Kedinizin Tüyleri Hakkında Her Şeyi Öğrenin

24 Ağustos 2020
Siz de kediniz arada sırada çıkarttığı tüy yumaklarından iğreniyor musunuz? Bu yazımızı okuyarak kedinizin tüyleri hakkında daha fazlasını öğrenin ve daha az tüy yutmasını sağlayarak sindirim sıkıntıları çekmesini engelleyin.

Bir kedinin tüyleri farklı boyutlarda ve renklerde olabilir ve yoğunluğu kediden kediye değişir. Kedilerin tüyleri etrafında toplanan birkaç çılgın mit bulduk. Bu sebepten dolayı bugün sizlere kedilerin tüyleri hakkında kesinlikle öğrenmeye değer detaylar ve karakteristiklerden bahsedeceğiz!

Kedinizin tüylerinin özellik ve karakteristikleri

Kediniz güçlü ve sağlıklı olduğunda, bunun en belirgin göstergesi muhtemelen tüyleri olacaktır. Tabi ki güzel, yumuşak ve parlak gözükecektir!

Kedilerin tüy sağlığı

Bununla beraber, kedilerin tüylerinin tek amacı güzellik değildir. İlk olarak, hayvanları birtakım dış etkenlere (morötesi radyasyon, darbeler, vb.) karşı bir ana koruma olarak görev yapar. Buna ek olarak, dehidrasyona karşı da savunma görevi görür.

Kedilerin tüyleri aynı zamanda soğuk ve sıcak havaya karşı bir termal yalıtım olarak hizmet eder. Bu sebeplerden dolayı, yavru kediler sıcaklıklar ılıman olduğu zamanlarda (ilkbahar ve sonbaharda) tüylerinin çoğunu yenilerler.

Kedi tüyü, bu hayvanlara verdikleri güzelliğin yanı sıra, bilmeniz gereken birçok ilgi çekici özelliğe sahiptir. Bu yazıda bunları öğreneceksiniz.

Kedinizin tüyleri hakkındaki ilginç gerçekler

İşte kedinizin tüyleri hakkında ilgi çekici birkaç özellik.

 • Hayvan tarafından iletişim kurmak için kullanılır. Kedi eğer mutsuz ya da öfkeli ise, bu durumda tüylerini kabartır.
 • Parlaklık özelliği enfeksiyona karşı koruma da sağlayan sebasöz bezelerinden gelir.
 • Görünüşte “tüysüz” olan kedi cinsleri aslında neredeyse gözle görülemeyecek kadar çok ince bir tüy katmanına sahiptir.

Kedinizin tüylerinin bakımı hakkında bilgiler

Mırlayan dostunuzun dili onun tüylerini taramak için en iyi araç olsa da bir el uzatmak her zaman daha iyidir.

Kürkünün kalınlığına bağlı olarak, daha sık ya da daha seyrek fırçalamanız gerekecektir. İşin sonunda bu sayede:

 • Ölü tüyleri ve tozları ortadan kaldırırsınız
 • Düğümlerden kurtulursunuz
 • Kedinizin çok fazla tüy yutmasını engellersiniz

Tüy dökme dönemleri süresinde, kediler kaybettikleri ölü tüylerin yarısından fazlasını sindirebilir. Örneğin, o çirkin tüy yumakları midelerinde işte bu şekilde oluşur. Buna ek olarak, eğer bu tüy yumakları ağız yoluyla dışarı atılmazsa, sindirim sisteminde engel oluşturabilir. 

Kedi tüyleri hakkında yanlış inançlar

Maalesef, kedi tüyünün oldukça kötü bir namı var. Belki de fazlaca döküldükleri için. Tabi ki kedi sahibi birisi bu dökülen tüylerin her yerde olduğunu onaylayabilir.

Birçok insan hayvanların tüylerinin alerji ürettiğini düşünüyor. Bununla birlikte, alerjenler aslında kedinin tüylerinde değil, cilt ve salyasında bulunur.

Öte yandan, kedilerin tüyleri hakkında düzeltilmeyi hak eden başka yanlış inançlar da vardır:

 • Pulmoner fibrozis, toksoplazmoz ya da başka bi hastalık taşımaz
 • Eğer gözünüze kaçarsa körlüğe sebep olmaz
 • Dişilerde kısırlığa sebep olmaz
 • Eğer yutarsanız, vücudunuzun herhangi bir bölgesinde kist ya da tüy yumağı oluşmayacaktır
 • Bebeklerde asfeksiye sebep olmaz

Eğer kediniz tüylerinin parlaklığını ve yumuşaklığını kaybediyorsa dikkat edin

Kedinizin tüylerinin yumuşaklık parlaklıkları onun sağlık durumunu gösterir. Başka bir deyişle, opak ve kirli gözüküyorsa, bu kedinizin bir sorunu var anlamına gelir.

Bunun sebebi şunlar olabilir:

Kedi tüylerinin sağlığı

 • Yetersiz beslenme. Evcil hayvanınızın yaşı, boyutu ve hareket seviyesi ve benzeri özelliklerine göre ona en uygun besin için veterinerinize danışın.
 • Aşırı kilo. Eğer hayvan çok kiloluysa, yetişemediği için vücudunun belirli noktalarını yalayamaz.
 • Yaş. Yaşlı kediler esnekliğini kaybeder ve ulaşabileceği yerlerden uzun alanlara erişmesini engelleyen kemik sorunları olur.
 • Hastalıklar. Sadece dermatolojik sorunlardan bahsetmiyoruz. Belki kedinizin ciddi bir patolojisi olduğu ve kendini yalama isteği kaybolduğu için iyi hissetmiyordur.

Herhangi bir durumda, evcil hayvanınızın sağlık sorunlarının üstesinden gelebilmesi için ve yeniden o yumuşak, parlak ve güzel kürküne yeniden kavuşabilmesi için bir veterinerden randevu almayı unutmayın.