine tedaviye ihtiyaç duymayan genel alopesi meydana gelir. Bu durumda, yeni saçın büyümesine izin vermeniz yeterlidir ve döngü devam eder.

Kedi tüyü bakımı

Bir kedinin tüyüne bakmanın sihirli bir formülü yoktur. Aslında tatmin edici bir sonuç elde etmek için aynı anda uygulanabilecek farklı alternatifler var. Her durumda, cinsine bağlı olarak her kedinin kendine özgü koşulları olduğunu göz önünde bulundurun, herhangi bir yaklaşımı veterinerinizle tartışmak iyi bir fikirdir.

Hepimizin bildiği gibi, tıpkı insanlarda olduğu gibi, yemek hayati öneme sahiptir. Bir kedinin diyetinde sadece saçının sağlığı için değil, aynı zamanda bütünsel sağlığı için hangi bileşenlerin bulunması gerektiğini size söyleyeceğiz.

Protein

Kediler doğaları gereği etoburdur. Evcil kediler, önemli miktarda ve kalitede hayvansal kaynaklı protein içermesi gereken kuru yiyecekler yerler. Mamanın besinsel bileşimi, kedinin vücudunun onu daha iyi işleyip kullanamayacağına bağlı olacaktır.

Esansiyel amino asitlerden oluşan proteinler, kedinin genel sağlığını korur. Özellikle lizin, saç büyümesine en çok katkıda bulunandır. Kedilere düşük kaliteli protein sağlamak tüy büyümesini yavaşlatacaktır. Çalışmaların gösterdiği gibi, lizin eksikliği epidermal lezyonları da teşvik edebilir.

Vitaminler

Bir kedinin diyetine vitamin katkısı da önemlidir. Uzmanlar, saçlarının sağlığının ötesinde, vitaminlerin hayvanın sağlığını korumaya ve kedigillerde uzun ömürlülüğü desteklemeye yardımcı olduğuna dikkat çekiyor. Temel vitaminler arasında A, D, K, D ve B kompleks vitaminlerinin yanı sıra tiamin, riboflavin, niasin, biotin, taurin ve folik asit bulunur.

Mineraller

Her hayvan diyeti, vücut tarafından üretilmediği için minerallerin varlığına sahip olmalıdır. Küçük miktarlarda, evcil hayvanların dokuları yenilemelerine, hormonları sentezlemelerine ve vücutlarında gerekli kimyasal reaksiyonları tetiklemelerine yardımcı olmak için gereklidirler. Temel mineraller diğerleri arasında kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır, iyot ve selenyumdur.

Kedi tüylerinin uzaması için ipuçları

Parlak, sağlıklı ve ipeksi bir tüy, her kedi severin hayalidir, ancak aynı zamanda sağlığa da işaret eder. Bir önceki bölümde anlattığımız beslenme önerilerine ek olarak, bir kedinin tüylerinin sağlıklı uzaması için başka ipuçlarını da uygulayabilirsiniz.

Stresten kaçınmak

Gördüğümüz gibi, kedilerde stres, bağışıklık sistemini etkilediği ve savunmayı azalttığı için ciddi etkilere neden olur. Aslında, kronik stres karaciğeri, diğer organların işlevini etkileyebilir ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Kedilerde stresle mücadele etmek için çevresel zenginleştirmeyi artırabilir, onlarla oynayabilir, onlara ödül verebilir ve onları evcilleştirebilirsiniz.

Günlük fırçalama

Kedileri fırçalamak sabit olmalıdır. Bu eylem, birikmeye başlayan kir ve vücut yağının yanı sıra kedinin diliyle çıkarmadığı ölü tüyleri kontrol etmeye yardımcı olur. Ayrıca ölü cildi temizler ve kan dolaşımını uyarır.

Diğer sorumluluklar günlük fırçalama yapmanıza izin vermiyorsa, bunu haftada bir veya iki kez yapabilirsiniz. Bu sayede kedinin tüyleri parlak ve sağlıklı kalacaktır.

Yeterli yiyecek

Kediler için sağlıklı bir diyet en az %30 kaliteli hayvansal proteinden, ardından mineraller, vitaminler ve yağ asitlerinden oluşmalıdır. İkincisi, vitamin ve minerallerin emilimine katılır, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve daha verimli çalışmasını sağlar.

Deworming

Deworming, hem dahili hem de harici olarak çok önemlidir. Her ikisi de evcil hayvanı dermatolojik sorunlara neden olabilecek parazitlerin saldırısından korur. Etkilenen bölgelerde uyuza ve saç dökülmesine neden olan akarların durumu böyledir.

Uzun tüylü küçük bir kedi.

Bakım, kedi tüylerinin büyümesinin anahtarıdır!

Bir kedinin tüylerinin uzaması, evcil hayvanımıza verdiğimiz genel bakımla bağlantılıdır. İyi ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak ve derilerini kirleten parazit ve haşerelerin onları etkilememesini sağlamak bir numaralı anahtardır. Ve elbette, hayvanın rahatlamasına izin vermek için zaman ayırmayı unutmayın.

Bu ipuçlarını takip ederek kedinizin tüylerinin güçlü ve sağlıklı uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Evcil hayvanınızı yıkama alışkanlığınız varsa, cildine ve tüylerine iyi bakmak için tercihen kimyasal içermeyen uygun hijyen ürünleri kullanmanız gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Guías nutricionales para alimentos completos y complementarios para perros y gatos. Federación Europea de Fabricantes de Alimentos para Animales de Compañía.
  • Lorente, C., Ventura, J. Efluvio telógeno en un gato. Dermatología. Vol. 26, n° 2, 2006.
  • Baciero, G. El estrés en el gato. Nutrición.AV.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.