Kedi Tüy Yumakları - Onlarla Nasıl Başa Çıkılır

Kedi tüy yumakları oldukça rahatsız edicidir ve aynı zamanda kedi için çok fazla rahatsızlık kaynağıdır. Ne yazık ki, çoğumuz onlarla nasıl başa çıkacağımızı bilmiyoruz.
Kedi Tüy Yumakları - Onlarla Nasıl Başa Çıkılır

Son Güncelleme: 03 Haziran, 2021

Kedi tüy yumakları, hayvanların kendilerini sürekli yalamaları nedeniyle oluşur. Tüyler dillerinde birikir ve önce boğazlarına sonra midelerine ulaşır. Bu tüy daha sonra tüy yumağı olarak bildiğimiz grupları oluşturur.

Bir kedinin dili, küçük kancalara benzeyen “papilla” adı verilen küçük dikenlerle kaplı bir tür cırt cırt gibidir. Bu papillalar tıpkı insan tırnakları gibi keratinden yapılmıştır. Bunlar kedilerin kendilerini kolayca temizlemelerine, yemek yemelerine ve içmelerine olanak sağlar. Ancak temizlik sırasında tüyler içlerinde sıkışır ve onları yok etmenin tek yolu, yutmaktır.

yakın çekim kedi dili
Yakın çekim kedi dili

Kediler binlerce yıldır onları dışkılarıyla ya da kusarak yok ettikleri için genellikle tüy yumağı bir sorun değildir. Ancak, bunu başaramadıklarında bir sorun haline gelir.

Bir kedideki tüy yumağı nasıl belirlenir

Bir kedi herhangi bir nedenle korkunç tüy yumaklarını dışarı atamadığında, tüy birikiminin neden olduğunu kolayca tanımlayabileceğiniz görünür belirtilere sahip olacaktır.

Örneğin, normalden daha fazla kusuyorlar, kilo veriyorlar veya iştahsızlar. Bu belirtilerden herhangi birini veya birkaçını görürseniz, kedinizi mümkün olan en kısa sürede veterinere götürün. Bu kıl yumaklarını kendi başlarına yok edemedikleri zaman ameliyat gerekebilir.

Yumaklar kalın bağırsakta olursa, kediniz kabızlık belirtileri gösterecektir. Kedi nanesi vererek onları yumakları temizlemeye teşvik edin; bu onlara yardım etmek için en etkili geleneksel yöntemdir.

Diğer laksatifler de inatçı bir tüy yumağının geçişini sağlamada etkili olabilir. Ancak, veterinerinizin onayı ve denetimi olmadan kedinize müshil vermeyin. Aynı şey, bu tür bir tıkanıklığı önlemede veya gidermede etkili olduğunu iddia eden ticari diyetlerin kullanımı için de geçerlidir.

Nasıl önlenebilir?

çimlik alanda oturan beyaz tüylü kedi

Herhangi bir hastalık karşısında önlem almak en iyi çözümdür. Kedinizin midesinde tüy yumaklarının birikmesini önlemek için birkaç seçeneğiniz var.

  • Hayvan yemi. İyi bir beslenme düzeni çoğu sağlık sorununun önlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle, onları kedigiller için özel olarak tasarlanmış kaliteli ürünlerle besleyin, çünkü genellikle malt ve lif içerirler; bu iki bileşen, tüy yumağını yok etmelerine yardımcı olur.
  • Malt ezmesi. Kedinizin diyetine dahil edin, çünkü bağırsak geçişlerine fayda sağlar ve tüy yumağı olduğunda onları dışarı atmasını kolaylaştırır. Ayrıca tüy yumağı oluşmasını da engeller.
  • Bitkileri evin içinde tutun. Bitki olmayan evlerde yaşayan kedilerde tüy yumağı olma olasılığı daha yüksektir. Arpa ve diğer otlar gibi bitkiler, kedilerin midelerinde tüy birikmesini önlemeye ve temizlemelerine yardımcı olur.
  • Fırçalama. Kedi tüylerini önlemenin bir başka yolu da saçlarını her gün fırçalamaktır. Kedinizin midesinde tüy birikmesinin nedeni, kendilerini yalarken yutmalarıdır. Tüm bu ölü saçlar fırçalama ile kaybolursa, yutacak bir şey kalmaz. Bu, kışın evinizde ısıtıcılar varsa ve yazın yüksek sıcaklıklar nedeniyle büyük önem taşır. Bunun nedeni, kedilerin daha yüksek sıcaklıklarda daha fazla tüy dökmesidir.

Kedinizi ve gösterebilecekleri rahatsızlığı gözlemlemek çok önemlidir. Ve hepsinden önemlisi, onlara nasıl yardım edeceğinizi öğrenin. En azından artık korkunç kıl yumaklarıyla nasıl başa çıkacağınızı biliyorsunuz. İlginizi çekebilir ...

Kedilerde Tüy Dökme Hakkında Bilmeniz Gerekenler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedilerde Tüy Dökme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bugünün makalesinde, kedilerde tüy dökme ve bu dönemde ihtiyaç duydukları özen hakkında konuşacağız. Kedinizin kürk bakımı hakkında bilgilenin!