Kedim Yıkanmıyor - Ne Yapmalıyım?

Kediler kendilerine normalde yaptıkları süre kadar bakım yaptıklarında, bu her şeyin yolunda olduğunun bir işaretidir. Aşırıya kaçarlarsa veya tamamen bırakırlarsa, görmezden gelmemelisiniz.
Kedim Yıkanmıyor - Ne Yapmalıyım?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 23 Eylül, 2021

Kedilerin bakım alışkanlıkları dünya çapında ünlüdür. Bu hayvanların hayatlarının öyle bir parçasıdır ki, insan eli değerli kürklerini kirletebileceği veya karıştırabileceği için bazen okşandıktan sonra bile yıkanırlar. Yıkanmıyor olmaları, bir sorun olduğunu gösterir.

Kediler kendilerini sadece temizlik amacıyla değil, aynı zamanda vücut ısısını düzenlemek ve dolaşımı uyarmak için de yıkarlar. Bu nedenle, bir kedi yıkanmayı bıraktığında, kesinlikle bir şeyler yanlıştır. Evcil hayvanınız bu davranışı sergiliyorsa, kesinlikle kedinizin neden yıkamadığını sormaya başlayacaksınız. Burada sizin için birkaç neden önereceğiz.

Kediler neden kendilerini yıkarlar?

Uzmanlar temizlik takıntılarının doğumdan hemen sonra başladığını söyler; gerçekten de, bakım kedilerin doğuştan gelen bir özelliğidir. Çok küçükken anneleri onları temizlemek, tuvalete çıkmalarını sağlamak, rahatlık sağlamak ve bağlarını güçlendirmek için onları yalar. 4 haftalıkken yavru kediler kendilerini yıkamaya başlar.

Dillerinin pürüzlü yüzeyi, dişleri ve tarak şeklindeki ayakları, kedilerin her gün zevk aldığı harika bir tımar sistemi oluşturur. Bununla birlikte, sadece doğal yağları dağıtarak kürklerini temiz ve pürüzsüz tutmak için değil, diğer sağlık nedenleriyle de kendilerini yıkarlar. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Vücut ısısının düzenlenmesi: Tüylerin kabarması, sıcak havanın hayvanın vücut yüzeyine ulaşmasına neden olur.
  • Dolaşımın uyarılması: Tıpkı taramanın insanlarda kıl köklerine kan akışını artırması gibi, yalama da kedinin vücudunun en dış katmanlarında yüzeysel dolaşımı uyarır.
  • Ferahlatıcı: Bu, ısının tükürük ile buharlaşmasıyla sağlanır.
  • Parazitleri, enfeksiyonları ve alerjileri ortadan kaldırmak: Memeli tükürüğü bakterisidal bileşikler ve enzimler içerir.

Kedinizin yıkanması; sağlığı ve iyiliği için kesinlikle gereklidir. Bu nedenle, kediniz yıkanmıyorsa, nedenini bilmeniz önemlidir ve en kısa zamanda veterinerle iletişime geçmeniz gerekir.

Deneysel düzeyde, memelilerde yaraları yalamanın iyileşmeyi kolaylaştırdığı kaydedilmiştir. Bu nedenle, belirli patojenlerle savaşma özelliklerine sahip olduğuna inanılmaktadır.

Bir kedi pençesini yalıyor.

Kedim neden yıkanmıyor?

Kedinizin patilerini yalaması tamamen normaldir ve bunu yapmadığında endişelenmeniz gerekir. Düzenli bakım, kedinizin iyi görünmesine ve iyi hissetmesine yardımcı olur, ancak hastalanırlarsa temizlenmeyi bırakabilirler.

Profesyoneller, ağrı veya hastalığın herhangi bir kedinin bakıma olan ilgisini kaybetmesine neden olduğunu iddia ediyor. Örneğin, yaşlanan kedigiller artritten muzdarip olabilir, bu da vücutlarını temizlik için hareket ettirmelerini acı verici hale getirir ve basit bir yalanma eylemi de onları yorabilir.

Diğer bir durum ise, temizlemek istedikleri bölgelere ulaşmakta büyük zorluk çeken ve bu çabalarından dolayı hüsrana uğradıklarında bunu yapmayı bırakan kilolu kedilerde görülebilir. Öte yandan, salyası akan ve normalden daha az yemek yiyen bir kedinin genellikle hastalıklı diş etleri, diş ağrısı veya ağzında bir tümör vardır, bu da bakımı onlar için çok rahatsız edici hale getirir.

Kedinizin rutinindeki yaşam tarzı değişikliği, stres nedeniyle yıkanmayı bırakmasına da neden olabilir. Ek olarak, annelerinden çok erken ayrılan kedilerin kendilerini nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceklerini bilememe olasılığı da vardır.

Sürekli stres ve kaygı, kedinizin yalanmayı tamamen bırakmasına neden olabilir.

Kedimin yıkanmadığını nasıl anlarım?

Kedinizin yıkanmadığına dair işaretleri çok çabuk fark edebilirsiniz. İşte kişisel hijyen eksikliğinin uyarı işaretleri olan ve hepsine dikkat etmeniz önemli olan bazı özellikler:

  • Sert veya yağlı kürk
  • Vücudunda veya kuyruğunda küçük kıtıklar
  • İdrar veya kalıntı nedeniyle patilerde lekeler
  • Temizlik eksikliği nedeniyle kötü koku
  • Beslendikten yarım saat sonra yüzde veya göğüste yiyecek parçacıkları

Kedimin yıkanmasını sağlamak için ne yapmalıyım?

Kedinizi kendine bakım yapmaya teşvik etmek ve stresini azaltmak için her gün tarayın. Bu onun için çok faydalıdır, çünkü cildini ve kan dolaşımını uyarır, ölü tüyleri giderir ve tüyleri taze hissettirir (ve ayrıca onları pire ve kenelerden arındırır).

Yaşlı veya obez bir kedi, yardımınızdan büyük ölçüde faydalanacaktır, çünkü bir kez taranmayı deneyimlediklerinde, kürklerini temizlemede size büyük olasılıkla katılacaklardır. Poposuna veya göbeğine ulaşamayacak kadar kiloluysa, bu bölgelere özellikle dikkat edin.

Bazı kediler, onları taradığınızda veya okşadığınızda gerginleşebilir, bu yüzden onların isteklerine saygı gösterin ve bunu azar azar ve ancak tolere ettiklerinde yapın. Ayrıca, kedinizin yalanmaya başladığını görürseniz, onu bölmemeye çalışın. Artık sağlığı için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz, bırakın en iyi şekilde yararlansınlar. Stres, ağrı veya kilo düzeldiğinde, kediniz iyi bakıma olan ihtiyacını geri kazanacak ve tekrar yalanmaya başlayacaktır.

Gördüğünüz gibi, kedinizin yıkanmamasının birkaç nedeni var. Ancak, onları hemen veterinere götürmeniz her zaman tavsiye edilir. Ancak o zaman belirtilen nedenlerden hangisinin bu davranışa neden olduğunu öğrnebilecek ve buna bir son verebileceksiniz.

Kedinizin saçındaki düğümleri nasıl çıkaracağınızı biliyor musunuz?

Veterineri ziyaret etmek, sorun için son seçenek değil, erken bir yanıt olmalıdır. Veteriner size kedinizin vücudunda veya duygularında neler olduğunu anlatacak ve ister diş temizliği, ilaç tedavisi, isterse kilosu, yaşı, hastalığı veya sindirim problemine yönelik diyet değişikliği olsun bir çözüm sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.