Ukraynalı Levkoy Cinsi Kediler

Ukraynalı Levkoy Cinsi Kediler

Son Güncelleme: 10 Eylül, 2018

Dünyanın her yerinde, bazıları sokak kedisi olmuş ya da bazıları barınaklarda yaşayan çok sayıda kedi olmasına rağmen, bazı insanlar hala yeni cinsler yaratmaya devam ediyor. Tüysüz kediler yeni moda oldular ve Ukraynalı Levkoy ise bu yeni moda akımı sebebiyle bu yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olan yeni bir kedi cinsidir.

Çok ilginç ve etkileyici bir görünüşleri vardır; ancak bu görünüşlerinin altında sevgi dolu, uysal ve zeki bir kedi yatar. Aynı zamanda bu kediler ideal ev kedileridir ve küçük mekanlara çok kolay bir şekilde adapte olabilirler.

Bir 21. Yüzyıl Kedisi

Fark etmesi neredeyse imkansız olsa da aslında çok ince bir tüy kabası olan “tüysüz kediler” son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bu yeni cinslerin pek çoğu Rusya’dan ya da eski Sovyetler Birliği bölgelerinden gelmektedir.

Ukraynalı Levkoy cinsi kedilerin durumunda ise, bu cinsin yetiştiricisi Elena Birjukova, bu cinsi elde etmek için bir Donskoy kedisi (aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz) ile bir Scottish Fold cinsi kediyi çiftleştirmiştir. Böylece 2004 yılında İskoçya genlerinden dolayı öne doğru katlanmış kulaklarıyla tüysüz bir kedi olan ilk Ukraynalı Levkoy doğmuştur.

donskoy kedisi

Bu kedinin popülerliği giderek artmasına rağmen, Dünya Kedi Federasyonu (WCF) ve Uluslararası Kedi Derneği (TICA) gibi kuruluşlar hala bu cinsin geçerliliğini tanımamaktadır. Bunun yanında, Rus ve Ukraynalı kedi cinsleri için olan kulüplere kabul edilmiştir.

Ukraynalı Levkoy adeta bir uzaylı gibi görünür ve kulakları ise öne doğru katlanmıştır; bu da modaya uygun tüysüz kediler listesinde bir diğer kedi cinsi haline getirir.

Ukraynalı Levkoy Cinsi Kedilerin Fiziksel Özellikleri

Her insanın kendi tercihi vardır; fakat bunun anlamı, bütün hayvanlar sevilmemeli ya da saygı gösterilmemeli demek değildir.Her ne kadar bu kedi bir uzaylıya benziyor olsa da, eğer yakından bakacak olursanız yüksek ihtimalle siz de onların zarif ve kaslı güzelliklerini fark edeceksinizdir. Kalın derisinde,özellikle de karın, baş ve boyun kısmında çok fazla buruşukluk olsa da, bunlar Ukraynalı Levkoy’un güzelliklerini görmenize engel değildir.

Tüylerinin olmaması ve öne doğru katlanmış büyük kulaklarının dışında sahip oldukları diğer fiziksel özellikler şunlardır:

  • Büyüklük: Orta.
  • Ağırlık: Erkek kedilerde 4 kg ila 6 kg arası ve dişi kedilerde ise 3.5 kg ila 5 kg arasında değişkenlik gösterir.
  • Boyları: Erkek kediler için 20 cm ila 25 cm arası ve dişi kediler için ise 18 cm ila 23 cm arasında değişkenlik gösterir.
  • Renkleri: Gri, siyah, beyaz, kahverengi.
  • Kuyrukları: İnce.
  • Bacakları: Uzun ve kaslı.
  • Kafa yapıları: Düzleştirilmiş bir takoz şeklindedir. Ayrıca kendine özgü yanakları olan kemikli bir suratı vardır. Bazı insanlar bu kedilerin daha çok bir köpeğe benzediğini söylüyor.
  • Bıyıkları: Kısa ve çok az da olsa kıvırcıktır.
  • Gözleri: Badem şeklinde ve açık renklidir.

Çok İyi Adapte Olabilen Bir Kedi

Eğer eviniz çok küçük bir evse, Ukraynalı Levkoy cinsi kediler sizin için mükemmel birer evcil hayvan olabilirler. Yerinde duramayan ya da tez canlı hayvanlar olmadıkları için, oyun oynamak için sahip oldukları alan çok küçük olsa bile, küçük mekanlarda yaşamaya kolaylıkla adapte olurlar.

Bu kedi cinsi çok tatlı, sosyal ve dışadönük hayvanlardır. Ukraynalı Levkoy cinsi kediler sahiplerine tapma eğilimi gösteren hayvanlardır ve büyük ihtimalle de sahiplerini evin içinde sürekli takip edeceklerdir. Bu da insanların bu hayvanları köpeklere benzetmesinin bir diğer sebebi olarak gösterilebilir.

Bu kediler mental olarak dengeli hayvanlardır; ancak kesinlikle yalnız kalmaktan keyif almazlar. Bu nedenle, eğer gün içerisinde evde duran hiçkimse olmuyorsa, muhtemelen evde bu kedilere eşlik edecek başka evcil hayvanların da olması iyi bir fikir olacaktır.

Ukraynalı Levkoy için Özel Bakım

Ortalama yaşam süresi 9 ila 15 yıl arasında değişen bu kedinin, tüyleri olmaması ya da az olması sebebiyle özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Vücut sıcaklıklarını iyi bir seviyede tutabilmek için yüksek proteinli ve kalorili bir beslenme düzenine ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda, aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, bu kediye bir ceket giydirmek de kesinlikle kötü bir fikir değildir.

ukrainian levkoy

Dahası, bu kedileri ciltlerini rahatsız edebilecek ve yakabilecek olan güneş ışınlarından ve aynı zamanda da soğuktan korumanız gerekmektedir. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu kedilerin çeşitli cilt rahatsızlıkları olabileceği için, onlara en iyi şekilde nasıl bakabileceğinizle ilgili veterinerinizden yardım almanız gerekir.

Bu kedi cinsinin aynı zamanda en azından ayda bir kere yıkanması da gerekmektedir. Bunun sebebi ise, kedilerin cildi, kiri tutan koruyucu yağlı bir madde salgılamaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, eğer hipoalerjenik (daha az alerji yapan) bir evcil hayvan arıyorsanız, bu kedilerin neredeyse hiç tüyü olmasa da, yine de sizin aradığınız bu cins kediler değildir. Çünkü alerjiler aslında kedilerin derisinin dış katmanında bulunan ölü hücrelerin yanı sıra tükürüklerindeki bir madde sebebiyle oluşmaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.