Kediler İçin Besin Takviyeleri

Kedilere besin takviyeleri sağlamak büyüyen bir trend. Bunlar tüm kediler için uygun değildir. Takviyeye ne zaman ihtiyaç duymadıklarını anlamak için okumaya devam edin.
Kediler İçin Besin Takviyeleri
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Besin takviyelerinin tüketimi insanlar arasında çok yaygındır, ancak evcil kedilere de yayılabilir. Tabii ki, bu takviye her zaman gerekli olmadığından güvendiğiniz bir veterinere danışmanız gerekecektir.

Kediler için besin takviyeleri genellikle %100 doğal bileşenlerden yapılır. Adından da anlaşılacağı gibi amaçları, evcil hayvanın günlük diyetini desteklemektir. Markaya bağlı olarak bunlar tablet, şurup veya kapsül şeklinde olabilir. Kedinizin ihtiyaç duyması durumunda, doz her zaman profesyonel bir tavsiye ile yönlendirilmelidir.

Bir kedinin beslenmesinde takviyeye ihtiyacı olup olmadığı nasıl anlaşılır

İlk olarak, kedinizin beslenmesinde takviyeye ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için davranışını izlemeniz gerekir. Kedinin iştahını kaybettiğini, hastalandığını, inceldiğini veya tüylerinin çok döküldüğünü gözlemlerseniz, onu veterinere götürmelisiniz.

Kediler için herhangi bir besin takviyesi reçete etmeden önce, veteriner neyin yanlış olduğunu ve hayvanın ihtiyaç duyduğu spesifik ürünlerin neler olduğunu kontrol etmek için bazı kan testleri yapabilir. Yaş, fiziksel aktivite ve verdiğiniz yiyecek miktarı da dikkate alınması gereken faktörlerdir.

Kedime takviye verebilir miyim?

Tabii ki verebilirsiniz. Söylediğimiz gibi, kedinin beslenmesinde eksiklikler olduğunda takviye kullanmak uygun bir seçenektir. Tavsiye edilmeyen şey, kediye bu bileşikleri gerekli profesyonel denetim olmadan vermektir. Her kedinin her anlamda çok farklı olduğunu hesaba katarsak bu açıktır; her birinin kendi savunma mekanizması ve yediği her şeyi özümseme şekli vardır.

Öte yandan, profesyonel bilgilere ya da kedinizin ne tür beslenme yetersizliklerine sahip olduğunu belirlemek için yapılan testlere kulak asmamanın, onlara ihtiyaç duymayabilecekleri takviyeleri sağlamanın ters etki yapabileceğini unutmamalısınız. Bu takviyeler iyi yönetilmezse kediniz hipervitaminoz geliştirebilir.

Bir kedinin hayatındaki herhangi bir diyet değişikliğinin bu alandaki bir profesyonel tarafından onaylanması gerektiğinden, bu noktaların açıklığa kavuşturulması önemlidir. Şimdi, kediler için bazı besin takviyelerini ve bunların onlar üzerindeki etkilerini daha derinlemesine ele alacağız.

Bir kedi bir hap alır.

Kediler için taurin besin takviyeleri

Araştırmalar, taurinin kediler için gerekli amino asitlerden biri olduğunu göstermiştir. Evcil kedilerde eksikliği olası olmasa da, ortaya çıkarsa, merkezi retina dejenerasyonu, görme keskinliği kaybı, doğuştan kalp hastalığı, işitme kaybı ve nörolojik bozukluklar gibi komplikasyonları tetikleyebilir.

Protein konsantrasyon seviyelerini ölçen kan testleri ile bir taurin eksikliği tespit edilebilir. Kullanılan test bir plazma amino asit testidir. Ancak kedi kaliteli hayvansal protein tüketmezse bu eksiklikten şüphelenilebilir. Bu, diyetleri ev yapımı ancak yetersiz olduğunda, vejetaryen olduklarında veya kediye kalitesiz mama verildiğinde olabilir.

