Tibet Terrieri: Tapınaklardan İnsanların Evlerine

Bu köpekler eskiden sürüleri korumak için kullanılmıştır ancak zamanla insanlar evlerini korumak için bu köpekleri kullanmıştır. Ayrıca bu cinsin kökeni, 2000 yıl önceki Tibet'e dayanmaktadır. 
Tibet Terrieri: Tapınaklardan İnsanların Evlerine

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2019

Tibet Terrieri esasen hayvan sürülerini ve sahibinin ailesini davetsiz misafirlerden korumak için kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu köpek cinsinin harika kişiliği onu gerçekten harika bir arkadaş kılar. Başlangıçta Budist tapınaklarında onur konukları olarak yaşadılar ve bugün Batı’yı da fethettiler.

Tibet Terrieri ve Tarihi

İlk olarak ne zaman ortaya çıktıkları tam olarak bilinmemekle birlikte, muhtemelen yaklaşık 2000 yıl önce olduğu düşünülüyor. Adından da anlaşılacağı gibi ilk olarak Tibet’te ortaya çıkan bu köpeklerin asıl görevi, normal sürü köpeklerinden çok daha küçük olmasına rağmen, sürü hayvanlarını korumaktı.

Muhteşem bir kişiliğe sahip olması ve iyi bir bekçi köpeği olması nedeniyle bu cins çok geçmeden göçebeler tarafından sahiplenildi. Artık gece boyunca insanları koruyor ve gündüzleri de sürü hayvanlarına bekçilik ediyorlardı. Ayrıca pek çok Tibet terrieri de tapınaklarda besleniyor ve çok seviliyordu.

Adına rağmen, bu cins aslında bir terrier değil. Bir terrier küçük memelileri avlarken, Tibet terrieri bir bekçi köpeğidir. Bir hata sonucu terrier ismini almışlar. 20. Yüzyılın başlarında İngiltere’ye ilk geldiklerinde, temel işlevleri yerine büyüklüklerinden dolayı terrier olarak sınıflandırılmışlar.

Tibet Terrieri Cinsinin Özellikleri

Tibet terrierinin büyüklüğü oldukça ilginç. Çiftlik hayvanlarını koruyan bir köpek için terrier standartlarına göre çok küçüktür. Yaklaşık 35 ila 41 cm boyundadır. Bununla birlikte, bu cins için ortalama bir ağırlık yoktur, genellikle 8 ila 15 kg ağırlığında olabilirler.

Bu cinsin en klasik özelliği uzun tüyleridir. Tüm vücudu uzun, pürüzsüz, dalgalı tüylerle kaplıdır. Karın, kulaklar ve kuyruk çevresindeki tüyleri daha uzundur. Bu yüzden insanlar çoğu zaman bu köpeklerin sakalları olduğunu ve hatta ayaklarının bile tüylerle kaplı olduğunu düşünür.

karda duran Tibet terrieri

Bu özelliklerden dolayı oldukça sağlam ve küçük görünebilirler. Yüz özellikleri, tüylerinden dolayı zor ayırt edilmektedir. Kulakları yuvarlaktır ve aşağı doğru sarkar ama yüksekte olmasına rağmen zor gözükür. Aynı şekilde, arkalarında kıvırcık bir kuyrukları vardır.

Davranış Özellikleri

Bu cinsin harika kişiliği onları dağlardan alıp doğruca insanların evlerine götürdü. Tibet terrieri çok ılımlı, arkadaş canlısı ve koruyucu bir kişiliğe sahip.

Yabancılara karşı çok güvensiz olsalar da, sahiplerine karşı şefkatli ve özenlidirler. Aynı zamanda çok yönlü bir cinstir. Dağlarda yaşamalarına rağmen şehirde yaşamaya iyi adapte olmuşlardır.

Genellikle diğer köpeklerle iyi geçinirler ve oldukça eğlencelidirler, ancak bazen inatçı veya çok bağımsız olabilirler. Bir terrier’i itaat etmeye zorlayamazsınız. İstediğinizi yapmalarını sağlamak amacıyla ortak bir bağ oluşturmak için olumlu pekiştirme kullanmanız gerekmektedir.

Genelde yalnız başlarına çok fazla zaman harcamayı sevmezler. Bu durumda Kolayca endişelenir veya sıkılırlar. Bu nedenle aşırı havlayabilir ve etrafı dağıtabilirler. Tibet terrieri diğer insanlarla veya evcil hayvanlarla birlikte olmayı sever.

Tibet terrieri bakımı

Tibet Terrieri Bakımı

Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, tüyleridir. Düğümleri önlemek için düzenli olarak tüylerini fırçalamanız, ayrıca mevsim geçişlerinde tüylerini kestirmeniz gerek. Böylece tüylerinin yenilenmesine yardımcı olursunuz.

Tüylerindeki düğümler, çirkin gözükmesinin yanında acı verici de olabilir. Bu nedenle hayvanın hareket etmesi güçleşebilir ve hatta dermatit ve benzeri cilt problemleri oluşabilir.

Tibet terrieri iki kat kürke sahiptir: bir dış kürk ve hayvanı hem soğuk hem de sıcaktan koruyan yünlü bir iç kürk . Dolayısıyla, köpeğinizin tüyünü kendiniz kesmemelisiniz. Bunun için bir profesyonele başvurmanız gerek.

Sağlıklarına gelince, bu cins genellikle çok sağlıklıdır. Bununla birlikte, veteriner tarafından düzenli kontroller yapılması önemlidir. Ayrıca enfeksiyonlara yatkın olduğu için gözlerini veya kulaklarını ihmal etmemelisiniz.

Tibet terrieri aslında terrier cinsi bir köpek değildir ama inatçı fakat şefkatli kişiliği nedeniyle bir terrier gibi gözükür. Aslen Çin’den gelen bu köpekler Tibet tapınaklarında nesiller boyu yaşadı. Harika kişilikleri nedeniyle insanlar bu köpekleri tapınaklardan çıkarıp insanların evlerine getirdi. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.