Dokuzuncu Grup Köpekler: FCI'ye Göre Köpek Irklarının Sınıflandırılması

Uluslarası ismiyle Federation Cynologique Internationale (FCI) olarak bilinen federasyon, her köpek cinsinin standartlarını belirlemekten ve köpeklerin karakter özelliklerine göre onları gruplara ayırmaktan sorumlu bir federasyondur. Ülkemizdeki FCI tam üyesi federasyon ise Köpek Irkları Ve Kinoloji Federasyonu (KİF)'dur.
Dokuzuncu Grup Köpekler: FCI'ye Göre Köpek Irklarının Sınıflandırılması

Son Güncelleme: 20 Aralık, 2018

Bu yazımızda size FCI standartlarına göre dokuzuncu gruba ait olan köpeklerin hangileri olduğundan bahsedeceğiz. Bu grupta daha çok evinizde besleyebileceğiniz köpekler (refakatçi ırklar ve oyuncak köpekler) vardır ve en çok bölüme ayrılan grup budur. (11).

Dokuzuncu Grup Köpekler: Özel Bölümler

Aşağıda bulunan tüm cinslerin, diğer köpek arkadaşlarıyla paylaşmadıkları yalnızca onlara ait belirli özelliklere sahip olmasından dolayı her birinin kendine has bir bölümü vardır.

 • Kaniş (Fino Köpeği)
 • Tüysüz Çin Köpeği
 • Chihuahua
 • Küçük Molossoid Tipi Köpekler
 • Kromfohrlander
tüysüz çin köpeği

Dokuzuncu Grup Köpekler: Bişon Çuha Köpeği ve Akraba Cinsler

Bu grupta aşağıda bahsedeceklerimiz de dahil olmak üzere 6 cins vardır:

 1. Malta Köpeği (Malta Bişonu)

Malta köpeği, adından da anlaşılacağı üzere Malta Adası’nda ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de İtalya, bu cinsi geliştirme işini devraldı.  Bu köpekler zeki köpeklerdir, sevgi doludurlar, arkadaş canlısı ve neşelidirler, ayrıca yavru oldukları dönemden başlamak üzere sosyal olmaya ihtiyacı olan köpeklerdir. Küçük olmalarının aksine, yaşadıkları yeri korumak söz konusu ise harika birer koruyucu olurlar.

Bu köpekler bir şehir apartmanında hayata çok iyi uyum sağlar ve yaşta biraz daha büyük çocuklarla  (bebekler değil) harika bir şekilde geçinirler. Bir miktar günlük egzersizlere ihtiyaçları olduğu gibi tüylerinin de günlük fırçalanmaya ihtiyacı vardır.  Çünkü beyaz ve fildişi rengi arasında değişen uzun tüylere sahiptirler.

 1. Coton de Tulear

Bu minyatür boyutlu köpekler Madagaskar’ın güneyinden gelmişlerdir. Hatta tam olarak söylemek gerekirse Toliara eyaletinden gelmektedirler.  İsmini kısmen geldiği yerin isminden alır, kısmen de tüylerinin pamuğa benzemesinden alır: Tüyleri pamuk gibi çok yumuşak ve neredeyse her zaman beyazdır (yine de bazılarında siyah veya bakır renkli benekler olabilir).  Bu köpeklerin büyük gözleri, kısa bacakları ve kıvrık kuyrukları vardır.

Dokuzuncu Grup Köpekler:  Küçük Belçika Köpekleri

Bu bölümde üç cins vardır; fakat en çok bilineni şudur:

 1. Brüksel Griffonu

Bu cins Brüksel’de, bir Pug (veya Mops veya Carlino olarak da bilinirler), bir minyatür Schnauzer, bir Yorkshire Teriyeri ve bir Affenpinscher’ın çiftleşmesi sayesinde, 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bu köpeklerin  vücut ağırlığı 5 kiloyu geçmez. Yuvarlak bir kafaları, kısa burunları, bıyıkları ve azımsanmayacak miktarda sakalları vardır. Gözleri büyük, kulakları ise diktir.  Kaba tüylerinin rengi genelde kızıl, kızıldan siyaha geçişli, siyah, siyahtan ten rengine geçişli ve kızıl- kahverengi- siyah olacak şekilde birkaç renge ayrılabilir.  Brüksel Griffonu sevimli ve sevgi dolu köpeklerdir, dolayısı ile kolaylıkla eğitilir ve harika birer arkadaş olurlar.  Ancak bu köpeklerin çocuklarla çok iyi anlaştığı söylenemez.

