Kedilerin Dili Neden Sert Olur: Kedilerde Dilin Yapısı

Bugünkü yazımızda kedilerin dilinin neden sert olduğunu keşfedin! Öğrenmek için okumaya devam edin.
Kedilerin Dili Neden Sert Olur: Kedilerde Dilin Yapısı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedilerin görünüşleri, hareketleri ve kimi zaman da harika becerileri dolayısıyla gizemli hayvanlar olduklarını düşünüyoruz. Kedilerin dili neden sert olur sorusu bu gizemli dostlarımız hakkında merak edilenlerden biri.

Köpeklerin aksine kediler yalnızca çok sevdikleri insanları yalarlar. Bir kedi sizi yaladığında dillerinin ne kadar sert olduğunu anında hissedersiniz.

Kedilerin dili neden sert olur? Dillerinin özel bir işlevi mi var yoksa şans eseri mi böyle bir durum ortaya çıkmış? Kedilerin dili sert olmasaydı ne olurdu?

Kedilerin Dili İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

İlk bakışta kedilerin dili tüy kaplıymış gibi görünür. Bütün bu kas kitlesinin üstünde kalın bir lif yığını varmış gibi bir yapıyla karşılaşırız. Fakat bu lifler tüy değil, daha kompleks parçacıklardır.

Sarı beyaz kedilerin dili

Bu yumrular kedilerin tat tomurcuklarıdır ve pek çok özelliğe sahiptirler. Bu tomurcuklar insanların tırnaklarında da bulunan keratin maddesinden meydana gelirler. Güçlü fakat esnek bir maddedir. Kedilerin dilinin sert olmasının sebebi bu liflerdir.

Kedilerin ağızlarındaki tat tomurcukları insanlarınkinden ve diğer tüm hayvanlarınkinden daha farklıdır. Garip yapılarının yanı sıra, koni şeklindedirler. Daha da detaylı bir şekilde bahsedecek olursak, kanca şeklinde olduklarını söyleyebiliriz.

Uzmanlar bu tat tomurcuklarının köpek balığı dişlerine benzediğini belirtmektedirler. Köpek balıklarının dişleri gibi güçlü bir yapıları vardır. Bundan ötürü bir kedi sizi yaladığında cildiniz zımparalanıyormuş gibi hissedersiniz.

Kedilerin Dili Neden Serttir?

Kedilerin dillerinin sert olmasının bir diğer nedeni de dilleriyle kendilerini temizlemeleridir.

Dilleri fırçaya benzer. Bu sayede tüylerindeki her türlü pisliği ve pürüzü temizleyebilirler. Bu temizliği yalnızca dış görünüşlerini önemsedikleri için yapmazlar; arkasında genetik birtakım sebepler de bulunmaktadır.

Kedilerin Avcı Doğası

Kediler familyalarındaki diğer canlılar gibi avlanırlar. Kendilerini beslemek için av peşine düşmek doğalarında vardır. Doğumdan itibaren genetik olarak avlanmaya kodlanmışlardır.

Obsesif bir şekilde sürekli kendilerini temizlemelerinin nedeni ciltlerindeki doğal yağdan kurtulmaktır. Kedilerin belli bir gustosu vardır ve kokularından ötürü kendilerini ele vermek istemezler. Bu avcı ruhlarının getirdiği bir özelliktir. Avlanırken fark edilmemek ve kokularından dolayı yakalanmamak isterler.

Dillerindeki keratin lifler de önemli bir rol oynar. Avlanırken avlarını tutmalarını kolaylaştırır. Dillerindeki dokuyu serbest bırakır sonra da avı onlarla kıstırırlar gibi düşünebiliriz.

Mühendislik Harikası

Kedilerin dilleri yalnız sıra dışı bir tarak olmakla kalmaz, aynı zamanda bir mühendislik harikası olarak karşımıza çıkarlar. Çünkü kediler rekor zamanda son derece sessiz bir şekilde su içebilirler. Bu da onları çok zarif gösterir.

Kedilerin suyu boğazlarına götürmeleri için yer çekimiyle savaşmaları gerekir. Ayrıca suyu çenelerini kapamadan yutmaları da gerekmektedir. Kediler genetik yapıları sayesinde suyu burunlarına kaçırmadan yutabilmek için ağızlarına ne kadar su almaları gerektiğini hesap edebilirler.

Kediler Su İçerken

Suyu yutmak için dillerini bükerler. Dilleri kubbe gibi “v” şeklini alır. Bu sayede pipet işlevi görür. Suya dilleriyle yalnızca dokunur ve çok hızlı bir şekilde emerler.

Mutfak çeşmesinden akan suyu içen ev kedisi

Farklı kuvvet dengeleri sayesinde su dile yapışır. Bu kuvvetlerden biri yer çekimi kuvvetidir. Diğerleri de eylemsizlik ve su ile kedinin dili arasındaki kohezyon adı verilen çekim kuvvetidir.  Kedilerin diline bakarak doğanın bizlere nasıl ilginç bir fizik dersi verdiğini görebiliriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.