Kedilerin beslenmesinde göz önünde bulundurmanız gereken taurin yönünden zengin besinler arasında tavuk, dana kalbi ve yumurta özellikle öne çıkıyor. Kesinlikle etçil hayvanlar olduklarını ve bu nedenle enerjilerinin %50’sini proteinli besinlerden aldıklarını unutmamalısınız.

Kediler için probiyotikler

Probiyotikler, vücut için doğru dozlarda sağlığa fayda sağlayabilecek canlı mikroorganizmalardır. Araştırmaların gösterdiği gibi, kediler söz konusu olduğunda, bir tedavi olarak probiyotikler, inflamatuar bağırsak hastalığını, gastrointestinal enfeksiyonu, pankreatiti, bazı böbrek hastalıklarını ve benzerlerini iyileştirebilir.

Kedilere verdiğiniz tüm yiyecekler bu özelliğe sahip değildir ve bu nedenle onlara bu tür bir besin takviyesi sağlamayı düşünmek iyi bir seçenek olabilir. Ancak hayvanda uzun süreli gastrointestinal değişiklikler olabileceği göz önünde bulundurularak veteriner tavsiyesi ile gerçekleştirilmelidir.

Kediler için bira mayası

Bira mayası, kediler için olağanüstü faydaları olan bir multivitamin takviyesi olarak kabul edilebilir. Bitkisel kökenli olmasına rağmen, piyasada ayrıca taurin ve diğer vitamin türleri ile zenginleştirilmiş bazı ürünler bulabiliriz.

Kedinin bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve fiziksel iyileşme süreçlerini hızlandırması gereken tıbbi işlemlerde maya önerilir. Araştırmalar, bira mayasının, kedinin B vitamini eksikliği olduğunda tedarik edilebileceğini bile gösteriyor.

Kediler için glukozamin

Glukozamin bir kedinin vücudunda doğal olarak bulunur ve bileşimi şekerler ve amino asitlerdir. Konsantrasyonunun çoğu eklemleri yağlayan ve hareketlerinin etkisini azaltan sıvıdadır.

İşlevlerinden birinin kıkırdak üretmek olduğu göz önüne alındığında, bu alanlarda sağlığın korunması için glukozamin sağlanabilir. Artritten muzdarip, yaşlı veya obez veya eklemleri etkilenebilecek kedilerde kullanımı da iyi bir seçenektir.

Omega 3 ve 6

Omega 3 ve 6 hayvanlar için elzemdir ve kediler de bunlardan faydalanacaktır. Aslında, evcil hayvanlarımıza verdiğimiz olağan yiyeceklerde doğal olarak bulunurlar. Beyin, kalp ve böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olurlar. Ayrıca iltihaplanma, alerji ve eklem ağrısını önlemeye yardımcı olurlar.

Bu faydalara rağmen, çalışmalar bu aşırı mikro besinlerin kedi sağlığına da zararlı olabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, trombosit fonksiyonunu, lipid peroksidasyonunu, ağırlığı, bağışıklık fonksiyonlarını ve benzerlerini değiştirebilmeleridir.

Bu tür besin takviyelerini profesyonel onay olmadan tedarik etmekten sakının.

Kediler için antioksidanlar içeren besin takviyeleri

Antioksidanların temel işlevi, esas olarak yetişkin hayvanları etkileyen serbest radikallerle savaşmaktır. Bunların çoğunlukla meyve ve sebzelerde bulunduğunu göz önünde bulundurursak – ki bu bir kedinin en sevdiği yiyecek değildir – bunları bir takviye yoluyla sağlayıp sağlamayacağınızı veterinerinize sormayı düşünebilirsiniz.

Antioksidanların faydaları arasında bağışıklık sistemini, eklemleri ve kalbi güçlendirmesi sayılabilir. Benzer şekilde, beta-karoten gibi antioksidanlar, bazı kanser türlerinden ve hücre hasarıyla ilişkili hastalıklardan muzdarip olma riskinin daha düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ancak, diğer profesyonel kaynaklar bunun tam tersini şart koşuyor, bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Lif

Kediler için besin takviyelerimizden bir diğeri de kedinin günlük diyetini tamamlaması gereken liflerdir. Çalışmalar, bu bileşiğin, bağırsak mikroorganizmaları topluluğu olan fekal mikrobiyotadaki ani değişiklikleri önlediğinden, kedilerin gastrointestinal sağlığı için gerekli olduğunu göstermektedir.