Dokuzuncu Grup Köpekler: Tibet Cinsleri

Bu bölümde bulunan cinslerin dördünün de ana vatanı Çin’dir.  Bu cinslerden bizim inceleyeceğimiz iki cins şunlardır:

 1. Lhasa Apso

Bu cinsin ana özelliği, yelesidir; çünkü bir aslanın yelesini çok fazla andırır. Hatta ana vatanları olan Tibet dilinde “sakallı aslan köpek” olarak bilinirler. Lhasa Apso, dünyadaki en eski cinslerden biridir ve kendi ülkelerinde bir şans sembolü olarak kabul edilir.  Bu köpekler küçüktürler ve gözlerinin kapanmasına sebep olacak kadar çokça ve uzunca tüyleri vardır. Bu tüylerin rengi ise altın rengi, bal rengi, beyaz, gri veya siyahtır.  Karakterlerine gelince, inatçı, sürekli tetikte, neşeli ve oyuncudurlar. Bunun dışında, tanımadıkları kişilere pek güvenmezler.

 1. Shih Tzu (Şitsu)

Shih Tzu, parlak yeleleri sebebiyle bir aslanı andıran bir diğer köpektir. Bu köpekler Çin’de bekçi köpeği olarak çok değerlilerdir ve ayrıca Budizm ile de bir bağlantıları vardır. Küçük burunları, büyük gözleri , sarkık kulakları ve beyaz, kahverengi, altın, gri ve siyahın çeşitli tonlarından oluşan çok renkli tüyleri vardır.  Bu cins köpekler çok zarif yürüyen, sevgi dolu, sosyal ve sadık köpeklerdir.

Dokuzuncu Grup Köpekler: İngiliz Oyuncak Spanielleri

Bu bölüme dahil olan iki cins şunlardır:

 1. Cavalier King Charles Spaniel
 2. King Charles Spaniel

Dokuzuncu Grup Köpekler: Japon Köpeği ve Pekinez

Bu bölümde iki cins vardır. Bunlar:

pekinez cinsi köpek
 1. Pekinez
 2. Chin (Japon Köpeği)

Dokuzuncu Grup Köpekler: Küçük Molossoid Köpekler

Bu bölümde üç cins vardır ve bu üç cinsten inceleyeceğimiz ikisi şunlardır:

 1. Boston Terrier

Ana vatanı Kuzey Amerika olan bu cins köpekler eğitime inanılmaz derecede iyi yanıt veren köpeklerdir. Boston Terrierleri erken yaşta sosyalleştirildikleri takdirde arkadaş canlısı olurlar. Bu köpekler küçük, neşeli ve kısa tüylerinden dolayı az bakım gerektiren hayvanlardır; ki bu özellikleriyle şehirde insanların sahiplenmesi için ideal bir seçim haline gelir. Görünüşlerine gelince, düz burunları, küçük kulakları ve büyük gözleri vardır. Tüyleri ise ya siyah, tekir rengidir ya da siyah rengin üzerine beyaz benekler halindedir.

 1. Fransız Buldoğu (Bouledogue Franćais)

Bu cins, 19. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkmıştır. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilmiş ve yaygın bir hale getirilmişlerdir.  Bu köpekler küçük, sıkı ve güçlüdürler; kulakları yarasa kulaklarına benzer bir şekilde kalkıktır ve kısa kuyrukları vardır. Ayrıca yüzlerinde az miktarda kıvrımlar vardır ve tüyleri ya sarımsı kahverengi, tekir rengi veya tamamen kahverengidir; ya da siyah ve beyazdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.