Affenpinscher Cinsi Ve Özellikleri

Affenpinscher, göründüğünden daha güçlü olan tüylü bir köpek cinsidir. Bu cins, oyuncu özelliği sayesinde çoğu insanın kalbini kazanır.
Affenpinscher Cinsi Ve Özellikleri

Son Güncelleme: 15 Eylül, 2019

Affenpinscher, aileler ve ufak evler için ideal olan bir köpek cinsidir. Kökeni aslen Almanya’ya dayanan bu cins, hem sadık hem de dikbaşlı olması nedeniyle birçok insan tarafından sevilir. Affenpinscher cinsinin tüm etkileyici özelliklerini keşfetmek için bu yazıyı okumaya devam edin. 

Affenpinscher cinsinin kökeni

Uluslararası Köpek Bilimi Federasyonu’na göre bu cins, pinscher ve schnauzer grubuna dahildir. Affenpinscher, 19. yüzyılda Alman Pinscher cinsinden türetilmiştir ve o zamandan beri Güney Almanya’daki aileler için mükemmel bir ev köpeği görevi görmüştür. 

Fransa’da ise ‘bıyıklı canavar’ ismiyle bilinen bu tür, bıyıklarının farklı görünümü ve zor yorulması sebebiyle böyle bir isme sahiptir. İsmi, Almanca maymun anlamına gelen ‘affen’ kelimesinden geliyor, ‘pinscher’ ise terrier demek.   

siyah köpek yeşil otların arasında

Affenpinscher cinsinin özellikleri

Bu küçük köpek, kısa ve güçlü çenesi yüzünden bir şekilde primatları andırır. Bu cinsin hem erkeği hem de dişisi ortalama 25-30 cm boya sahiptir ve 4 ila 6 kg ağırlığındadır. Ortalama yaşam süresi ise 12 ile 14 yıl arasındadır. Affenpinscher, kısa olmasına rağmen kaslı vücudu nedeniyle tarlalarda çalıştırılan tipik terrier cinsinin başka bir çeşididir.

Affenpinscher cinsinin en belirgin özelliği onu baştan aşağı kaplayan kalın tüyleridir. Tüyleri nedeniyle neredeyse maymuna benzeyen eğlenceli bir görüntüsü vardır. Kaşlarının etrafındaki tüyler gürdür ve sanki bir taç gibi gözlerini kapatır. Tüylerinin rengi genelde siyahtır ve yün hissi verir. Almanya’nın sert ikliminde yaşarken, muhtemelen bu tüyler ona mükemmel bir koruma sağladı.

Karakter özellikleri ve bakımı

Affenpinscher, tipik bir küçük köpek cinsi değildir, diğer hayvanlarla oldukça kolay anlaşır. Sahibiyle oynamaya her zaman istekli olan bu tür, aileler için mükemmel bir evcil hayvandır. Kendine saygı duyan diğer terrier cinsleri gibi aynı zamanda inatçıdır ancak enerji doludur.

Bu tür, içeride veya dışarıda oyun oynamayı sever; kısa yürüyüşler yaptırarak enerji yakmasına yardımcı olabilirsiniz. Affenpinscher cinsi köpeğinizi düzenli olarak taramanız gerekir; haftada 2 veya 3 kere tüylerini taramanız yeterli olacaktır. 

Bu cinsin yaşlandıkça ülser ve eklem çıkığı gibi sağlık problemlerini yaşamaya meyilli olduğu konusunda sizi bilgilendirmeliyiz. Bunlara ek olarak, bu cinsin kalp ve solunum yollarıyla ilgili hastalıklara yakalanma riski de vardır. Bu nedenle olumsuz bir durumdan kaçınmak için köpeğinize düzenli olarak check-up yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Şimdi affenpinscher cinsinin neredeyse tüm özelliklerini biliyorsunuz, bu sevimli canlı evinizde yaşasın istemez misiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.