Atlarda Görülen Cilt Problemleri Ve 5 Tavsiye

Atlar farklı cilt problemlerine sahip olabilir, farklı belirtiler gösterebilirler. Uygun bir tedavi yöntemini ve gerekli bakımı sağlamak at sahiplerinin sorumluluğundadır.
Atlarda Görülen Cilt Problemleri Ve 5 Tavsiye
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Döküntü ve cilt problemleri, atlarda en sık görülen sorunlar arasındadır. Bu tür problemler hayvanın yaşam kalitesine ciddi şekilde zarar verebilir. Ayrıca atlarda kalıcı sağlık sorunlarına da neden olabilir. Atlarda görülen cilt problemlerini nasıl önleyebileceğinizi bilmek, en iyi bakım yöntemini sağlayabilmeniz açısından önemlidir.

Bu yazıda, atlarda en sık görülen cilt problemlerinden ve bu problemlerin belirtilerinden bahsedeceğiz.

Atlarda görülen cilt problemleri

Genelde atların cilt sağlığını parazitler ve hastalık yapan mikroorganizmalar etkiler. Bu tür zararlı canlılar dengesiz ortamlarda veya uygun bakım yöntemlerinin uygulanmadığı yerlerde ortaya çıkar.

ahırda yatan at ve atlarda görülen cilt problemleri

Atlarda uyuz

Uyuz farklı hayvan türlerini ve hatta insanları etkileyebilen son derece bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Bu hastalığa neden olan canlı eklem bacaklıdır ve şekil olarak örümceği andırır. Aynı zamanda uyuz böceği olarak da bilinir. Günümüzde atları etkileyen farklı uyuz türleri bulunmaktadır. En yaygın görülen türleri şunlardır:

Atlarda görülen uyuz türleri

  • Sarkoptik uyuz: Bu uyuz türü ciltte yoğun kaşıntı yapar ve atlarda kıl dökülmesine ve küçük yumrulara neden olur. Belirtiler genellikle baş ve boyun bölgesinde başlar. Hızla atın sırt bölgesine geçer ve sonrasında genel sağlığını da etkilemeye başlarlar. Bu uyuz türüne neden olan canlıya sarcoptes akarı denir. Zamanında tedavi edilmezse, bu parazit anoreksiyaya ve kansızlığa neden olabilir.
  • Proroptik uyuz: Bu tür temel olarak eklem yerlerini ve tüylerin uzun olduğu bölgeleri etkiler. Kaşıntı, ana belirtisidir. Bu soruna ise psoroptes akarı neden olur.
  • Chorioptic uyuz: Bu uyuz cinsi, ayak veya bacak uyuzu olarak da bilinir, esas olarak atın poposunu ve toynakları etkiler. Bu uyuz türünün en karakteristik belirtisi, kaşıntıyı hafifletmek için atların sık sık ayaklarını yere vurmasıdır.

Atlarda saçkıran

Saçkıran, mantardan kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır. Esas olarak atın derisini etkiler. Genelde bu hastalık hayvandaki immünolojik (bağışıklık sistemiyle ilgili) bir eksiklikten kaynaklanır. Yani, yaşlı veya  ilaçlarını düzgün alamayan atlarda daha sık görülür.

Atlarda saçkıranın en karakteristik semptomu, alopesi areataya (kelleşme) eşliğinde ortaya çıkan dairesel lezyonlardır. Hemen tedavi edilmezse bu yaralar üzerinde sarı kabuklar oluşmaya başlar. Bu kabuklardan tuhaf ve hoş olmayan bir koku yayılır.

Atlarda görülen cilt hastalıkların nedenleri

bakımı yapılan beyaz at ve veteriner

Bu yazıda bahsettiğimiz cilt hastalıklarına çoğu zaman parazitler neden olur. Bununla birlikte, uyuz ve mantar türlerinin atlarda neden olabileceği birçok başka döküntü ve enfeksiyon şekli de bulunmaktadır.

Atların yaşadığı ortamın koşullarının iyi olmaması, genellikle mantar ve uyuzun yayılmasına neden olur. Kötü koşullarda yaşayan atların derisinde ve kıllarında kir birikir. Ayrıca bu tür kötü koşullar cildin pH değerini de değiştirebilir.

Öte yandan, yetersiz beslenen ve gerekli ilaçlardan yararlanamayan atların bağışıklık sistemi daha zayıf olur. Sonuç olarak bu tür atların vücutları her türlü hastalığa ve cilt problemine karşı daha savunmasızdır.

Atlarda görülen cilt problemlerini önlemek için 5 ipucu

Bu ipuçları, atlarda görülen cilt problemlerini önlemenize yardımcı olabilir:

  • Atınızın yaşadığı ortama iyi bakın. Atınızın yaşadığı ahır, gelişimi için en uygun koşulları ona sağlamalıdır. Mikroorganizmaların ve parazitlerin çoğalmasını önlemek için havalandırma ve ışık elzemdir.
  • Atınızı eksiksiz ve dengeli bir şekilde besleyin. Kalitesiz samanlar veya bilmediğiniz otlar kolayca nemlenebilir. Ayrıca samanların içinde kaşıntı yapan uyuzlar da bulunabilir. Atınızın bağışıklık sistemini güçlendirmek için en iyi şekilde beslemeniz gerekiyor.
  • Tımarlama. Atınızın cildinin ve tüylerinin sağlığını korumak için günlük bakım ve temizlik yapmanız oldukça önemlidir. Bu bakım rutini sayesinde cilt problemlerinin belirtilerini erkenden fark edebileceksiniz. Ayrıca bu şekilde mevcut parazitlerin varlığını tespit etmeniz de daha kolay olacak.
  • Temizlik. Atınızın yaşadığı ahırı düzenli olarak temizlemelisiniz. Artık yemeklerin, ıslak samanların veya pisliklerin birikmesini önlemek için özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Atınızın su içtiği kapları (yalak) her gün yıkamanız şarttır. Bu şekilde içme suyunun durgun veya kirli hale gelmesini önleyebilirsiniz.
  • Koruyucu ilaçlar. Köpeklerde ve kedilerde olduğu gibi, atların ölümüne veya onarılamayacak hasarlara yol açabilecek ciddi hastalıkları önlemek için düzenli olarak aşılarını yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca yılda en az iki kez veterinerinizi ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.