Hayvan Psikologları: Bilmeniz Gereken Her Şey

Psikologlar sadece insanlar için değildir. Bu profesyoneller çeşitli zihinsel ve duygusal bozukluğu olan hayvanlara yardımcı olurlar.
Hayvan Psikologları: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2020

Çoğu insan için, bir köpeği psikoloğa götürmek sadece aşırı hayvan fanatiği insanların yapacağı bir şeydir. Fakat, bu düşünce aslında yanlıştır. Köpekler de ruhsal sağlıklarını etkileyen depresyon, korku, anksiyete gibi durumlardan muzdarip olabilirler. Peki, hayvan psikologları bu problemleri çözmek için ne yapar?

Bazı durumlarda hayvan psikoloğu, evcil hayvanınızın zihinsel veya duygusal sorunlar ile başa çıkmasına yardımcı olmak açısından çok önemlidir. Peki hayvan psikoloğu nedir? Nasıl çalışırlar? Evcil hayvanınız üzerinde ne gibi etkileri olur? Bu yazımızda tüm bu sorulara ve daha fazlasına bir göz atacağız.

Hayvan Psikologları Nedir?

hayvan psikologları

Hayvan psikolojisi hayvan davranışlarını inceler. Bu şekilde, hayvana yardımcı olabilecek şeyleri yapabilmek için, onun zihninde neler olduğunu belirlemeye çalışır.

Ayrıca, belirli durumlarda, o hayvanla zaman geçiren insanların davranışlarına da bakarlar. Bu, bozukluğun olası nedenlerini bulabilmeleri içindir. Hayvan psikolojisi aynı zamanda etoloji olarak da bilinir.

Hayvan Psikologları Nasıl Çalışır?

Evcil hayvanınızın davranışı belirli bozukluklarla ilişkilendirilebilir. Evcil hayvan psikologları, hayvanların vücut dilini, zihinsel bozukluklar, depresyon, anksiyete veya korku ile ilişkilendirmek üzerine çalışırlar. Laboratuvarlar, hayvanlarda bu tür durumları tedavi etmek için doğru ilacı bulmak için yıllarca deneyler yapmıştır.

Bize garip gelse de, köpekler şizofreniye benzer semptomlardan bile muzdarip olabilir. Evcil hayvan psikologlarının bu kadar önemli olmasının nedeni budur.

Hayvanın gösterdiği davranış biçimine göre psikologlar belli bir yol izler. İnsanlardaki gibi, bazı durumlarda hayvanı özel bir kliniğe koymak gerekebilir. Bu durumlarda, doktor tarafından bakılır, uygun ilaçlar verilir, zihin sağlığını iyileştirmesi için bazı egzersizler yapar veya terapi alır.

Hayvanlardaki zihinsel bozuklukların neredeyse hepsinin bir çözümü vardır. Bununla birlikte, bazen hayvanları tedavi eden profesyoneller konusundaki bilgisizlik ve onların işlerini yapma şekli insanları tedavi aramaktan alıkoymaktadır. Bu da, bu hayvanın ömür boyu hasta kalabileceği anlamına gelebilir. Evcil hayvanınızda garip davranışlar fark ederseniz, beklememek en iyisidir. Profesyonel bir psikolog evcil hayvanınıza gerçekten yardımcı olabilir.

Bu Psikologlar Hayvanlarımızı Nasıl Etkiler?

Hayvan psikologları üzüntüden veya kayıtsızlıktan muzdarip köpekleri tedavi edebilir. Dostunuzdan birkaç hafta, hatta bazı ciddi durumlarda aylarca ayrı olmak canınızı yakacak olsa da, bu süre köpeğiniz için çok faydalı olacaktır. Bu, dostunuzun daha iyi bir hayat yaşaması için küçük bir fedakarlıktır.

İyi Bir Hayvan Psikoloğu Nasıl Seçilir?

Hayvan psikologlarını eğitmenler ile karıştırmayın. Bunlar, ekoloji üzerine ihtisas yapmış, eğitimli profesyonellerdir. Hayvanlarda ruhsal bozuklukları tedavi etme yetkisine sahiptirler.

köpek ve veteriner

Eğer güvenebileceğiniz bir hayvan psikoloğu bilmiyorsanız, öneri almak için veterinerinize danışabilirsiniz. Evcil hayvanınıza nasıl davrandığına ve onda gördüğünüz sonuçlara dayalı olarak, psikoloğun profesyonelliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Genelde ilk seansta, hayvanınızla beraber orada kalıp uzmanın davranışlarını, konuşmalarını ve dostunuzun bunlara nasıl cevap verdiğini gözlemleyebilirsiniz.

Fakat hayvan-doktor ilişkisinin iyi olmadığını düşünürseniz, başka bir psikolog bulabilirsiniz. Her zaman hayvan dostunuz için en iyisi ne ise onu yapmalısınız.

Bu sizin için yeni bir konsept olsa da, hayvanınızın muzdarip olduğu herhangi bir duygusal problem ile başa çıkmanız çok önemlidir. Etoloji, kanıtlanmış bir bilim alanıdır. Hayvanları tamamen anlamayan insanların yorumlarına rağmen, hayvan psikologları köpeğinizin, kedinizin, papağanınızın veya herhangi bir evcil dostunuzun hayat kalitesini yükseltebilir.

Herhangi bir şüphesi olanlar için, şunu düşünün: psikolojik destek insanlarda işe yaramaktadır, hayvanlarda neden yaramasın?

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Ruhsal Bozukluklar: Nasıl Tedavi Etmeli
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Ruhsal Bozukluklar: Nasıl Tedavi Etmeli

Gayet gelişmiş bir beyne ve duygularla ilgilenen nörotransmitterlere sahip olan her hayvan gibi köpekler de ruhsal rahatsızlıklardan muzdarip olabilir.