Düşük lifli bir diyet, kabızlık veya sert dışkı gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu durumda, iyi hidrasyon ve fiziksel aktiviteye ek olarak, kedi nanesi veya veteriner tarafından önerilen herhangi bir lif takviyesi sağlanmalıdır.

Zeytinyağı

İster inanın ister inanmayın, zeytinyağı kediler için birçok fayda sağlar ve bu nedenle beslenmelerine ek olarak çok faydalıdır. Mükemmel bir antioksidandır, kediye iyi yağlar sağlar ve sanki bu yetmezmiş gibi kabızlık için mükemmel bir yardımcıdır.

Zeytinyağı, aynı zamanda omega 3 sağladığı için bir kedinin diyetinde gerekli kabul edilir.

Besin takviyeleri kediler için iyi midir?

Kediler için besin takviyeleri sorumlu bir şekilde nasıl kullanılır?

Besin takviyeleri, tümü belirli yararları ve kısıtlamaları olan sayısız seçenek içerir. Kediye kaliteli ve çeşitli bir beslenme sağlamak için çaba sarf ettiyseniz, takviyelerin, ya da en azından işlevi bir eksikliği tamamlamak olan besinlerin gerekli olmayacağını unutmayın.

Tüm bu nedenlerle, bir kez daha güvendiğiniz bir veterinere danışmanız, takip kontrollerini yapmanız ve kediye ihtiyaç duyabileceği takviyeleri veya besin bileşenlerini sağlamanız önerilir. Kedinin diyeti ve rutini yeterliyse, sahibi olarak sağlığı için endişelenmemelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gómez, L. M. (2014). Introducción a la Nutrición de Caninos y Felinos. Journal of Agriculture and Animal Sciences, 2(2).
  • Abelardo, S. H. G. (1994). Manual de conocimientos básico para el manejo del gato doméstico.
  • Chetboul, V., & Biourge, V. (2009). Enfermedades cardiovasculares adquiridas en el gato: influencia de la nutrición. Enciclopedia de la nutrición clínica felina. 1st ed. Aimargues (Francia): Royal Canin, 323-54.
  • Cañas, P. (1991). Deficiencia de taurina en felinos. Avances en Ciencias Veterinarias, 6(2).
  • Rochus, K., Janssens, G., & Hesta, M. (2014). Dietary fibre and the importance of the gut microbiota in feline nutrition: A review. Nutrition Research Reviews, 27(2), 295-307. doi:10.1017/S0954422414000213
  • Cassiano, F. C., & Reche Junior, A. (2011). Uso de prebióticos e probióticos em gatos-uma revisão. Clín. Vet., 98-104.
  • Cat, C., & Dog, L. Suplemento Nutracéutico de Fórmula Sinérgica para Favorecer un Estado de Calma en Gatos y Perros con Problemas de Ansiedad y/o Estrés Formulado en Chews de Alta Palatabilidad.
  • Barry, K. A., Wojcicki, B. J., Middelbos, I. S., Vester, B. M., Swanson, K. S., & Fahey Jr., G. C. (2010). Dietary cellulose, fructooligosaccharides, and pectin modify fecal protein catabolites and microbial populations in adult cats. Journal of Animal Science, 88(9), 2978–2987. https://doi.org/10.2527/jas.2009-2464
  • Rocha, M. A. (2008). Biotecnologia na nutrição de cães e gatos. Revista Brasileira de Zootecnia, 37(SPECIALISSUE), 42–48. https://doi.org/10.1590/S1516-35982008001300006
  • Lenox, C. and Bauer, J. (2013), Potential Adverse Effects of Omega-3 Fatty Acids in Dogs and Cats. J Vet Intern Med, 27: 217-226. https://doi.org/10.1111/jvim.12033

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.