Bebek Kirpi: Dikkate Almanız Gereken Tüm Bakımlar

Yavru kirpi, yaşamının ilk haftalarında her 2 ila 4 saatte bir beslenmelidir, bu nedenle hem annesinin varlığında hem de yokluğunda ihtiyaç duyduğu bakımı öğrenmeye hazır olun!
Bebek Kirpi: Dikkate Almanız Gereken Tüm Bakımlar

Tarafından yazılmıştır Editör Ekibi

Son Güncelleme: 24 Kasım, 2023

Kirpiler, dünyaya kör olarak gelen sevimli küçük hayvanlardır. Bu nedenle, bebek bir kirpi hayatta kalmak için annesinin neden olduğu yaralanma ve ölüm riski de dahil olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıya kalır. Reddedilme olasılığını en aza indirmek için, doğumdan önceki yedi gün ve doğumdan sonraki ilk on gün boyunca dişinin ve yavrularının mahremiyetini sağlamak en iyisidir.

Onlara yer vermeniz gerekse de konu yavru kirpilerin bakımına geldiğinde her şeyin yolunda gittiğini izlemek önemlidir. Başka bir deyişle, yenidoğanların ses çıkardığından ve emzirmenin optimal olması için annenin onları beslediğinden emin olun.

Evinizde henüz birkaç günlük olan kirpileriniz varsa >-annelerinin bakımında ya da onun yokluğunda- bu yazımız tam size göre. Aşağıdaki satırlarda bu küçüklerin özelliklerini ve hayatlarının ilk haftalarında ihtiyaç duydukları temel bakımı keşfedeceksiniz.

Taksonomi ve doğal yaşam alanı

Beş cinse dağılmış yaklaşık 17 kirpi türü vardır ve bunların taksonomik sınıflandırması onları, farklı görünümlere ve küçük boyutlara sahip bir böcek öldürücüler grubu olan Erinaceidae familyasına yerleştirir.

Kirpi, Avrupa, Afrika ve Asya’da yaşayan vahşi, yalnız ve gece hayvanıdır. Vücudunun büyük bir kısmı tüylerle kaplı olan bu küçük memeli, sıradan bir evcil hayvan değildir.Ancak günümüzde birçok insan kirpileri evcil hayvan olarak besliyor.

Bebek kirpi doğduğunda neye benziyor?

Kapalı gözleri, pembe derisi ve beyaz tüyleri olan yeni doğmuş bir kirpi.
Yavru kirpilerde görülen ilk dikenler beyazdır. Görsel kaynağı: Carmelka/iStockphoto.

AAP Vakfı uzmanları, yavru kirpilerin çok farklı özelliklere sahip olduğuna dikkat çekiyor. Bunları bilmek, bu evcil hayvanları hayatlarının ilk aşamalarında daha iyi yönetmenize olanak sağlayacaktır. Bu kırılgan küçüklere altricial denir. Ortalama 10 gram ağırlıkla dünyaya gelirler. Pembe olan yüzleri ve karınları dışında gri renktedirler .

Yavru kirpilerin görme duyuları doğuştan kördür. İki haftalıkken gözlerini açmaya başlarlar. O zamana kadar kıvrılıp top haline gelebilirler. Karakteristik tüyleri yeni doğduklarında görünmez. Bir sıvı tabakasıyla korunarak derinin altında beklerler. Doğumdan 24 saat sonra sıvı emildiğinde yüzeye çıkmaya başlarlar. Bu öncü dikenler beyazdır. Daha sonra 36 saatlik yaşama ulaştıklarında beyaz dikenlerin arasından kahverengi dikenler ortaya çıkar.

Yavru kirpi iki haftalık olduğunda beyaz tüyler neredeyse görünmez hale gelir.

Bebek kirpi ne gibi bakım gerektirir?

Cinsel olgunluğa ulaşmış bir dişi kirpiniz varsa ve bir erkekle yakınlaştıktan sonra ağırlığının %50’sinden fazlasını aldığını fark ederseniz, ortalama olarak 4 ila 5 yavrudan oluşan bir altricial yavruyu almaya hazır olun. Gebelik 34 ile 37 gün arasında sürer. Bu dönemde ve emzirme döneminde beslenme gereksinimleri artar.

Yavru kirpilerin ilk haftalarda annelerinin yanında kalması gerekir ki beslenip anne bağışıklığı kazanabilsinler. Altricial kirpilere dokunmak iyi bir fikir çünkü anneleri onları reddedebilir.

MSD Veteriner El Kitabı, dişiye “doğumdan bir hafta önce ve doğumdan sonraki bir ila iki hafta boyunca diğer kirpilerden ve insanlardan katı bir mahremiyet” sağlanması gerektiğini belirtiyor. Bu sayede yavruların öldürülmesi ve yamyamlık riski azaltılır. Bu nedenle ancak on günlük yaşamdan sonra altriyal ele alınabilir.

Anne ve yavrularına yer vermek gerekse de miniklerin ses çıkardığından emin olmalısınız. Ebeveynler yavrularını yiyebileceği veya yukarıda belirtildiği gibi reddedebileceği için izleme gereklidir. İkinci durum meydana gelirse, yavrunun -eğer kabul ederse- başka bir anne tarafından veya insanlar tarafından büyütülmesi gerekir.

