Kedinizin Diş Bakımı: Nasıl ve Neden?

Kedi dişleri insan dişleriyle pek çok benzerliği paylaşır. Bu nedenle benzer bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Size daha fazlasını anlatacağız.
Kedinizin Diş Bakımı: Nasıl ve Neden?

Son Güncelleme: 23 Aralık, 2020

Bir kedinin dişleri et yemeye uyarlanmıştır çünkü diğer kedigiller gibi kediler de avcıdır. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın diş yapısı, insan ağzıyla birçok özellik paylaşır. Bu, kedinizin dişlerinin kendi dişlerinizle aynı ilgiyi gerektirdiği anlamına gelir.

Kedi dostunuzun ağız bakımı için en iyi rutini biliyor musunuz? Evcil hayvanlar için rutin hijyenin öneminin farkında mısınız? Korkmayın, çünkü burada bu sorulara ve daha pek çok şeye cevap vereceğiz.

Kedinizin diş bakımı neden önemlidir?

Bir kedinin dişlerine bakıyorsanız, bir insan kadar kolay diş hastalıkları geliştirebileceklerini bilmelisiniz. Plak, dişlerde biriken ilk şeydir ve bakterilerin evcil hayvanın tükürüğüyle birleşmesiyle oluşur. Uzun süre kontrol edilmeden bırakılırsa tartara dönüşecektir.

Dişlerde veya diş etlerinde diş apselerinin oluşması kedinizin çok fazla ağrı yaşamasına neden olacaktır. Bu noktada onları ortadan kaldırmanın tek yolu ameliyattır. Önlemenin her zaman en iyi ilaç olmasının bir nedeni de budur.

Kedinizin çok fazla çürüğü varsa dişlerinin bir kısmını kaybedebilir. Ayrıca diş ve diş etlerinin enfeksiyonu kan dolaşımına yayılabilir. Oradan kedinizin böbreklerine, karaciğerine, kalbine veya akciğerlerine zarar verebilecek sistemik bir soruna dönüşür.

kedi diş bakımı

Evcil hayvanınızın diş bakımı ile nereden başlamalı?

Bir evcil hayvan sahiplenirken, veteriner muayenesinden başlamak her zaman iyi bir fikirdir. Bir profesyonel, evcil hayvanınızın herhangi bir diş problemi olup olmadığını belirleyebilir ve gerekli tedaviyi önerebilir.

Bazı kediler, onları eve götürmeden önce profesyonel bir temizlik gerektirir. Ek olarak, bir veteriner, evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu belirli ürünleri önerecektir. Her kedinin farklı risk faktörleri olabilir ve bu nedenle gerekli ürünler farklı olabilir. Bununla birlikte, her durumda kesinlikle gerekli olacak bazı öğeler vardır.

Kedinizin diş bakımı için gerekli olanlar

Kedi diş fırçasının çok çeşitli şekil ve boyutlar vardır. Bazıları kolay kullanım için parmağınıza takılabilir, bazılarının ise geleneksel bir tutacağı vardır.

Unutmayın, uygun bir kedi diş fırçasının yumuşak kılları ve açılı kafası olmalıdır. Kedinin sorunlarının ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, size daha sıkı bir tutuş sağladıkları için geleneksel tutamaç daha iyi olabilir.

Kullandığınız diş macununun özellikle kediler için yapıldığından emin olun. İnsan diş macunu florür ve diğer kimyasalları içerdiği için hiç işe yaramaz ve toksik olabilir. Kedide çok fazla tartar varsa, enzimatik maddeler içeren ve onu parçalamaya yardımcı olacak bir macun arayın çünkü daha verimli olacaktır.

Kedinin dişleri nasıl fırçalanır?

Düzgün temizlik için izlenecek birkaç adım vardır:

  1. Kedinizi parmaklarınızı ağzına yaklaştırmanıza ve ağzının içine sokmanıza alıştırın. Kedilerin doğal olarak alışık oldukları bir şey olmadığından, bu aşamalı olarak gerçekleşmelidir. Ağız bölgesine nazikçe ve tutarlı bir şekilde dokunarak başlayın, ancak çok uzun süreler bunu yapmayın.
  2. Kedinizi diş macununun tadına parmaklarınızın üzerine koyarak ve kedinizin koklamasına ve yalamasına izin vererek alıştırın. Kedinizin dişlerini her gün yaklaşık aynı saatte fırçalarsanız, evcil hayvanınız ona çok daha çabuk alışacaktır.
  3. Acele etmeyin. Başlamaya hazır olduğunuzda, kedinizi bir masaya veya kucağınıza koyun. Hareketlerini azaltmak ve kaçmasını önlemek için hayvanı nazikçe tutun. Bu, kedinizin ağzına ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Kedinizin üst dudağını kaldırın ve fırçayı diş eti ile dişler arasındaki çizgi boyunca dairesel hareketlerle kaydırın.

Ulaşılması en kolay dişler olduğu için ön dişler önce yapılmalıdır. Yavaş yavaş, kediniz fırçayı hissetmeye alışacak ve arka dişlerine ulaşabileceksiniz.

british short hair ve diş fırçası

Dişlerine bakım yaptıktan sonra, kedinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Okşama, övgü ve oyun zamanı kediniz en çok neyi seviyorsa, ardından hemen takip etmelidir. Fırçalama ile fazla ileri gitmeseniz bile, kedinizi ödüllendirmelisiniz. Onu incitmemeye dikkat ettiğiniz sürece, evcil hayvanınız yavaş yavaş bu aktiviteyi daha eğlenceli bulacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Kediler Neden Sudan Nefret Eder?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kediler Neden Sudan Nefret Eder?

Çoğu durumda kediler sudan nefret eder ve öyle görünmese bile, bu davranış türlerinin bir dizi köklü evrimsel uyarlamalarından kaynaklanıyor.  • Hayashi, K., & Kiba, H. (1989). Microhardness of enamel and dentine of cat premolar teeth. The Japanese Journal of Veterinary Science, 51(5), 1033–1035.
  • Orsini, P., & Hennet, P. (1992). Anatomy of the Mouth and Teeth of the Cat. Veterinary Clinics of North America-Small Animal Practice, 22(6), 1265–1277.