Emzirme zamanı geldiğinde yavruların sıranın kendilerine gelmesi için rekabet etmeleri gerekir. Başarılı olamazlarsa yetersiz beslenmeden ölebilecekleri için hayatlarını riske atıyorlar.

Sütten kesme süreci yaşamın 4 ila 6 haftası arasında gerçekleşir. Bu meydana geldiğinde küçüklere başka yiyecekler de sağlanmalıdır. Bu durumda onlara tıpkı kuru çeşidi gibi ancak su ile nemlendirilmiş ıslak kedi maması sunabilirsiniz. Ayrıca, yukarıda belirtilen MSD Veteriner Kılavuzuna göre, sekizinci haftaya gelindiğinde yavru kirpiler ayrı kafeslere taşınabilir.

Annesi olmadan yavru kirpi bakımı nasıl yapılır?

Yavru bir kirpi top şeklinde kıvrılmıştı.
Annenin yokluğunda yavru kirpi keçi sütü ile beslenebilir. Görsel kaynağı: Carmelka/iStockphoto.

Eğer anne yavrusunu reddederse, bebekler bakım alanından uzaklaştırılabilir ve emzirilemez. Eğer bu durumla karşı karşıya kalırsanız, yavruları dokunmadan anneleriyle buluşturmaya çalışın ki, sizin kokunuzu almasınlar.

Bu eylem başarısız olursa, altrisili, yavruları olan başka bir annenin yanına yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu mümkün değilse sorumluluğu üstlenmelisiniz. Yavru kirpinin ilk iki hafta boyunca her 2 ila 4 saatte bir yemek yemesi gerektiğini unutmayın. Bundan sonra 4 saatte bir beslenebilir.

Kuzey Amerika Veteriner Klinikleri: Egzotik Hayvan Uygulamalarına göre, ek beslenme gerektiğinde küçüklere keçi sütü veya Esbilac sunabilirsiniz.

Sütün uygulanması için ılık olması gerekir. Ayrıca iğnesiz bir şırınga veya küçük hayvanlar için özel bir şişe kullanmak iyi bir fikirdir.

Besledikten sonra idrara çıkma ve bağırsak hareketlerini uyarmalısınız. Bunu yapmak için küçük bir ıslak bez kullanın ve kasık bölgesini ovalayın.

Yenidoğanların sıcak bir yerde olması gerekir. Onları küçük bir karton kutuya koyabilir ve bir havluyla kaplayabilirsiniz. Onları sıcak tutmak için altına havluya sarılı bir sıcak su şişesi yerleştirin. Sıcaklığın korunması için birkaç saat sonra değiştirilmelidir.

İngiliz Kirpi Koruma Derneği tarafından yayınlanan Hoglets’in Bakımı kılavuzuna göre, altricial’ı her gün tartmak ve ölçmek önemlidir. Kafalarını karıştırmamak için bu kuruluş tüylerini ojeyle işaretlemenizi öneriyor. Kayıtlar kilo almadıklarını gösteriyorsa yiyecek oranlarında ayarlamalar yapılabilir. Aşağıdaki aralıklar kılavuz görevi görebilir:

  • 2 haftaya kadar: Ağırlıkları 30 ila 85 gram arasındadır. Yukarıda belirtildiği gibi her 2-4 saatte bir veya talep üzerine beslenirler.
  • 3 ila 4 hafta: 110 ila 170 gram arasına ulaşırlar. Besleme 4 saatte bir yapılır ve az miktarda protein eklenebilir.
  • 5 ila 6 hafta: Her yavru kirpinin ağırlığı 200 ila 260 gram arasında olmalıdır. Altıncı haftadan itibaren süt ikamesi ortadan kaldırılabilir. Ayrıca bu aşamada gece alışkanlıkları belirginleşmeye başlar ve bu da onların geceleri yemek istemesine neden olur.
  • 8 hafta: 500 ila 600 grama ulaşırlar.

Onları nasıl yıkayabilirim?

Eğer anne onları yalamayacaksa, onları temiz tutmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu yapmak için, beslendikten sonra, İngiliz Kirpi Koruma Derneği’nin tavsiyelerine göre bir pamuk topunu ılık suyla veya bir damla bebek yağıyla (zeytinyağı bile olabilir) nemlendirin. Bu işlem onların sadece temiz kalmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ciltlerinin nemli kalmasını da sağlar.

Bebek kirpi bakımı: Dikkat ve özveri

Yavru kirpi bakımı büyük bir özveri gerektirir. Gebelik ve emzirmenin sakin, sıcak ve stressiz bir ortamda gerçekleşmesini sağlamak için sadece altricial’a değil, anneye de bakım vermelisiniz. Bu sayede minikleri yeme veya reddetme riskinden kaçınmaya çalışıyoruz.

Herhangi bir şüpheniz varsa, egzotik evcil hayvanlar konusunda uzmanlaşmış, yeni doğmuş kirpi yetiştirme gibi zorlu bir görevde size rehberlik edebilecek bir veterinerle iletişime geçmeniz önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.